Panda go home. Česko sa už sľubovaných 95 miliárd nedočká
CEFC bude mať pravdepodobne nové velenie, ktoré sa pokojne môže zaobísť bez Česka i tunajších čínskych investícií.

Keď vyšli najavo informácie o zadržaní šéfa čínskej investičnej spoločnosti CEFC China Energy a poradca prezidenta Miloša Zemana Jie Ťien-Minga, ako Hrad, tak šéf Zmiešanej česko čínskej komory vzájomnej spolupráce a člen vedenia tuzemskej CEFC Group (Europe) Company Jaroslav Tvrdík sa snažili situáciu všemožne zľahčovať a budiť dojem, že všetko ide ďalej v zabehnutých koľajach, píše Jan Brož.

Hrad tvrdil, že čínska veľvyslankyňa Jie Ťien-mingovo zatknutie nepotvrdila, Tvrdík potom na svojom twitterovom účte zverejnil fotografiu šéfa CEFC China a predsedu dozornej rady pražskej Slavie Chana Chauta (či Čchen Čchiou-tchu), ako sedí vo svojej kancelárii a “riadi svoju firmu “, ako by sa nič nedialo. Člen vedenia futbalovej Slavie Daniel Konrád uisťoval, že z Číny práve do klubu prišlo 50 miliónov korún. V skutočnosti nikto v Česku netuší, čo sa v CEFC práve deje. Podľa zdroja týždenníka Euro sa Miloš Zeman chystal vyslať do Pekingu svojho emisára, ktorý by mal na mieste zistiť, čo sa stalo s pánom Jie a čo to znamená pre česko-čínske vzťahy.

 

Ľuďom, ktorí sa v česko-čínskom biznisu pohybujú, však bola urputná snaha navodiť dojem normálnosti na smiech. Osud Jie Ťien-Minga je totiž podľa všetkého spečatený. “Ak čínske médiá už o niečom píšu, tak to neznamená, že by išlo o nejaké špekulácie, ale o vrchol dlhého a premysleného plánu, ktorý už dávno prebieha” hovorí jeden z nich.

Odpísaná veličina

Skutočnosť, že sa tieto informácie vôbec objavili, značí, že situácia okolo CEFC je vážna. Všetko súvisí pravdepodobne s mocenskými ambíciami čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga. Čínsky parlament minulý týždeň odhlasoval zmenu ústavy, ktorá Si Ťin-pchingovi umožní vykonávať prezidentskú funkciu v podstate až do smrti, a Si Ťin-pching sa tak stal najmocnejším mužom v Číne od čias Mao Ce-tunga.

Napriek tomu jeho vplyv ešte nie je absolútny. Veľkú časť moci v krajine držia “neviditeľní” potomkovia niekdajších Maových revolučných spolubojovníkov napojených na čínsku armádu. Tým sa v uplynulých desaťročiach podarilo nazhromaždiť nesmierne bohatstvo. Mnohé pritom nasvedčuje, že do tejto kategórie patrí aj tajomný Jie Ťien-ming. Životopis mladého miliardára obsahuje rad slepých miest a dodnes nie je jasné, ako sa dokázal tak rýchlo vypracovať. V minulosti však uvádzal vo svojom životopise pôsobenie v Čínskej asociácii pre priateľské styky so zahraničím (CAIFC). Tá je považovaná za predĺženú ruku čínskej vojenskej rozviedky.

Si Ťin-pching sa pravdepodobne rozhodol ovládnuť aj túto poslednú mocenskú sféru, kam doteraz nedosiahol. Pridajme k tomu hanbu, ktorú vo svete vyvolalo vyšetrovanie CEFC kvôli korupcii v Afrike, a celé problémy hlavy energetickej skupiny naraz dávajú zmysel.

Jie Ťien-ming pravdepodobne definitívne skončil a moc už o ňom nepočujeme. Prostredníctvom čínskej tlače od neho dáva ruky preč nielen CEFC. Vo vyjadrení pre Hospodárske noviny sa od neho opatrne dištancoval aj Tvrdík, a to napriek tomu, že obaja spolu naďalej sedí v predstavenstve spomínané CEFC Group (Europe) Company.

Tvrdíková poistka

Vráťme sa teda späť do Česka a k tomu, aký vplyv budú mať aktuálne udalosti na čínske investície v Česku. To záleží hlavne na tom, ako ďaleko Si Ťin-pchingova čistka pôjde a či dopadne aj na Jie Ťien-mingove tuzemské spojky, ktoré sa k nemu zrazu nechcú priznať. “Hlavná otázka je, či má Čína za Jaroslava Tvrdíka náhradu,” hovorí zdroj týždenníka Euro.

Šéf česko-čínskej zmiešanej  komory Tvrdík sa dokázal proti obmedzeniu svojho vplyvu relatívne dobre poistiť. České ministerstvo priemyslu podpísalo vlani bez väčšej publicity dohodu s Komisiou pre národný rozvoj a reformu Číny (NDRC) o vzniku spoločného Čínsko-českého centra pre spoluprácu. NDRC, predtým známa ako Štátna plánovacia komisia, je jednou z najvplyvnejších čínskych inštitúcií. V rámci spoločného centra potom obe strany mali koordinovať všetky kroky týkajúce sa ambiciózneho projektu Pás a chodník, ktorého cieľom je infraštruktúrne aj hospodársky prepojiť zem so štátmi pozdĺž stredovekej Hodvábnej cesty a ktorý má podľa odhadov spotrebovaťt desaťkrát viac prostriedkov než Marshallov plán.

Ministerstvo priemyslu pod vedením exministra Jiřího Havlíčka však prenechalo bežnú agendu tejto spolupráce Tvrdíkovej komore, teda rýdzo súkromnému lobbistickému subjektu. V praxi to znamená, že väčšina čínskych aktivít v Česku nemôže Tvrdíka obísť a v tomto smere si môže byt minimálne komora udržaním svojho vplyvu istá.

Zatvorená brána


Druhou vecou však je, či má Čína stále taký záujem o Česko ako kedysi, a to nemusí nijako súvisieť s aktuálnymi opletačkami hlavy CEFC. “Sledujeme geopolitiku. Ak by sa Česká republika niekedy obrátila proti Číne, budeme musieť stiahnuť svoje investície a prehodnotiť stratégiu, “vyhlásil prorocky pred rokom a pol Jie Ťien-ming v rozhovore pre americký magazín Fortune a nie je divu, že tuzemské zastúpenie robilo všetko pre to, aby sa práve tieto slová citovali v médiách čo najmenej. Práve to sa totiž teraz deje.

Keď na jeseň zvíťazilo v parlamentných voľbách hnutie ANO Andreja Babiša a ČSSD utrpela ťažkú ​​porážku, nebola to pre Číňanov vôbec dobrá správa. Boli to totiž práve sociálni demokrati a expremiér Bohuslav Sobotka, kto spolu s prezidentom Zemanom usilovne budoval vzťahy medzi oboma krajinami. Nie že by Andrej Babiš bol nejakým nepriateľom Číny, na rozdiel od Sobotkového kabinetu však súčasná vláda nevníma vzájomnú spoluprácu tak nekriticky. Prekážalo mu tiež napojenie CEFC na vplyvného advokáta a Sobotkovho priateľa Marka Pokorného. Miloša Zemana síce voliči vo funkcii potvrdili na ďalších päť rokov, ani v Číne si však nerobia prehnané ilúzie o jeho zdraví.

Čínska veľvyslankyňa Ma Kche-čching preto v súčasnosti obchádza českých ministrov a snaží sa pre svoju krajinu vyjednať podobnú politickú podporu, akú mala u bývalej vlády. Nemenej aktívny je aj sám Tvrdík. Zatiaľ to však vyzerá, že prístup súčasného kabinetu voči Číne je výrazne vlažnejší. To v konečnom dôsledku môže viesť k naplneniu Jie Ťien-mingových slov a k presunu “európskej brány CEFC” do akejkoľvek inej krajiny regiónu.

Zrejme to neznamená, že by Číňania začali náhlivo sťahovať investície do futbalu či pivovaru (väčšinou zastavené v bankách), 95 miliárd korún sľubovaných pred pár rokmi Zemanom sa však už Česko nedočká.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies