PÉTER SZIJJÁRTÓ: Maďarsko upustí od rokovania s OSN o migrácii
Maďarsko by mohlo už veľmi skoro začať proces odchodu z rokovania OSN o globálnom pakte o migrácii. Dôjde k tomu, ak toto dojednanie neurobí “pozitívny posun voči maďarskému postoju”, varoval šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.

 

Maďarsko by mohlo odísť z rokovania OSN o migrácii kvôli obavám, že pre-migračné pozície medzinárodného subjektu sa nezhoduje s bezpečnostnými záujmami, povedal vo štvrtok maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó. Informuje Politico.

“OSN chce vytvoriť pakt, ktorý povzbudí migráciu. Máme opačný názor a pokiaľ bude vo februári prijatý tento postoj … otázkou je, prečo by sme sa mali na tejto diskusii zúčastniť? “Povedal Szijjártó pre televíziu M1. Budapešť v obave, aby sa OSN nesnažilo prinútiť  Maďarstvo k zmierneniu vlastných pravidiel pre migráciu a nebránilo napríklad kriminalizácii nelegálneho prekročenia hraníc.

V septembri 2016 prijalo 193 členských štátov Valného zhromaždenia OSN jednomyseľne text zvaný Newyorská deklarácia pre migrantov a utečencov. Tá má zlepšiť medzinárodné riešenia utečeneckej problematiky, okrem iného otázky prijímania utečencov v jednotlivých krajinách, školskej dochádzky ich detí, legálneho zamestnania, ochrany pred pašerákmi či ich návratu domov.

Formálne rokovania o nezáväznej Newyorskej deklarácii OSN sa má začať tento mesiac, cieľom je prijať finálny balík do konca roka 2018.

“Ak v prvom návrhu migračného balíka OSN nedôjde k pozitívnemu posunu smerom k maďarskému stanovisku, Maďarsko definitívne opustí toto konanie,” povedal minister zahraničia na tlačovej konferencii.

“Podľa názoru Maďarska migrácia nie je pozitívny proces a nie je nezastaviteľná, ale naopak predstavuje závažné bezpečnostné riziko a môže byť zastavená, “dodal minister.

Maďarský predseda vlády Viktor Orbán už od začiatku utečeneckej krízy v roku 2015 kritizoval migračnú politiku EÚ a trval na tom, že Maďari nebudú podporovať otvorenie hraníc svojej krajiny migrantom a utečencom.

Začiatkom tohto mesiaca novinárom povedal, že migrácia sa stala “problémom” pre demokraciu a že Európania “nechcú žiť v neustálej hrozbe terorizmu a chcú naopak bezpečnosť a chcú, aby boli ich hranice chránené”.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies