OPCW uvádza nepresné informácie ohľadom množstva látky, ktorá otrávila Skripalových
Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) uviedla, že nemôžu stanoviť množstvo látky použité k zabitiu Sergeja Skripala a jeho dcéry Julie. Organizácia predpokladá, že išlo o miligramy.

A to v rozpore s predchádzajúcim vyhlásením šéfa tejto organizácie. Predtým totiž vedúci OPCW Ahmet Uzumcu v rozhovore pre New York Times povedal, že Skripal bol otrávený 50-100 gramami jedu, buď vo forme aerosólu, alebo v kvapalnom stave. Tomu sa ale v Rusku vysmiali, pretože by takéto množstvo látky zlikvidovalo celé obyvateľstvo britského Salisbury.

OPCW tiež na svojich stránkach poznamenala, že na základe analýzy vzoriek bola stanovená “vysoká čistota a odolnosť voči poveternostným podmienkam” (To podkopáva predpoklad, podľa ktorého vlhkosť ovzdušia v Salisbury znížila účinnosť látky a došlo “zázračnému” uzdraveniu Skripalových)

Ruskí experti však okamžite vyjadrili nedôveru k číslam vyjadrených vedúcim OPCW.

Napríklad vojenský expert Igor Nikulin poznamenal, že smrteľná dávka takejto látky je rádovo niekoľko mikrogramov. “To znamená, že tam nebol” Novičok “,” povedal.

A jeden z vývojárov systému nervovo-paralytických látok Leonid Rink tvrdí, že použitie 50-100 gramov takejto látky by mohlo úplne vyhladiť celú populáciu Salisbury.

Rusko sa navyše v súvislosti s potvrdením prezidenta Českej republiky Miloša Zemana, že sa vlani testovala a vyrábala látka z rodiny “Novičoku” (ministerstvo obrany ČR uviedlo, že išlo iba o testy nie o výrobu) obrátilo na NATO s otázkami, že ak bola látka zničená, kto to zaznamenal a zdokumentoval.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies