Petícia občanov za nadnárodné volebné kandidátky do Europarlamentu ukázala, že existujú dve rozdielne Európy




Žiadosť na podporu vytvorenia nadnárodných zoznamov voličov, ktoré by umožnila kandidujúcim poslancom EP pracovať vo viacerých štátoch EÚ, bola takmer výlučne podpísaná občanmi z krajín, ktoré boli členmi EÚ od roku 1995 alebo predtým. Informuje EUobserver.

Z viac ako 62 000 virtuálnych podpisov predložených prostredníctvom petície, ktorú vytvorila platforma We Move Europe , iba 2 percentá patria z jedného z trinástich členských štátov, ktoré vstúpili do EÚ v roku 2004 a neskôr.

Každá z týchto trinástich členských štátov bola v petícií nedostatočne zastúpená v porovnaní s veľkosťou obyvateľstva – 20% celkovej populácie EÚ.

Väčšina podpory pochádza od občanov krajín ako Rakúsko, Belgicko, Francúzsko, Nemecko, Luxembursko ale pozoruhodne Spojené kráľovstvo.

“Kandidáti ba Európsky parlament v nadchádzajúcich voľbách by mali byť zodpovední všetkým občanom EÚ, a nielen svojim národným voličom,” uviedla internetová stránka petície.

“Nastal čas voľby poslancov, ktorí už nie sú založení na ich krajine pôvodu, a umožniť im, aby prešli celou  Európe,” uviedla petícia.

Petícia bola zriadená pred diskusiou a hlasovaním o nadnárodných zoznamoch v Európskom parlamente minulý týždeň. Summit aj s touto témou sa uskutoční v Bruseli budúci piatok.

 

Napriek tomu, že prezident komisie Jean-Claude Juncker vyjadril súhlas s touto myšlienkou, jeho podpora v dokumente na chystaný summit nebola zdrvujúca, ale skôr kontemplatívna.

“Nadnárodný volebný obvod by mohol posilniť európsku dimenziu volieb tým, že kandidátom poskytne možnosť osloviť viac občanov v celej Európe,” uviedol v správe komisie.

“Mohlo by to byť v súlade s hlavným kandidátskym procesom, pretože by sa pravdepodobne vytvoril európsky priestor pre verejnú diskusiu a viditeľnejšiu úlohu európskych politických strán,” dodal.

Poslanci EP minulý týždeň odstránili všetky odkazy na túto myšlienku z parlamentného uznesenia po prudkej plenárnej rozprave .

Niektorí tvrdili, že nadnárodné zoznamy sú nevyhnutné na vytvorenie skutočne európskej demokratickej diskusie, zatiaľ čo iné tvrdia, že občania nemajú záujem hlasovať o kandidátskych poslancov z iných krajín.

Existuje len málo objektívnych dôkazov pre žiadosť a petícia v žiadnom prípade nie je reprezentatívna pre obyvateľstvo EÚ.

Napriek tomu tvrdeniu, tak petícia zachytila skutočné jadro EÚ a je zrejmé,  že nie je jedna Európa, ale dve politicky nekompaktibilné.

Rakúsko, Belgicko, Francúzsko, Nemecko, Luxembursko a Spojené kráľovstvo tvorili 77% podpisov – aj keď predstavujú iba 46% obyvateľov EÚ.

Veľký kontingent francúzskych fanúšikov nebol úplne prekvapivý, keďže francúzsky prezident Emmanuel Macron bol jedným z hlavných obhajcov tejto myšlienky.

Naopak, lídri štyroch vyšehradských krajín – Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenska – sa zdajú byť v súlade so svojimi občanmi tým, že odmietli túto myšlienku. Z týchto štyroch krajín strednej a východnej Európy, ktoré tvoria 12,6% obyvateľov EÚ, pochádza iba 1,1% signatárov.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies