Po vyše tridsiatich rokoch od „nežného prevratu“ máme trikrát nižšiu cenu práce ako zvyšok eurozóny

Parlament schválil novelu Zákonníka práce z dieľne ministra Krajniaka, ktorá v závere dňa, nie je až tak drakonická, vzhľadom na fakt, že je pri moci konzervatívno-liberálno pravicová vláda.

Až na dva pozmeňujúce návrhy poslancov z SAS, ktoré len tak na poslednú chvíľu, bez pripomienkového konania tak, ako to oligarchia robí, poza chrbát, aby si to nikto nevšimol a mali pravdu, poslanci typu Pročko, alebo Tabaček si to predpokladám, ani nevšimli.

Takže na začiatok musím vysloviť pochvalu ministrovi Krajniakovi za odvahu, že dokázal odolať návrhu záujmových skupín podriadiť odbory zametnávateľom  a na poslednú chvíľu sa aj nám podarilo cez výbory prelobovať prijateľný pozmeňujúci návrh a o reprezentatívnosti odborov typu Martin Daňo, bude rozhodovať rozhodca.

Teraz čaká pána Krajniaka odstrihnúť takzvaných odborníkov na zamestnanecké právo od rozhodovania v týchto procesoch. Stačí si uvedomiť, prečo práve títo, na meno vzatí najmodernejší a najerudovanejší, odboroví právnici typu Švec, Dušeková pripravili a tak urputne obhajovali pôvodný návrh zákonníka práce, ktorý by paradoxne zbavil odbory už aj tak slabej nezávislosti na zamestnávateľoch.

Otázka vystáva, za koho vlastne kopú títo právnici, ktorí zakladali rôzne odborové zväzy a konfederácie, a ktorých minister Krajniak ťahá do prvej ligy?

To, že existuje aj podozrenie na prepojenie tejto skupiny na oligarchiu a skupinu konkurznej mafie, ktorej holohlavý vodca sedí vo väzbe, asi ministrovi, ani jeho švagrovi nemusím pripomínať.

Pretože potom ďalšia zmena zákonníka práce a rozšírenie tripartity na minimálne troch členov za odbory, by stratilo kvalitatívny význam. Ostáva veriť, že do tripartity budú mať otvorené dvere aj iné politicky, názorové nezávislé odborové zväzy a konfederácie, nielen tie pupočníkovou šnúrou prepojené s politickými stranami a oligarchiou.

Teda ak ide Milanovi Krajniakovi o dobro veci, ďalšie zmeny v Zákonníku práce, ako sú gastrolísky a práca z domu je kontraproduktívne komentovať. To je téma skôr pre mainstreamové médiá, ktoré sa absolútne nevyznajú v zamestnaneckej politike a v odborovom priestore.

Ale pozastavím sa ešte nad pozmeňovacími návrhmi z antisociálnych hláv Sulíka a spol., ktoré zaviedli do Zákonníka práce diskriminačný výpovedný dôvod pre zamestnancov, ktorí sa rozhodli pracovať aj počas dôchodkového veku.

Oveľa závažnejšie je zrušenie záväznosti kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa, vo firmách organizovaných v príslušných zamestnávateľských zväzoch, čo dozaista negatívne postihne zamestnancov týchto firiem.

V závere chcem pripomenúť rozrušenému poslancovi Richterovi a Blahovi, že všetky vlády, aj tie ich, udržovali Zákonník práce, ktorý umožňuje legálnu korupciu odborov zamestnávateľmi a ich lojálnosť voči svojim chlebodarcom. Zákonník , ktorý absolútne nechráni funkcionárov nezávislých odborov pred svojvôľou zamestnávateľov.

A ešte jeden postreh. Zamestnávatelia aj v minulosti obchádzali pôsobnosť KZ vyšieho stupňa jednoduchým vystúpením zo sektorových zväzov.

Výsledkom vládnutia aj minulých vlád je že, po vyše 30 rokoch od nežného prevratu na Slovensku máme 3x nižšiu cenu práce ako priemer eurozóny a naďalej sa vzďaľujeme.

Takže dobrá rada pre ministra Krajniaka je: „Pozor na Sulíka a jeho družinu a na ďalších nenápadných úradníčkov a erudovaných právnikov prepojených na rôzne pochybné oligarchické štruktúry.“

Teda ak nehrá divadlo pre občanov Slovenska a chce sa naozaj etablovať na sociálnej strane politického spektra. Zatiaľ hodnotím niektoré zlé rozhodnutia ministra, ako začiatočnícka neznalosť prostredia , ktorému šéfuje. To neznamená, že nepozorujem, aj pozitívne návrhy niektorých zákonov, ale o tom potom.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies