PELLEGRINI: Vyzval poslancov PS/Spolu, aby ďalej neblokovali rokovanie parlamentu

sita

„Chcú tam mať hromadné bitky, alebo sa vyzliekať donaha?“ spýtal sa predseda vlády Peter Pellegrini

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) vyzval poslancov koalície z Progresívneho Slovenska (PS)/Spolu, aby prestali blokovať schôdzu parlamentu tým, že odmietajú odísť od rečníckeho pultu v rokovacej sále. Podľa premiéra ide o „cirkusantstvo“ a posúvanie Slovenska k „banánovým republikám“. Mimoriadna schôdza parlamentu je pre protest poslancov prerušená do zajtrajšieho rána.

„Nie Igor Matovič, ale poslanci stany, ktorá vraj predstavuje novú politickú kultúru, si zo svojho pultu urobili svoju stranícku pevnosť, ktorú zabarikádovali nejakou tortou a zabránili tak poslancom využiť svoj mandát od ľudí,“ vyhlásil premiér. Pripomenul, že opozičné strany PS/Spolu a Sloboda a Solidarita (SaS) podali trestné oznámenie za volebnú korupciu na členov vlády za to, že schválili trináste dôchodky pre penzistov a zdvojnásobnenie rodinných prídavkov. Premiér sa tiež pýtal na to, čo chce ešte opozícia predviesť a čo bude robiť v budúcom parlamente. „Chcú tam mať hromadné bitky, alebo sa vyzliekať donaha?“

Pellegrini sa vyjadril aj k tomu, že vláda zmenila znenie uznesenia k Istanbulskému dohovoru, o ktorom má parlament rokovať tiež. Zdôraznil, že išlo o technickú zmenu a kabinet naďalej odmieta Istanbulský dohovor. Vláda však dala podľa premiéra na radu ústavných právnikov a text uznesenia k dohovoru zmenila. „Zmenila ustanovenie tak, aby poslanci nehlasovali o vyslovení nesúhlasu, ale aby formálne hlasovali o vyslovení súhlasu a jeho odmietnutím definitívne ukončili ratifikačný proces,“ povedal predseda vlády.

Mimoriadna schôdza Národnej rady SR je prerušená dozajtra 19. februára do 9:00. Dôvodom sú šiesti poslanci z koalície PS/Spolu Miroslav Beblavý, Jozef Mihál, Martin Poliačik, Alan Suchánek, Simona Petrík a Viera Dubačová, ktorí ani po opakovaných výzvach Danka (SNS) neopustili rečnícky pult. V rokovacej sále chcú nocovať a v proteste pokračovať aj zajtra.

Na schôdzi budú poslanci v skrátenom legislatívnom konaní rozhodovať o troch vládnych návrhoch zákonov. Dva sú iniciatívou Smeru – sociálna demokracia (Smer-SD). Ide o trináste dôchodky pre penzistov a zvýšenie rodinných prídavkov o sto percent. Slovenská národná strana (SNS) navrhla zrušiť diaľničné známky pre autá do 3,5 tony. Rovnako iniciovala rokovanie parlamentu o Istanbulskom dohovore.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies