Simon Jenkins z The Guardian: Pokiaľ Moskva nasadila “Novičok”, tak kde je dôkaz?
Najviditeľnejším motívom atentátov v Salisbury a Amesbury je snaha očierniť Putina, píše Simon Jenkins na portáli The Guardian.

Podľa novinára úplná absencia dôkazov, ktorá by ukazovala na zapojenie Moskvy do prípadu, ale nevadí britským ministrom vzniesť obvinenie, a vyzvať Rusko na zodpovednosť.

“Vyzerá to, že som posledný žijúci človek, ktorý nevie, kto otrávil štyroch ľudí vo Wiltshire. Hovoria mi, že iba Rusi mali prístup k jedu známy ako “Novičok” aj keď britské výskumné laboratórium “Porton Down”, ktorá sa nachádza v blízkosti zlovestnej scény, zjavne o ňom mnohé vie. V každom prípade to poviem znova: nič neviem. Rozmýšľam, či môžeme pochopiť, prečo by si Kremeľ prial úmrtie takého človeka, ako bývalý špión Sergej Skripal, a jeho dcéry … Ale prečo také meškanie a prečo v rámci prípravy na takúto spolitizovaná akciu, ako sú Majstrovstvá sveta v Rusku? ” Kladie si otázky Simon Jenkins.

Sú to už štyri mesiace od zločinu, čo sú Skripalovi stále odrezaní od sveta a sú v “tajnom úkryte”. V rovnakej dobe Theresa Mayová neustále obviňuje Rusko: nazvala incident v Salisbury “odporným a nechutným” a MI5 zaznamenala “hrubé porušenie medzinárodného práva”. “Avšak, keď človek nič nevie, nevidím diplomatickú alebo inú výhodu v neopodstatných súdoch v tejto veci,” zdôraznil autor.

Čo sa týka incidentu v Amesbury, situácia je ešte zamotanejšia – tá sa skôr mení na akúsi “komickú bezpečnosť”. “Táto dvojica, schmatla chemickú látku z prvého miesta činu osem míľ od Amesbury? Bola nová otrava pokusom odkloniť pozornosť od predchádzajúcej? Alebo je to rafinovaný plán, ktorého účelom je ukázať, že “Novičok” môžete dostať vo všetkých kútoch u vášho miestneho priateľa-dealera? Alebo má jedna z obetí, Charlie Rowley, priateľov v “Porton Down”? Kto to vie? “

Vzhľadom k tomu, že nemám žiadne odpovede na tieto otázky, nevidím dôvod, prečo dať priechod zastrašovacej politike. Môžem otvoriť predné dvere a po tom si neumývať ruky. Môžem s istotou navštíviť Wiltshire a nadšene prezerať vežu katedrály Salisbury. A môžem obdivovať v Amesbury pozostatky lukostrelca z doby bronzovej … Tam, kde nie je poznanie, je záchrana v nevedomosti

Podľa novinára sa toto prehlásenie, zdá sa, nevzťahuje na britských ministrov, pre ktorých neznalosť nie je dostatočným dôvodom na mlčanie. Najmä ministri Sajid Javid a Ben Wallace povedali, že “ruská vláda má na čase, aby vysvetlila, čo sa presne stalo”. Avšak vzhľadom na to, že Moskva tvrdošijne popiera, že má k tomu akýkoľvek vzťah, je ťažké si predstaviť, ako by Rusko mohlo niečo “vysvetľovať”.

Zdá sa, že by tri mesiace po atentáte na Skripala mohli ministri predložiť dôkazy na podporu obvinenia. “Neviem, aké môže mať Kremeľ dôvody pre vraždu v cudzej krajine v čase prípravy – nehovoriac o vykonaní – športovej akcie, ktorá má veľký význam pre ruský nacionalizmus,” napísal novinár.

“Najviditeľnejší dôvod pre tieto útoky, bezpochyby, môže byť pokus očierniť ruského prezidenta Vladimíra Putina vykonaný jeho nepriateľmi ako priateľmi a spolupracovníkmi. Ale opakujem: nič nevieme, “zdôraznil Jenkins.

V tomto momente, vidíme len to, že všetky tieto udalosti sa používajú ako nástroj novej medzinárodnej politiky. Vidíme urýchlené úsudky nastavené spravodajskou agendou. Vidíme, ako sú vraždy a teroristické útoky využívané k získaniu politických bodov. Sociálne siete a falošné správy sa používajú ako zbrane. To isté platí pre športové udalosti.

Posledný bod je najviac výrečný. Hovoriť, že “politika nemá miesto v športe” je to isté ako boj proti korupcii a podvodom. Samotná fráza “medzinárodný šport” sa jednoducho považuje za politiku. Ako hovorí vojenský teoretik Carl von Clausewitz, také udalosti sú pokračovaním vojny inými prostriedkami.

Existuje však východisko z tejto situácie. Kým sa predierame “bažinou novičoku” bez jediného dôkazu v ruke, musia byť prípady považované za trestné činy miestneho významu. Mali by byť oddelené od veľkej politiky a športu. Touto záležitosťou by sa mala zaoberať wiltshirská polícia a jej poradcovia.

“Ak nakoniec nič nenasvedčí tomu, že sa Moskva podieľa na týchto otravách, tým väčšími hlupákmi zostanú politici. Ak by táto otrava skutočne bola súčasťou ruského sprisahania, potom po predložení dôkazov nastane čas na vyjadrenie oprávneného hnevu. Kým sa to nestane, tak by som vám rád odporučil tenis, “dodal Simon Jenkins.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies