Paríž protestuje proti vražde židovskej seniorky, starostka volá ľud na demonštrácie

Parížska starostka Anne Hidalgová vyzvala francúzskych občanov, aby sa pripojili k plánovanej stredajšej demonštrácii na protest proti vražde 85-ročnej židovskej ženy, ktorá prežila holokaust, ale nakoniec bola zavraždená vo svojom vlastnom byte vo východnej Paríži.


Vraždu Mireille Knollovej už ostro odsúdil francúzsky prezident Emmanuel Macron aj politici z celého politického spektra. Podľa súdneho zdroja agentúry DPA zadržala polícia dvoch podozrivých, ktorí boli podrobení prvým výsluchom a čelia obvineniu z antisemitskej vraždy a krádeže. Jeden z podozrivých sa podľa toho istého zdroja narodil v roku 1989, druhý v roku 1996. Obaja sú stíhaní vo väzbe, informuje Washington Post.

Mireille Knollová v roku 1942 len tesne unikla transportu, ktorý deportoval parížskych Židov do nacistických vyhladzovacích táborov. Podľa svojho syna Alaina Knolla prežila celý svoj život v 11. okrese vo východnej časti Paríža. „Moja mama nikdy nikomu neublížila,“ povedal Alain Knoll. „Bola to 85-ročná dáma, ktorá si žila svoj život a snažila sa prežiť ho čo najlepšie, pretože zažila vojnové utrpenie … Milovala život.“

Podľa francúzskej židovskej organizácie CRIF sa telo našlo po uhasení požiaru, ktorý vzplanul v jej byte. Pitva však odhalila, že nezomrela v plameňoch ani na udusenie dymom, ale niekto ju predtým dobodal.

„Vyzývam všetkých parížskych voliča, všetky Parížanky a všetkých Parížanov, aby sa v stredu zúčastnili pochodu na uctenie pamiatky Mireille Knollovej, 85-ročnej Parížanky, ktorá unikla holokaustu a bola minulú stredu zavraždená. Stretneme sa o 18:30 na Place de la Nation (Národnom námestí ), „ napísala na svojom Twitteri starostka Hidalgová.

 

Na účasť v pochode vyzvali svojich členov tiež všetky strany politického spektra na čele s Macronovým hnutím La République en marche (Republika dopredu). Pochod organizuje židovská organizácia CRIF, ktorá súčasne upozorňuje na zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu francúzskych Židov.

„Bezpečnosť francúzskych Židov už dnes nie je zaručená tak, ako by mala byť,“ uviedol prezident CRIF Francis Kalifa pre televíznu stanicu i24 News. Židia sa podľa neho stali špeciálnym terčom teroristických útokov, ktoré v posledných rokoch zasiahli Francúzsko, a trpí tiež antisemitskými výpadmi, ktoré sa prejavujú stupňujúcim sa násilím, píše NBCNews.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron odsúdil útok ako strašný zločin. „Znovu potvrdzujem svoje odhodlanie bojovať proti antisemitizmu,“ napísal na svojom Twitteri.

 

 

Francúzske židovské organizácie v posledných rokoch opakovane upozorňujú na antisemitské útoky. Za ich príčinu sa vo Francúzsku považuje protižidovská propaganda niektorých islamských kazateľov a pretrvávajúce napätie okolo izraelsko-palestínskeho konfliktu.

Mireille Knollová bola zavraždená zhodou okolností len mesiac po tom, čo francúzsky súd rozhodol, že vražda parížskeho židovského učiteľa v apríli 2017 bude považovaná za antisemitskú.

Známy je tiež prípad Židovky Sary Halimiovej, ktorú vyhodil z okna jej bytu na treťom poschodí zbesilý moslimský sused. Francúzske ministerstvo vnútra zaznamenalo v minulom roku celkovo 311 antisemitských incidentov. To predstavuje určitý pokles, pretože o rok skôr to bolo 335 incidentov a v roku 2015 dokonca 800.

Na druhej strane priamych antisemitských násilných útokov medziročne pribudlo – zo 77 v roku 2016 na 97 v roku 2017. Tieto čísla ukazujú, že židovská komunita vo Francúzsku trpí nadmerným množstvom zločinov z nenávisti: je proti nej smerovaná takmer tretina všetkých útokov tohto typu (311 z celkových 950 incidentov), ​​aj keď počet jej členov predstavuje menej než percento francúzskeho obyvateľstva.

Francúzsko čelí v posledných rokoch zvýšenému počtu teroristických útokov. K zatiaľ posledným došlo minulý piatok v obchode v meste Trèbes na juhu Francúzska, kde dvadsaťšesťročný priaznivec Islamského štátu, Francúz marockého pôvodu Redouane Lakdim, zadržiaval so zbraňou v supermarkete dvadsiatku ľudí a žiadal prepustenie útočníka z Paríža z roku 2015 Salaha Abdeslama. Za obeť mu padol podplukovník Arnaud Beltrame, ktorý sa nechal vymeniť za rukojemníkov. Útočníka potom zlikvidovalo zvláštne komando.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies