Podľa Boston Globe sa stala plavba tankera Gaselys s ruským plynom na palube politickým úspechom Putina
“Špinavé palivo z Ruska sa náhle stalo naším problémom,” sťažuje sa online portál Boston Globe.

Potom, čo v nedeľu dorazila do Nového Anglicka várka ruského plynu, energetická politika tohto amerického regiónu vykonala ďalšie bizarný zvrat, napísal zúfalý The Boston Globe v článku nazvanom “Pokiaľ ide o ruský plyn, len povedzte net”. K tomu vraj došlo “neúmyselne” kvôli obmedzeniu federálnej legislatívy USA a tiež kvôli snahám miestnych úradníkov blokovať výstavbu nových plynovodov.

Výsledkom je, že spotrebitelia v Massachusetts budú musieť spaľovať plyn vyťažený v “krehkých” ekosystémoch  Arktídy a spojený s jedným z “blízkych priateľov Putina” – ruský miliardárom Gennadijom Timčenkom.

Tanker Gaselys dodal bostonskému zálive takmer 100 miliónov kubických metrov skvapalneného zemného plynu (LNG). Spoločnosť Distrigas kúpila toto palivo kvôli tvrdej zime, ktorá zasiahla Spojené štáty.

Ako sa v novinách uvádza, pôvodne sa plánovalo, že dodávka ruského plynu bude odoslaná do Ázie, ale nakoniec bola doručená do Británie. Tam bol naplnený ruským LNG tanker Gaselys.

Modré palivo dodané touto loďou do Boston Bay má rôzny pôvod, uvádza sa v článku. Časť dodávky je však, ako potvrdil zástupca spoločnosti Distrigas Carol Churchill, plyn “Jamal LNG”.

Boston Globe  zároveň vysvetľuje, že iba ruská spoločnosť – vývozca skvapalneného plynu – spadá pod americké sankcie, a nie ruský plyn sám o sebe.

Podľa analytikov plynárenstve “voyage” tankera Gaselys sa stal Putinovým public relations úspechom, ktorý teraz musí čeliť obvineniu z zasahovania do amerických volieb, rovnako ako vyvolanie nestability na Ukrajine.

“Pre Putina je to politické víťazstvo,” uviedla Agni Grigasová, autorka knihy “Nová geopolitika zemného plynu” a vedecká pracovníčka Výskumného strediska Atlantic Council.

Ako je uvedené v článku, po vyložení v Massachusetts bude plyn distribuovaný komunálnym spoločnostiam a výrobcom elektrickej energie.

Podľa Carola Churchilla bude modré palivo z tankera Gaselys stačiť k výhrevu 30 000 domov v priebehu jedného roka.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies