Pokus Ukrajiny oklamať MMF: Porošenko sfalšoval protikorupčné zákony, tvrdia ukrajinskí poslanci
Predstavitelia ukrajinských strán “Ľudový front” a “Svojpomoc” považujú za zákon o protikorupčnom súde, ktorý včera vstúpil do platnosti, pokusom oklamať Medzinárodný menový fond. Informuje Jegor Soboljev zo strany Svojpomoc na sociálnej sieti Facebook. Tá má najvýraznejšiu podporu v meste Ľvov, kde aj pred poslednými voľbami do Najvyššej Rady Ukrajiny vznikla. 

Poslanec Najvyššej rady za “Svojpomoc” Jegor Soboljev uviedol, že prezident Petro Porošenko zfalšovalt jeden z článkov zákona. Podľa Soboljeva, dokument uvádza, že všetky práce Národného protikorupčného úradu Ukrajiny (NABU), ktoré začali posudzovať riadne súdy prvého stupňa, budú dokončené namiesto v nich pred odvolacím senátom protikorupčného súdu.

Poslanec zdôrazňuje, že parlament za niečo také “nehlasoval”.

“Sfalšovaný text následne podpísal predseda právneho výboru Parlamentu Ruslan Knjazevič, predseda Andrej Parubij a sám Porošenko. Už  sme tento problém prediskutovali s riaditeľom NABU Artemom Sitnicom. Hľadáme riešenie. Sama o sebe táto falzifikácia ukazuje, ako sa top korupčníci obávajú protikorupčného súdu, “napísal poslanec na Facebooku.

Zdroj televízia RT v strane “Ľudový front” zase poznamenal, že všeobecné súdy sú riadené prezidentovým sprievodom, a všetky otázky rozhoduje vplyvný poslanec “Bloku Petro Porošenko” Alexander Granovskij.

“MMF sa domnieva, že sme dobrovoľne súhlasili s vytvorením protikorupčného súdu. Ale to by sa museli rozbiť všetky väzby v politike, ktoré sú držané len na základe zaručenej imunity. Ako pokračovať v spolupráci s partnermi, ak ich zajtra môžu zatknúť? “uviedol poslanec.

Zdroj je však presvedčený, že MMF poskytne Ukrajine pôžičku “akonáhle uvidia začiatok procesu boja proti korupcii a nie je dôležité, že to všetko je len imitácia”.

Vytvorenie protikorupčného súdu je jedným z kľúčových požiadaviek na Kyjev, ktorým MMF podmieňuje ďalšie tranže. Pred týždňom Najvyššia rada prijala zodpovedajúci zákon, a 11. júna ho Porošenko podpísal.

V rokoch 2016 a 2017 dostala Ukrajina od MMF dve tranže po jednej miliarde dolárov. Nová tranža by mala byť poskytnutá Kyjevu pred koncom minulého roka, ale doteraz sa tak nestalo.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies