PODCAST: Elitný policajt Peter Stupár o vyrastaní v Detskom mestečku, Čongrádyovcoch a Slovensku po vražde Jána Kuciaka

“Detské Mestečko mi dalo do života veľmi veľa. Pripravilo ma veľmi dobre do života, zabezpečilo mi šťastné detstvo, ktoré by mi moja rodina určite nikdy nedokázala zabezpečiť. Myslím si, že takéto detstvo nemajú ani mnohé deti z normálnych rodín. Z mojich skúseností čerpám počas celého života. Tým, že sme vyrastali v rodinných bunkách, kde sa o nás staral manželský pár, nám vytvorili rodinné prostredie, dávali pocit a vzor rodiny a zároveň nám odovzdali veľa zo svojich životných skúsenosti.”, píše elitný policajt Peter Stupár v knižke Rodinné príbehy bez rodín. 

Slušní a charakterní policajti – vyšetrovatelia, sú takmer nemí svedkovia moderných dejín Slovenska. To však neznamená, že nemajú oči, uši a pamäť.  V prípade Petra Stupára aj odvahu prehovoriť. Náš rozhovor vznikal spontánne a bez prípravy. Nebol čas to nejak strojiť.

Rozhovor začíname o Detskom mestečku v Trenčíne a o rokoch, ktoré tam Peter strávil. Peter má dnes 45 rokov, takže si dobre pamätá celý model unikátnej výchovy, ktorý nemal vo svete obdobu. Od spomínania sme prešli k občianskemu združeniu Naša Rodina, ktoré dnes vedie zápas o návrat pedagogiky do detských domovov. Zápas takmer s veternými mlynmi. A potom sa to zvrtlo…

Zhruba od 16 minúty nášho rozhovoru som sa opýtal na Čongrádyovcov, či sa s nimi poznal a na to, kde nastal zlom, že Peter Čongrády prešiel na druhú stranu k mafii.

Dostali sme sa aj ku kauze Jankovská a bavili sme sa o tom, či sa rodina Jankovských poznala alebo nepoznala s Čongrádyovcami.

Hovorili sme však aj o tom, že rodina svokra štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej – Cyrila Jankovského, patrila k popredným rodinným pedagógom Detského mestečka v Trenčíne a v jeho histórii práve Cyrilovi Jankovskému patrí jedno z čestných miest. 

Bavili sme sa s Petrom Stupárom aj o deväťdesiatych rokoch minulého storočia, o modernej histórii Slovenska poznamenanej mafiou a jej prerastaním s našou modernou štátnosťou. Peter Stupár ponúkol aj odpoveď, ako s týmto dedičstvom vysporiadať.

Záver rozhovoru sme venovali Slovensku po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Odpovede Petra Stupára možno mnohých prekvapia svojou otvorenosťou a realizmom, miestami skepsou.

Vznikol rozhovor, tak trochu s otvoreným koncom, ku ktorému vás pozývam.

 

 

Čítajte tiež: 

2 thoughts on “PODCAST: Elitný policajt Peter Stupár o vyrastaní v Detskom mestečku, Čongrádyovcoch a Slovensku po vražde Jána Kuciaka

Comments are closed.

Počkajte prosím...

Odoberať EuroRešpekt

Chcete byť informovaní o najnovších článkoch EuroRešpektu?