Pád Merkelovej sa nekoná. SPD v referende kývla na veľkú koalíciu za bolo 66% členov, ktorí sa na referende zúčastnili

V Nemecku bude znovu vládnuť veľká koalícia CDU / CSU a sociálnej demokracie (SPD). Pokračovanie doterajšieho kabinetu vo vnútrostraníckom referende podporili sociálni demokrati.

Angelu Merkelovú (CDU) by už štvrtýkrát za kancelárku poslanci mohli zvoliť 14. marca, teda viac ako päť a pol mesiaca po parlamentných voľbách.

CDU a CSU sa pre vznik veľkej koalície vyslovili už vo februári, SPD o nej rozhodovala vo veľmi sledovanom vnútrostraníckom referende. Podporu jej nakoniec dalo 66 percent hlasujúcich, proti ich bolo 34 percent. Účasť v referende, z ktorého sa hlasy sčítavali celú noc na dnes, dosiahla 78,4 percenta, keď sa do neho zapojilo 378.437 z viac než 460.000 členov strany.

Mladí sociálni demokrati proti Merkelovej viedli rozsiahlu kampaň. Nakoniec ale, zdá sa, u sociálnych demokratov prevážili argumenty zástancov veľkej koalície, podľa ktorých SPD dokázala presadiť dostatok priorít zo svojho programu a navyše obsadia dôležité posty, vrátane ministerstva financií.

U  straníkov tiež zrejme hrala úlohu pragmatická úvaha, že je lepšie vyhnúť sa riziku predčasných volieb v čase, keď má SPD rekordne nízku podporu u voličov. Negatívneho rekordu najstaršia nemecká demokratická strana dosiahla už v septembrových voľbách, keď získala len 20,5 percenta hlasov.

Jej úradujúci predseda Olaf Scholz, ktorý o výsledku referenda dopredu informoval Merkelovú, je presvedčený o tom, že strana z tvrdých diskusií posledných týždňov vzíde posilnená a bude schopná sa naplno pustiť do procesu obnovy. Do vlády SPD nominuje trojicu ministrov a trojicu ministeriek. O koho pôjde, dnes neuviedol.

Vznik ďalšie veľkej koalície, ktorá sa po novembrovom krachu pôvodného vyjednávania o vláde medzi CDU / CSU, slobodnými demokratmi (FDP) a Zelenými, ukázala ako jediná realistická varianta väčšinovej vlády, znamená aj to, že sa protiimigračná Alternatíva pre Nemecko (AFD) stane najsilnejšie opozičnou stranou, a bude tak mať právo vždy ako prvý v Spolkovom sneme reagovať na vládne návrhy.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies