Po singapurskej digixGlobal a ruskej Goldmint – meny sú podporované zlatom, prichádza Švajčiarsky fond s ďalšou, ktorá bude krytá kovmi
Švajčiarsky komoditný fond Tiberius Group plánuje vstúpiť na trh kryptomien. V júli chce ponúknuť prvú digitálnu menu tiberius, čiže tcoin, krytou nielen drahými, ale aj priemyselnými kovmi, ako je hliník a meď. Oznámil to spoluzakladateľ a šéf fondu Christopher Eibl pre Reuters.

Fond spravuje investície za 300 miliónov dolárov  a predpokladá, že vďaka možnosti vymeniť kryptomenu za kov sa vyvaruje mimoriadnych výkyvov kurzov, aké postihli napríklad Bitcoin. Podnikateľom bude kryptomena s názvom tcoin v rámci investičného financovania ponúknutá koncom februára.

Tiberius nebude prvou menou krytou aktívami. Napríklad singapurská digixGlobal a ruská goldmint sú podporované zlatom a vo fáze príprav sú ďalšie meny, za ktorými stoja nehnuteľnosti a diamanty alebo ropa a zemný plyn. Bude ale prvou menou krytou priemyselnými kovmi.

Na rozdiel od Bitcoin, ktorý je decentralizovaný a nemá len jedného správcu, mincu tiberius bude spravovať jeden subjekt. Minca má byť najprv registrovaná vo Švajčiarsku a neskôr aj inde.

Krytá bude priemyselnými kovmi, ktoré má fond uskladnené v priestoroch Londýnskej burzy kovov (LME). Eibl uviedol, že fond pripravuje tri verzie kryptomeny tiberius, každá bude vychádzať z odlišnej investičnej stratégie.

Prva bude krytá niklom, kobaltom a hliníkom, ktoré sa využívajú vo výrobe elektromobilov. Druhá je zameraná na sektor robotiky a podporovať ju budú kovy ako je meď, cín a zinok. V tretej verzii budú stáť drahé kovy – zlato, platina a paládium, ktoré sa často využívajú ako poistka v období ekonomickej neistoty. Neskôr pribudnú aj ďalšie mince kryté jedným alebo niekoľkými kovmi, uviedla agentúra Reuters.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies