Opozícia chce po voľbách diskusiu o legislatíve voči obchodným reťazcom, SNS chce pokračovať v súčasnom trende

sita

Politické strany majú na prístup k obchodným reťazcom rozdielne názory.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS), Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a hnutie Sme rodina chcú po parlamentných voľbách rozsiahlu diskusiu o budúcej legislatíve v agropotravinárstve a s tým spojenú diskusiu o legislatíve voči obchodným reťazcom. Slovenská národná strana (SNS) by zas voči obchodným reťazcom rada pokračovala v súčasne nastavenom trende na ministerstve pôdohospodárstva. Agentúru SITA o tom informovali tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová, člen predsedníctva KDH a europoslanec Ivan Štefanec, tlačové oddelenie hnutia Sme rodina a ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná (SNS).

Politickým stranám, ktoré sa v prieskumoch umiestňujú na prvých dvanástich priečkach, poslala redakcia agentúry SITA otázky, ako sa plánujú v prípade volebného úspechu postaviť k zákonu o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorých predmetom sú potraviny a k nariadeniu o okamžitých pokutách pre reťazce. Agentúru SITA rovnako zaujímalo aj to, ako chcú politické strany a hnutia bojovať proti nekalým obchodným praktikám v obchodných vzťahoch.

“Karty voliči rozdajú v posledný februárový deň. Následne sa začnú rokovania o zostavení vlády a o programovom vyhlásení vlády. Toto môže byť dlhý proces, preto si myslím, že je predčasné predbiehať všetky tieto nevyhnutné kroky. Problematiky neprimeraných podmienok v obchodných vzťahoch, nekalých podmienok v obchodných vzťahoch a pokút sú citlivé a určite je potrebné zákony prerokovať so všetkými zainteresovanými stranami. A až na základe výsledkov rokovania prehodnotiť zmeny zákonov,“ povedala Jarmila Halgašová (SaS). Pokiaľ ide o samotný zákon o potravinách, SaS vyžaduje pripraviť nové znenie zákona, ktorý vyrieši aj ďalšie problematické oblasti. „Za nevyhnutné považujem naštartovať normálnu komunikáciu medzi ministerstvom a profesijnými organizáciami, ktorá doteraz fungovala účelovo a v minimálnej miere,” pokračovala Halgašová.

Podľa tímlíderky SaS pre pôdohospodárstvo je však nevyhnutné akceptovať, že nekalé podmienky v obchodných vzťahoch sú upravené smernicou EÚ a Slovensko, ako člen EÚ, ju musí mať prevzatú do svojej legislatívy. „SaS vníma problémy v dodávateľsko odberateľských vzťahoch, ktoré je potrebné vyvážiť. Jedným z nástrojov je posilnenie konkurencieschopnosti slovenských výrobcov potravín cielenými finančnými nástrojmi, ako aj zlepšením podnikateľského prostredia cez odstraňovanie byrokracie a administratívnych prekážok. Iný problém je okamžitá splatnosť pokuty. Táto povinnosť zavedená v zákone o potravinách bez akejkoľvek diskusie a bez akceptovania pripomienok sa netýka len obchodných reťazcov. Týka sa každého prevádzkovateľa potravinárskeho podniku bez ohľadu na to, akú činnosť v potravinárstve vykonáva. Toto považujem za veľmi nebezpečný nástroj v konkurenčnom boji a to nielen obchodných reťazcov, ale aj potravinárskych prevádzok. Zmenu preto považujem za náležitú,“ dodala Halgašová.

KDH má záujem na výraznom zvýšení podielu slovenských výrobkov v našich obchodoch. V legislatíve chce podobne ako SaS európske štandardy. “Súčasný stav je alarmujúci a prispela k nemu aj zlá legislatíva. Preto je potrebné ju zmeniť a nahradiť podporou slovenských farmárov a potravinárov. Aj v oblasti nekalých praktík sme za európske štandardy. Na európskej úrovni sa nám už podarilo presadiť, aby za nekalú praktiku bola považovaná aj dvojaká kvalita výrobkov. Pokuty a penalizácie majú mať preventívny charakter. V tejto oblasti máme záujem na štandardizovaní v rámci EÚ,“ uviedol Ivan Štefanec.

Slovenská národná strana by rada pokračovala v nastavenom trende v agropotravinárstve a voči obchodným reťazcom na ministerstve pôdohospodárstva pod vedením Gabriely Matečnej. Strana by preto ponechala zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch. „SNS na tomto zákone pracovala spoločne s potravinármi viac ako dva roky. Tento zákon pomáha našim potravinárom brániť sa proti nekalým praktikám reťazcov. V žiadnom prípade ani len neuvažujeme o jeho zrušení, to by totiž znamenalo úplnú likvidáciu slovenských potravinárov. Práve naopak, vďaka jeho kvalite sa o neho zaujímajú aj ďalšie členské krajiny EÚ,“ ozrejmila Gabriela Matečná.

SNS chce ďalej presadzovať aj pokuty voči reťazcom. „Ak niekto masovo a s veľkými obchodnými prirážkami a nadmerným ziskom predáva potraviny slovenským spotrebiteľom, musí byť schopný investovať dostatok financií do svojich kontrolných procesov tak, aby neohrozoval slovenského spotrebiteľa. Ako sa však aj v priebehu minulého roka ukázalo, obchodný reťazec napríklad, aby dosiahol čo najvyšší zisk, mäso po dátume spotreby dával na gril a predával ho následne spotrebiteľom. Takéto správanie musí byť prísne postihované. Pokuty SNS ponechá bez zmeny,“ pokračovala ministerka pôdohospodárstva. Strana chce podobne ako KDH a SaS bojovať proti nekalým obchodným praktikám v obchodných vzťahoch. „SNS bude bojovať tak ako doteraz. Bez ochrany slovenských výrobcov a spracovateľov potravín pred nekalým a neetickým správaním obchodných reťazcov nebude možné na Slovensku dosiahnuť potravinovú sebestačnosť,“ dodala Matečná.

Podľa hnutia Sme rodina je potrebné zrušiť zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch. „Celý zákon je potrebné zrušiť a nahradiť ho legislatívou, ktorá bude odrážať spoločenskú potrebu a prinesie zlepšenie úrovne a kvality predaja potravín, ekonomickej stability a férovosti v odberateľsko-dodávateľských vzťahoch. Nariadenie o okamžitých pokutách pritom zrušíme,“ uviedlo tlačové oddelenie hnutia Sme rodina.

Sme rodina chce navýšenie podielu predaja domácich potravín o min. 2,5 % bodu ročne a zvýšenie potravinovej bezpečnosti občanov. „V oblasti nekalých praktík budeme presadzovať opatrenia na zrovnoprávnenie postavenia dodávateľa a odberateľa v obchodnom vzťahu, ochranu spotrebiteľa v oblasti kvality výrobkov, odstránenie zmätočných, zavádzajúcich a nepravdivých údajov na obale výrobku a prísnu kontrolu označenia pôvodu tovaru. Legislatívu nasmerujeme tak, aby sme maximálne skrátili potravinový dodávateľský reťazec,“ uzatvorilo hnutie Sme rodina.

Agentúra SITA oslovila so žiadosťou o odpovede na otázky aj politické subjekty Smer-SD, OĽaNO, ĽS NS, PS/SPOLU, Za ľudí, Dobrá voľba, Vlasť a Most-Híd. Tie na otázky agentúry do uzávierky nereagovali.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies