Žiadosť na podporu vytvorenia nadnárodných zoznamov voličov, ktoré by umožnila kandidujúcim poslancom EP pracovať vo viacerých štátoch EÚ, bola takmer výlučne podpísaná občanmi z krajín, ktoré boli členmi EÚ od roku 1995 alebo predtým. Informuje EUobserver.
Z viac ako 62 000 virtuálnych podpisov predložených prostredníctvom petície, ktorú vytvorila platforma We Move Europe , iba 2 percentá patria z jedného z trinástich členských štátov, ktoré vstúpili do EÚ v roku 2004 a neskôr.
Každá z týchto trinástich členských štátov bola v petícií nedostatočne zastúpená v porovnaní s veľkosťou obyvateľstva – 20% celkovej populácie EÚ.
Väčšina podpory pochádza od občanov krajín ako Rakúsko, Belgicko, Francúzsko, Nemecko, Luxembursko ale pozoruhodne Spojené kráľovstvo.
“Kandidáti ba Európsky parlament v nadchádzajúcich voľbách by mali byť zodpovední všetkým občanom EÚ, a nielen svojim národným voličom,” uviedla internetová stránka petície.
“Nastal čas voľby poslancov, ktorí už nie sú založení na ich krajine pôvodu, a umožniť im, aby prešli celou Európe,” uviedla petícia.
Petícia bola zriadená pred diskusiou a hlasovaním o nadnárodných zoznamoch v Európskom parlamente minulý týždeň. Summit aj s touto témou sa uskutoční v Bruseli budúci piatok.
Napriek tomu, že prezident komisie Jean-Claude Juncker vyjadril súhlas s touto myšlienkou, jeho podpora v dokumente na chystaný summit nebola zdrvujúca, ale skôr kontemplatívna.
“Nadnárodný volebný obvod by mohol posilniť európsku dimenziu volieb tým, že kandidátom poskytne možnosť osloviť viac občanov v celej Európe,” uviedol v správe komisie.
“Mohlo by to byť v súlade s hlavným kandidátskym procesom, pretože by sa pravdepodobne vytvoril európsky priestor pre verejnú diskusiu a viditeľnejšiu úlohu európskych politických strán,” dodal.
Poslanci EP minulý týždeň odstránili všetky odkazy na túto myšlienku z parlamentného uznesenia po prudkej plenárnej rozprave .
Niektorí tvrdili, že nadnárodné zoznamy sú nevyhnutné na vytvorenie skutočne európskej demokratickej diskusie, zatiaľ čo iné tvrdia, že občania nemajú záujem hlasovať o kandidátskych poslancov z iných krajín.
Existuje len málo objektívnych dôkazov pre žiadosť a petícia v žiadnom prípade nie je reprezentatívna pre obyvateľstvo EÚ.
Napriek tomu tvrdeniu, tak petícia zachytila skutočné jadro EÚ a je zrejmé, že nie je jedna Európa, ale dve politicky nekompaktibilné.
Rakúsko, Belgicko, Francúzsko, Nemecko, Luxembursko a Spojené kráľovstvo tvorili 77% podpisov – aj keď predstavujú iba 46% obyvateľov EÚ.
Veľký kontingent francúzskych fanúšikov nebol úplne prekvapivý, keďže francúzsky prezident Emmanuel Macron bol jedným z hlavných obhajcov tejto myšlienky.
Naopak, lídri štyroch vyšehradských krajín – Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenska – sa zdajú byť v súlade so svojimi občanmi tým, že odmietli túto myšlienku. Z týchto štyroch krajín strednej a východnej Európy, ktoré tvoria 12,6% obyvateľov EÚ, pochádza iba 1,1% signatárov.