PÉTER SZIJJÁRTÓ: Maďarsko upustí od rokovania s OSN o migrácii

Foreign Minister Peter Szijjarto of Hungary attends a press conference in Budapest, on July 10, 2017 after a Foreign minister's meeting of the V4, Visegrad countries (Czech Republic, Hungary, Poland and Slovakia) and Austria, Croatia and Slovakia for a discussion about the joint regional policy including the migration situation in their region. / AFP PHOTO / ATTILA KISBENEDEK (Photo credit should read ATTILA KISBENEDEK/AFP/Getty Images)

Maďarsko by mohlo už veľmi skoro začať proces odchodu z rokovania OSN o globálnom pakte o migrácii. Dôjde k tomu, ak toto dojednanie neurobí “pozitívny posun voči maďarskému postoju”, varoval šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.

 

Maďarsko by mohlo odísť z rokovania OSN o migrácii kvôli obavám, že pre-migračné pozície medzinárodného subjektu sa nezhoduje s bezpečnostnými záujmami, povedal vo štvrtok maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó. Informuje Politico.

“OSN chce vytvoriť pakt, ktorý povzbudí migráciu. Máme opačný názor a pokiaľ bude vo februári prijatý tento postoj … otázkou je, prečo by sme sa mali na tejto diskusii zúčastniť? “Povedal Szijjártó pre televíziu M1. Budapešť v obave, aby sa OSN nesnažilo prinútiť  Maďarstvo k zmierneniu vlastných pravidiel pre migráciu a nebránilo napríklad kriminalizácii nelegálneho prekročenia hraníc.

V septembri 2016 prijalo 193 členských štátov Valného zhromaždenia OSN jednomyseľne text zvaný Newyorská deklarácia pre migrantov a utečencov. Tá má zlepšiť medzinárodné riešenia utečeneckej problematiky, okrem iného otázky prijímania utečencov v jednotlivých krajinách, školskej dochádzky ich detí, legálneho zamestnania, ochrany pred pašerákmi či ich návratu domov.

Formálne rokovania o nezáväznej Newyorskej deklarácii OSN sa má začať tento mesiac, cieľom je prijať finálny balík do konca roka 2018.

“Ak v prvom návrhu migračného balíka OSN nedôjde k pozitívnemu posunu smerom k maďarskému stanovisku, Maďarsko definitívne opustí toto konanie,” povedal minister zahraničia na tlačovej konferencii.

“Podľa názoru Maďarska migrácia nie je pozitívny proces a nie je nezastaviteľná, ale naopak predstavuje závažné bezpečnostné riziko a môže byť zastavená, “dodal minister.

Maďarský predseda vlády Viktor Orbán už od začiatku utečeneckej krízy v roku 2015 kritizoval migračnú politiku EÚ a trval na tom, že Maďari nebudú podporovať otvorenie hraníc svojej krajiny migrantom a utečencom.

Začiatkom tohto mesiaca novinárom povedal, že migrácia sa stala “problémom” pre demokraciu a že Európania “nechcú žiť v neustálej hrozbe terorizmu a chcú naopak bezpečnosť a chcú, aby boli ich hranice chránené”.

Súvisiace články

2 miliardy eur na urýchlenie založenia Európskej rady pre inováciu

Peter Králik

NATO prestane komunikovať s Nemeckom, ak Berlín zavedie 5G sieť za pomoci Číny

TASR

Stovka policajtov vycestuje: Slovensko ich pošle do Macedónska aj do Srbska kvôli migrácii

redakčný výber
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy
Počkajte prosím...

Odoberať EuroRešpekt

Chcete byť informovaní o najnovších článkoch EuroRešpektu?