Patrick Buchanan: Ako bude posudzované Trumpovo prezidentstvo?

V rade zásadných otázok – ako je vymenovanie sudcov typu Antonina Scalia a podpora daňových úľav, najrozsiahlejších od čias Reagana – je prezident Trump konvenčným republikánom.

To, v čom bol výnimočný v roku 2016, kedy vystupoval ostro proti svojim súperom z Republikánskej strany, keď vyhral v rozhodujúcich štátoch ako Pennsylvánia, bol jeho jedinečný program, ktorý kládol Ameriku a Američanov na prvé miesto – od čoho sa Bushovi republikáni odvrátili , píše Patrick Buchanan.

Sám Trump sa zaviazal, že nevyhlási amnestiu a zabezpečí hranice múrom s výškou 30 stôp (tj. 9,1 m), aby zastavil inváziu do Spojených štátov.

Sám Trump sa zaviazal, že ukončí deindustrializáciu Ameriky a obnoví nevyužité továrne a vytvorí pracovné miesta.

Sám Trump sa zaviazal, že ukončí demokraciu typu krížových výprav a vyvedie Američanov z nekonečných vojen na Strednom východe, do ktorých George Bush, Barack Obama a „Vojnová strana“ uvrhli národ.

A na tom, ako sa Trumpovi podarí splniť tieto tri jedinečné a zásadné úlohy, bude závisieť jeho politický osud a budúce rozhodovanie o tom, či bol dobrý, skvelý alebo neúspešný prezident.

 

Niet pochýb o tom, kde si stojí toto mesto. Slintá po tom, aby bolo Trumpovo prezidentstvo ukončené, aby bola jeho agenda zničená, a aby bol Trump obvinený. Toto mesto vzhliada k Robertovi Muellerovi ako k Mojžišovi, ktorý ho má vyslobodiť od tyrana, ktorého si zvolili nechápaví voliči.

Kým Trump má medzi svojimi „úbohými“ stúpencami stále podporu – vskutku, má znovu rovnaký ohlas ako vo voľbách – výsledok bitky, ktorá mala spôsobiť jeho pád, je stále pochybný.

Uvažujte. V rámci dohody o rozpočte vo výške 1,6 bilióna dolárov rokoval republikánsky Kongres o Trumpovom hraničnom múre ako by išlo o cetku na jedno použitie. Mestá i celé štáty vyhlasujú, že sa považujú za útočisko pre ľudí, ktorí sú v USA nelegálne, a odmietajú požiadavky úradov USA na pomoc pri deportácii obvinených osôb.

„Karavána“ tisícok ľudí zo Strednej Ameriky prechádza cez Mexiko, v čom jej pomáhajú úrady, a má namierené k americkým hraniciam.

Keď prídu do USA, spoliehajú sa na to, že tam budú médiá, ktoré sú proti Trumpovi, a začnú nariekať kvôli nejakému prekročeniu zákona zo strany hraničnej hliadky.

Hysterická reakcia na správu, že počas sčítania ľudu v roku 2020 bude potrebné odpovedať aj na otázku „Ste americký občan?“ Vypovedá o tom, o čom to všetko skutočne je.

Americké elity sú neústupné – USA by sa mali vytratiť vnútri nového národa tretieho sveta, ktorý sa vo svojom rasovom, náboženskom a etnickom zložení podobá Valnému zhromaždeniu OSN. Starú dobrú Amerika, ktorú ľudia milovali, teraz nemôžu vystáť.

Trump je pravdepodobne posledným prezidentom, ktorý sa pokúsi zachrániť túto krajinu. Ak opustí prezidentský úrad, bez toho aby zaistil hranice, bude ťažké si predstaviť, čo by mohlo zastaviť inváziu z krajín tretieho sveta, dokonca aj keď k tomu zároveň dochádza v Európe, kam sa dostávajú imigranti cez Stredozemné more.

„Tábor svätých“ už nie je len dystopický román.

Enoch Powell upozorňoval pred 50 rokmi na masovú migráciu do Európy: Na jeho výrok „Et thybrim Multi spumantem sanguine cerno“ ( „Vidím rieku Tiber spenenú krvou“) je teraz pozerané ako na proroctvo.

A Trumpov program o ekonomickom nacionalizme – obnovenie priemyselnej dynamiky a sebestačnosti, ktorú Amerika poznala od čias Lincolna až po dobu, kedy bol prezidentom Reagan – čelí neúprosnému odporu zo strany inštitucionalizovanej moci.

Proti Trumpovi stoja korporátne elity, ktorých zisky a akciové možnosti závisia na produkcii mimo USA a manažérskej triede Nového svetového poriadku, ktorá riadi EÚ, OSN, MMF, Svetovú banku a WTO.

Hoci globálne elity hromadia najväčšiu časť bohatstva národov a nemalý podiel svojej politickej moci, musíme si uvedomiť, že sú neobľúbenou bandou, ktorá si zahráva s ohňom.

Treťou jedinečnou úlohou Trumpa bol jeho záväzok vyviesť USA z vojen na Strednom východe, do ktorých túto krajinu uvrhli Bush a Obama, a zabrániť, aby Amerika vstúpila do akýchkoľvek nových vojen. Trump sa tiež zaviazal, že bude ústretový k Vladimírovi Putinovi a Rusku, aby zabránil druhej studenej vojne.

Tí, ktorí pre neho hlasovali, hlasovali za túto zahraničnú politiku.

A ak bude Trump stiahnutý do nových vojen s Iránom alebo Severnou Kóreou, alebo ak budú ešte v roku 2020 americké jednotky stále bojovať v Afganistane, Iraku, Sýrii, Jemene a Líbyi, bude vnímaný ako neúspešný.

Avšak toto mesto má odpor k tomu, aby sa vzdalo svojej vízie o globálnej hegemónii USA, a tento odpor je rozsiahly a hlboký, pretože táto vízia je takmer definujúca značkou americkej zahraničnej politiky elít. Vzdať sa tejto vízie by pre nich bolo niečo ako smrť.

Šokujúca reakcia na návrh, ktorý Trump predniesol minulý týždeň, že USA opustí Sýriu po tom, čo bude kalifát ISIS zničený, svedčí o tom, ako veľmi je ich identita zviazaná s touto víziou.

To, že by Trump akceptoval ukončenie občianskej vojny v Sýrii, pričom by Bašár Asad zostal stále pri moci, je pre nich neúnosné. Ale ako môžeme túto skutočnosť zvrátiť, bez toho aby sme do Sýrie neposlali tisíce amerických bojových jednotiek, nie je vysvetlené.

Koniec koncov, Trumpovo prezidentstvo bude posudzované podľa odpovedí na tieto tri otázky:

Zabezpečil americké hranice? Obnovil priemyselnú silu Ameriky? Vyviedol USA z neokonzervatívnych vojen a nedovolil, aby došlo k nejakým ďalším?Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies