Owen Jones z The Guardian: Je čas vykopnúť Maďarsko z EÚ
Kriminalizácia pomoci utečencom je známkou rastúceho autoritárstva maďarského premiéra Viktora Orbána a to si Európa nemôže dovoliť ignorovať, konštatuje  Owen Jones vo svojom komentári pre server The Guardian. Známy britský ľavicový novinár tvrdí, že je na čase, aby Európska únia Maďarsko vylúčila za svojich radov.

“Je to tak, že členský štát (EÚ) nehanebne bagatelizuje základné demokratické normy a ľudské práva, rýchlo sa mení v autoritársku nočnú moru bez absolútne žiadnych zmysluplných dôsledkov,” neberie si servítky komentátor. Na zamyslenie dáva zatiaľ posledný posun v maďarskom skĺzavaniu k tomu, čo Viktor Orbán vychvaľuje ako “neliberálne demokraciu”.

Nielenže maďarský parlament schválil zákon, ktorý prakticky vylučuje udelenie azylu v krajine, ale kriminalizuje samotný akt pomôcť migrantom a utečencom, pripomína Jones. Dodáva, že v Maďarsku navyše bola uvalená 25%  daň na financovanie mimovládnych organizácií, ktoré “podporujú prisťahovalectvo”, čo v praxi zahŕňa všetky, ktoré sa o imigrácii vyjadrujú pozitívne.

V rovnakom týždni bolo v Budapešti zrušené predstavenie muzikálu Billi Elliot kvôli zúrivej homofóbnej kampani provládnej  tlače, poukazuje Jones. Dopĺňa, že jeden z na vládu napojených denníkov dokonca tvrdil, že predstavenie môže “premeniť maďarských chlapcov na homosexuálov”.

“Vo svojej vojne s demokraciou Orbánova vláda spustila kampaň proti Georgovi Sorosovi, ktorá sa hemží antisemitskými poznámkami,” pokračuje komentátor. Vysvetľuje, že Sorosova nadácia Open Society Foundation opúšťa Budapešť, podľa vlastných slov kvôli “stále viac represívnemu politickému a právnemu prostrediu”.

Ďalším terčom vlády sa stala Central European University, na ktorú je nazerané ako na liaheň antiorbánovských nálad, uvádza Jones. Poukazuje, že škola nevylučuje svoj odchod z Maďarska v dôsledku právnych a politických tlakov.

Maďarská štátne médiá šíria provládnu propagandu a špinia opozíciu, kritizuje britský novinár. Pripomína, že provládne médiá skupujú nezávislé tituly a spravodajstvo kritické k Orbánovi sa ocitajú pod rastúcim tlakom.

To všetko sa podľa Michaela Ignatieff, prezidenta Central European University, deje za tiché tolerancie a súhlasu Európskej únie, pripomína Jones. Podotýka, že Orbánova strana Fidesz zostáva členom Európskej ľudovej strany (EPP). Na poslednom stretnutí EPP vo Varšave nebolo Maďarsko nijako pokarhané a líder strany Manfred Weber, spojenec Angely Merkelovej, dokonca vystúpil na Orbánovu obranu, dodáva Jones.

“Prinajmenšom by mal byť aktivovaný článok VII Lisabonskej zmluvy, ktorý požaduje, aby všetky krajiny Európskej únie rešpektovali hodnoty Európskej únie, a mal by Maďarsku pozastaviť hlasovacie právo a inak ho sankcionovať,” nabáda komentátor. Zmieňuje, že takúto požiadavku už vzniesol výbor Európskeho parlamentu pre občianske slobody, ktorý spísal celkom dvanásť maďarských prehreškov, od oslabovanie súdnej moci po obmedzovanie slobody slova.

Maďarsko, spolu so stále viac autoritárskym Poľskom, sa deklarovanej oddanosti Európskej únie voči demokracii a ľudským právam úplne vysmieva, kritizuje Jones. Podotýka, že už v roku 2016 minister zahraničných vecí Luxemburska volal po vylúčení Maďarska z EÚ kvôli jeho zaobchádzanie s utečencami. “Mal pravdu,” píše komentátor.

Ako Jones priznáva, Európskou úniou momentálne lomcujú početné krízy, do brexitu po uchopenie moci euroskeptickou talianskou vládou. Avšak ak Európska únia pripustí, aby jej členské štáty prechádzali k autoritárstvu, takýto prístup sa môže nakoniec ukázať ako najväčšia existenčné hrozba pre projekt európskej integrácie, varuje záverom komentátor.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies