PARLAMENTNÝ VIDEOŽURNÁL: Prečo nechali ľudí na Žitnom ostrove piť toxickú vodu? Štátne orgány fatálne zlyhali, hovoria Ľ. Galko a A. Zemanová

Takmer so stopercentnou istotou sa dá tvrdiť, že ľudí na Žitnom ostrove nechali piť toxickú vodu – vyhlásila na tlačovej besede poslankyňa NR SR za stranu Sloboda a Solidarita a tímlíderka SaS pre životné prostredie Anna Zemanová.

„Úrad verejného zdravotníctva pred Vianocami zo dňa na deň zakázal používanie pitnej vody na pitie, varenie a prípravu potravín v niektorých obciach na Žitnom ostrove, a to z dôvodu prekročenia najvyššej medznej hodnoty v ukazovateli pesticídy. Menovite išlo o atrazín,“ vysvetlila poslankyňa NR SR A. Zemanová a pripomenula, že atrazín je od 1. augusta 2005 zakázané používať na základe rozhodnutia Európskej komisie. Ľudia sú vystavení účinkom atrazínu predovšetkým pitím vody, ale tiež dýchaním vzduchu v oblastiach, kde sa atrazín použil vo veľkých množstvách.

Obce, kde sa našiel vo vode, sa nachádzajú v strednej časti Chránenej vodohospodárskej oblasti Žitný ostrov, ktorá je chránená od roku 1978.

„Radila som sa s geológmi, lebo sa nám zdalo nemožné, aby sa z jedného dňa na druhý objavilo také závažné znečistenie v zdroji položenom v hĺbke okolo 80 metrov. Vychádzajú z toho len dve možnosti: buď muselo ísť o úmyselné znečistenie, alebo o fatálne zanedbanie povinností zo strany prevádzkovateľa – Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti a štátnych orgánov – v rezorte životného prostredia a zdravotníctva,“ povedala A. Zemanová.

 

Poslankyňa Zemanová poukázala na to, že atrazín sa prvýkrát objavuje v blízkosti spomínaných obcí v správe Slovenského hydrometeorologického ústavu už v roku 2009. „Ide teda o fatálne zlyhanie celého systému štátnych orgánov. Trvám na tom, aby zodpovedné orgány zmapovali, odkiaľ sa jed vzal a šíri sa, aby sa ľudia nemuseli báť o svoje zdravie. Je nemožné, aby úrady zareagovali na tečenie jedovatej vody z vodovodu len zákazom jej pitia. Treba zistiť, odkiaľ sa berie a zastaviť šírenie atrazínu. A rozhodne o tomto všetkom informovať ľudí.“

Odmietame žiť v toxickom smetisku

Ak sa preukáže, že štátne orgány zanedbali svoje povinnosti a došlo k fatálnemu zlyhaniu štátnej správy vo veci ochrany zásob pitnej vody, budeme žiadať vyvodenie zodpovednosti. Vyhlásil podpredseda SaS a tímlíder strany pre vnútornú a vonkajšiu bezpečnosť Ľubomír Galko.

„Chceme, aby Európa bola dobrým miestom na život aj z hľadiska stavu životného prostredia. Nie je možné prežiť spokojný a zdravý život v krajine, ktorá je jedným veľkým toxickým smetiskom,“ poznamenal Ľ. Galko.

Riešenie SaS

Anna Zemanová predloží na ďalšiu schôdzu parlamentu návrh nového zákona, ktorý by mal zabezpečiť ochranu Žitného ostrova. Jasne v ňom budú zadefinované podmienky ochrany, povinností hygieny, monitorovacích organizácií, ako aj povinnosť vzájomného informovania sa s cieľom ochrany podzemných vôd Žitného ostrova, ktorá je zásobárňou pitnej vody pre 13 miliónov ľudí.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies