Pán Beblavý, kto sa s oligarchami nikdy nezaplietol, nemá sa čoho báť.

Beblavého program na vode a frázach.

V sobotu (21.9.2019)  internetový portál Aktuality.sk, pod názvom „Viac ako protestov sa bojím diskreditácie oligarchami“ zverejnil pomerne rozsiahly rozhovor s Miroslavom Beblavým – predsedom strany  PS – POLU. Ide o rozhovor, ktorého úlohou bolo pravdepodobne priblížiť čitateľovi a zároveň voličovi PS – Spolu predvolebný program uvedenej koalície. Ak naozaj  bol toto jeho účel, tak pán Boh ochraňuj Slovensko.

Beblavý sa prezentoval ako odborník na všetky oblasti spoločenského, hospodárskeho a environmentálneho života Slovenska. Staval sa do role odborníka na ekológiu dopravy, či na školstvo počnúc platmi učiteľov, redukciou vysokých škôl a  obsahovými zmenami vyučovacieho procesu, kde preferuje kvalitné občianske vzdelanie. Samozrejme  bez vysvetlenia, čo pod tým rozumie.

Hovoril o rekvalifikácii 40 – 50 ročných robotníkov, ako o potrebe:

„ Schopnosť prispôsobiť sa digitálnemu svetu nie je definovaná vekom. Musíme však robiť veľké investície v oblasti celoživotného vzdelávania. Tí, ktorí sú aktívni a zaplatia si kurz, budú si to môcť odčítať z daní. A ten zvyšok, pre tých chceme rozbiť monopol úradu práce. To znamená, že do systému chceme vtiahnuť aj mimovládne organizácie….“ Ktorá mimovládna organizácia sa podujala na boj s nezamestnanosťou? Pán poslanec Beblavý zároveň šermuje číslami, lepšie povedané miliardami eur, hore dolu ako s vlastnými.

Čo ma však najviac upútalo je jeho pohľad na súčasný stav slovenského zdravotníctva a fungovanie skupiny Penta v ňom. Tu treba pripomenúť, že pán poslanec Beblavý nie je v politike nováčik, ale skúsený, starý (aj keď nie vekom) svetobežník naprieč niekoľkými politickými stranami, ktorý vždy sedel v parlamentných laviciach, a čo je dôležité aj svojim hlasovaním prispel k súčasnej situácii v slovenskom zdravotníctve.

Len pre letmú rekapituláciu aj pre voliča  PS/Spolu zhrňme, čo je v portfóliu skupiny Penta v zdravotníctve  – Sieť nemocníc Svet zdravia, sieť polikliník Pro Care, sieť lekární Dr. Max. K uvedeným pridajme na trhu silnú zdravotnú poisťovňu Dôvera so slušným kmeňom poistencov, ktorý sa nedávno zväčšil o kmeň poistencov Apollo a vlastnú distribučnú spoločnosť liekov. Dokonale uzavretý kruh, ktorý si je sebestačný.

Žiadni aktivisti neklopali na dvere spoločnosti Penta s fotodokumentáciou plesní v ich nemocniciach ako to urobili na Úrade vlády SR. Kde bol pán poslanec za celé toto obdobie, počas ktorého štát nechal narásť do takých rozmerov spoločnosť, ktorá už dnes fakticky nepotrebuje tento štát.

Štát, ktorý v dobe keď bol pán Beblavý súčasťou vlády na pozícii štátneho tajomníka, vyhlasoval, že všetko štátne je zlé a zbavil sa všetkých ekonomických nástrojov,  ktorými vedel aktívne zasahovať do riadenia a chodu štátu. Áno, okrem všetkých podnikov, ktorým sa hovorí rodinné striebro alebo zlaté vajcia ekonomiky, sme sa zbavili aj všetkých bánk. To však spoločnosť Penta neurobila, naopak vo svojom portfóliu drží dve banky a v prípade potreby si vie projekty vyfinancovať sama, krízové situácie preklenúť sama.

A čo štát, ktorý ste vo vláde a dlhodobo ako zákonodarca reprezentujete aj vy?

V programe píšete, že chcete zakázať krížové vlastníctvo v zdravotníctve. Neskoro. Aj vy ste strojcom legislatívy, ktorá umožnila súčasný stav. Len nedávno uskutočnil  predseda vlády Peter Pelegríni pokus o dohodu pri odkúpení projektu a celkového zámeru spoločnosti Penta na výstavbu veľkokapacitnej nemocnice v Bratislave, ktorá by nahradila rozostavanú ruinu na Rázsochách. Všetci vieme ako to dopadlo. Z jeho tlačovej besedy sa dalo medzi riadkami vyčítať okrem iného i to, že pre taký slovný preplesk a poníženie si už viac nepôjde.

Problém slovenského zdravotníctva je veľký. Slovenské zdravotníctvo nie sú len chátrajúce štátne nemocnice. V prvom rade je to alarmujúci stav v počtoch slovenských zdravotníkov, na ktorý roky upozorňujú lekárske komory. Chýbajúci lekári prvého kontaktu, stomatológovia. Ak Penta otvorí novú nemocnicu a stiahne do špičkových podmienok tisíce lekárov a sestier, môže sa stať, že vo fakultných a okresných nemocniciach už nebude mať kto liečiť pacientov. Nie každý si môže za nadštandard priplatiť. Aj tu bola možno zúfalá snaha predsedu vlády prevziať projekt Penty pod štát a zabrániť tak všeobecnej nespokojnosti so štátnym zdravotníctvom.

Nie som ten, kto bude teraz písať recept na riešenie problémov slovenského zdravotníctva. Napísal som to ako reakciu na váš článok, kde šermujete miliardami, rozumom pre iných, ale ani zmienka o tom ako a akými nástrojmi to chcete urobiť. Jediná „banka“, ktorú viete použiť je Štátny rozpočet SR a systém pokus-omyl si už nemôžeme dovoliť. Verím, že slovenský volič už frázam neuverí a bude sa pýtať AKO  sa frázy z programov politických strán budú realizovať.

Takto by sa dalo písať o viacerých oblastiach, ktoré sa doslova stratili z dosahu štátu a jeho vplyvu na riadenie alebo reguláciu nepriaznivých vplyvov. Je to energetika, bankovníctvo, priemysel, kde sme vo všetkých jeho oblastiach len dcéry závislé od materských spoločností v zahraničí. Pomaly, ale isto sa stráca poľnohospodárska pôda. Plazivým spôsobom sa oligarchia zmocňuje športu a športovísk pod rúškom falošnej filantropie.

Pán poslanec Beblavý, na záver použijem váš citát a názov článku na Aktualitách.sk – „Viac ako protestov sa bojím diskreditácie oligarchami“.

Kto sa s oligarchami nikdy nezaplietol, nemá sa čoho báť.

 

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies