Pápež František prirovnáva šíriteľov “fake news” k biblickému hadovi

Pápež sa k situácii ohľadom tzv. “Fake news” vyjadril vo verejnom liste, ktorým chcel upozorniť na problematiku šírenia dezinformácií.

Pápež František prirovnal šíriteľov a tvorcov falošných správ k biblickému hadovi, ktorý napovedal lži Eve, aby si zahryzla do zakázaného ovocia. Podľa hlavného predstaviteľa Vatikánu bol práve had prvým strojcom dezinformácií,informujú BBC.

Pápež šírenie podobných správ označil za začiatok arogancie a nenávisti a vyzval užívateľov sociálnych sietí a novinárov, aby tieto správy odhaľovali a upozorňovali na ne.

Jedná sa o prvý Františkov príspevok k aktuálnej téme dezinformácií, ktoré mali výrazne prispieť okrem iného k víťazstvu Donalda Trumpa v amerických voľbách a aktuálne hýbu aj českú mediálne scénou v rámci prezidentskej kampane.

“Šírenie falošných správ môže slúžiť špecifickým zámerom, ovplyvňovať politické rozhodnutia a slúžiť ekonomickým záujmom,” napísal.

Pápež ďalej vyzval na dôraznejšie vzdelávanie ohľadne toho, ako spracovávať a vyhodnocovať informácie. Novinárov, ktorí sú podľa neho ochrancovia spravodajstva, vyzval na to, aby svoju prácu brali ako dôležitú misiu. Nemali by sa podľa neho toľko sústrediť na žeravé titulky, ale viac skúmať pravé príčiny konfliktov.

Súvisiace články

Na Marse vedci našli jazero plné vody skryté pod ľadom podobne ako v Grónsku

Roman Suchý

Pentagon pracuje na technológii ovládanej mozgom

Michal Šumichrast

Nové dôkazy: Rybí olej a omega-3 nemajú takmer žiadne účinky na zdravie srdca

redakčný výber
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy