Organizátori pochodu za odluku cirkvi od štátu žiadajú zrušenie náboženskej výchovy na školách či zdanenie cirkevného majetku

Požiadavky organizátori predniesli na Námestí slobody v Bratislave a pred budovou NR SR

Hlavné požiadavky, medzi ktoré patrí zrušenie náboženskej výchovy na školách či ukončenie financovania cirkvi štátom, predniesli na dnešnom pochode za odluku cirkvi od štátu predseda občianskeho združenia Ethos Metod Rybár a iniciátor pochodu Mario Antonio Liptaj. Pochod sa začal krátko po 15:00 na Námestí slobody v Bratislave, podľa Rybára sa na podujatí zúčastnilo do sto ľudí. Pochod sa konal pod záštitou občianskeho združenia Ethos a s podporou European Humanist Federation. Podľa organizátorov bolo cieľom poukázať na stále nesplnenú požiadavku novembra ’89 na dôslednú odluku cirkvi od štátu a na rozpor s Ústavou Slovenskej republiky, podľa ktorej sa Slovensko neviaže na nijakú ideológiu ani náboženstvo. Na podujatí vystúpilo šesť zástupcov občianskeho sektora a verejného života. Okrem Rybára a Liptaja vystúpil informatik a občiansky aktivista Andrej Lúčny, programová riaditeľka Inštitútu ľudských práv Alena Krempaská, stand-up komik a vyštudovaný sociológ Matej Makovický a šéfredaktor magazínu Kapitál Tomáš Hučko. Účastníci podujatia sa neskôr presunuli pred budovu Národnej rady SR.

„Zrušenie náboženskej výchovy na štátnych školách, ukončenie financovania cirkvi štátom a zdanenie cirkevného majetku a príjmov, slobodná voľba v otázke interrupcie a tehotenstva, zrušenie štatútu štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja pre náboženské sviatky a odstúpenie Slovenskej republiky od Vatikánských zmlúv,“ vymenoval požiadavky Rybár. Liptaj vyzval účastníkov, aby pri nasledujúcom sčítaní ľudu, ktoré bude v roku 2021, slobodne deklarovi, že sú bez vyznania, keďže cikvi by sa mali po novom financovať podľa počtu veriacich a nie podľa počtu kňazov.

„Náboženská výchova nepatrí do škôl, ale do chrámu,“ povedal Rybár. Dodal, že alternatíva náboženskej výchovy na malých školách nie je, a ak je, tak je nedostatočná. Slovenská republika by podľa neho nemala uznávať ako štátne sviatky len sviatky jednej cirkvi. Podľa neho je diskriminačné, ak členovia iných cirkví si pre svoje sviatky musia brať dovolenku alebo neplatené voľno.

Na pochode vystúpila aj programová riaditeľka Inštitútu ľudských práv Alena Krempaská, ktorá sa venuje témam ekonomických a sociálnych práv, práv žien či LGBT ľudí. Povedala, že fundamentalistické prúdy nie sú síce také silné, ale sú mimoriadne hlasné a ovplyvňujú politikov. Preto by malo ľudí, ktorí sú proti takýmto názorom, viac počuť. Śéfredaktor magazínu Kapitál Tomáš Hučko vo svojom prejave povedal, že zmena nenastane, pokiaľ nebudú mať ľudia kritické myslenie. Poukázal na to, že katolícka cirkev má priestor nielen vo svojej televízii či v konzervatívnom denníku Postoj, ale aj v liberálnych médiach ako sú Sme či Denník N.

Biskupi schválili odškodné obetiam sexuálneho zneužívania duchovnými

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies