Pád Merkelovej sa nekoná. SPD v referende kývla na veľkú koalíciu za bolo 66% členov, ktorí sa na referende zúčastnili

BONN, GERMANY - JANUARY 21: Martin Schulz, head of the German Social Democrats (SPD), looks on at the SPD federal congress on January 21, 2018 in Bonn, Germany. The SPD is holding the congress to decide on whether to join the German Christian Democrats (CDU/CSU) in a new German coalition government. Recent preliminary talks between the SPD, the CDU and the CSU finished with enough support from party leaderships to launch negotiations, though the SPD still needs the approval of its party base. Many SPD members have warned against the coalition and would rather see the party remain in the opposition. (Photo by Maja Hitij/Getty Images)

V Nemecku bude znovu vládnuť veľká koalícia CDU / CSU a sociálnej demokracie (SPD). Pokračovanie doterajšieho kabinetu vo vnútrostraníckom referende podporili sociálni demokrati.

Angelu Merkelovú (CDU) by už štvrtýkrát za kancelárku poslanci mohli zvoliť 14. marca, teda viac ako päť a pol mesiaca po parlamentných voľbách.

CDU a CSU sa pre vznik veľkej koalície vyslovili už vo februári, SPD o nej rozhodovala vo veľmi sledovanom vnútrostraníckom referende. Podporu jej nakoniec dalo 66 percent hlasujúcich, proti ich bolo 34 percent. Účasť v referende, z ktorého sa hlasy sčítavali celú noc na dnes, dosiahla 78,4 percenta, keď sa do neho zapojilo 378.437 z viac než 460.000 členov strany.

Mladí sociálni demokrati proti Merkelovej viedli rozsiahlu kampaň. Nakoniec ale, zdá sa, u sociálnych demokratov prevážili argumenty zástancov veľkej koalície, podľa ktorých SPD dokázala presadiť dostatok priorít zo svojho programu a navyše obsadia dôležité posty, vrátane ministerstva financií.

U  straníkov tiež zrejme hrala úlohu pragmatická úvaha, že je lepšie vyhnúť sa riziku predčasných volieb v čase, keď má SPD rekordne nízku podporu u voličov. Negatívneho rekordu najstaršia nemecká demokratická strana dosiahla už v septembrových voľbách, keď získala len 20,5 percenta hlasov.

Jej úradujúci predseda Olaf Scholz, ktorý o výsledku referenda dopredu informoval Merkelovú, je presvedčený o tom, že strana z tvrdých diskusií posledných týždňov vzíde posilnená a bude schopná sa naplno pustiť do procesu obnovy. Do vlády SPD nominuje trojicu ministrov a trojicu ministeriek. O koho pôjde, dnes neuviedol.

Vznik ďalšie veľkej koalície, ktorá sa po novembrovom krachu pôvodného vyjednávania o vláde medzi CDU / CSU, slobodnými demokratmi (FDP) a Zelenými, ukázala ako jediná realistická varianta väčšinovej vlády, znamená aj to, že sa protiimigračná Alternatíva pre Nemecko (AFD) stane najsilnejšie opozičnou stranou, a bude tak mať právo vždy ako prvý v Spolkovom sneme reagovať na vládne návrhy.

Súvisiace články

Bezpečnostná únia: Európsky informačný systém registrov trestov príslušníkoch tretích krajín

Peter Králik

2 miliardy eur na urýchlenie založenia Európskej rady pre inováciu

Peter Králik

NATO prestane komunikovať s Nemeckom, ak Berlín zavedie 5G sieť za pomoci Číny

TASR
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy