Podľa Ruska za útokom na sýrsku základňu stojí Izrael

Izraelské letectvo vykonávalo prieskumné lety v hraničnej oblasti medzi Sýriou a Libanonom, keď bol vykonaný raketový útok na vojenské letisko T-4 v Homse.

Podľa libanonskej televízie Al Mayadeen je pozoruhodné, že po útoku na letisko skupiny militantov „Islamského štátu“ zaútočili na sýrske sily. Tie útok odrazili. Televízia uviedla, že rakety leteli smerom cez libanonské územie od Stredozemného mora.

Následne ruské ministerstvo obrany obvinilo z útoku Izrael. „Dňa 9. apríla bolo medzi 3:25 a 3:53 (moskovského času) dvomi lietadlami F-15 izraelského letectva bez vstupu do sýrskeho vzdušného priestoru napadnuté z Libanonu 8 riadenými raketami letisko Tifor,“ uviedla správa.

Skôr agentúra SANA s odvolaním sa na vojenský zdroj informovala, že sýrske systémy protivzdušnej obrany pri obrane zostrelili osem rakiet. Koľko z nich dosiahlo svoj cieľ nebolo doposiaľ hlásené. Podľa SANA sú medzi vojakmi zabití a zranení.

Agentúra informovala o tom, že útok na letisko bol údajne vykonaný americkými ozbrojenými silami. Medzitým v Pentagone popreli zapojenie Spojených štátov do útoku na sýrske letisko.

Korešpondent ruskej agentúry TASS povedal, že velenie izraelského letectva odmietlo komentovať správy o útoku na letisko v Homse.

Izrael už na letisko T-4 útočil 10. februára. Zástupca izraelskej armády uviedol, že letectvo dvakrát napadlo pozemné ciele v Sýrii, jeden úder na iránske kontrolným bodom bezpilotných lietadiel na leteckej základni v oblasti Palmyra (vo východnej časti Homse), druhý – na štyroch iránsky osem sýrskych vojenských cieľov v južnom krajiny.

Pred pár dňami bola sýrska armáda obvinená, že použila chemické zbrane proti v meste duma, po ktorej podľa „bielych prilieb“ zahynuli desiatky civilistov. Hoci to Rusko aj Sýria rozhodne popreli, prezident USA Donald Trump sľúbil tvrdú odpoveď. Spojené štáty už zaútočili v apríli minulého roka niekoľkými desiatkami Tomahawk na leteckú základňu Šajrat, odkiaľ mala sýrska armáda použiť chemických útok na mesto Chán Šajchún. Obvinenia sýrskej armády z chemického útoku nie je dodnes preukázané. Naopak Rusko opakovane tvrdilo, že sa chystá provokácia militantov s použitím chemických zbraní.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies