Počet ruských žiadateľov o azyl v USA prudko rastie
 O azyl v Spojených štátoch požiadalo vlani rekordné množstvo Rusov, oznámila na svojom webe rozhlasová stanica Rádio Sloboda. Americké úrady podľa nej v roku 2017 prijali 2664 ruských žiadostí o azyl, čo je o 40 percent viac ako v roku predchádzajúcom. Kremeľ hodnovernosť amerických údajov spochybnil.

V ére postsovietskeho Ruska doteraz držal rekord rok 1994, kedy v USA požiadalo o azyl 2127 Rusov, vyplýva z americkej úradnej štatistiky, ktorú má Rádio Sloboda k dispozícii. Krivka počtu žiadateľov išla prudko hore od roku 2012, kedy prezident Vladimir Putin nastúpil tretíkrát do funkcie ruského prezidenta.

Americká štatistika neuvádza žiadne údaje o dôvodoch azylových žiadostí, aj keď podľa zákonov USA musí žiadateľ preukázať “prenasledovanie alebo oprávnený strach z útlaku” z rasových, náboženských, etnických, sociálnych alebo politických príčin.

Kremeľský hovorca Dmitrij Peskov azylovej štatistike USA neverí. Agentúre Interfax v Moskve povedal, že sa “objavuje more lživých informácií”, ku ktorým je potrebné pristupovať obozretne. “Automaticky tomu dôverovať je sotva možné,” komentoval štatistiku Peskov.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies