Pokuta až do výšky 5 000 eur za nedodržanie karantény

Parlament schválil zasielanie telefónnych čísel navrátilcov hygienikom a navýšenie maximálnej pokuty za nedodržanie karantény
Za nedodržanie karanténnych opatrení bude po novom hroziť pokuta až do výšky 5 000 eur, oproti súčasnej výške 1 650 eur

Telekomunikační operátori budú hygienikom zasielať telefónne čísla ľudí, ktorí pred návratom na Slovensku vycestujú do epidemiologicky rizikovejšej krajiny. Zároveň bude za nedodržanie karanténnych opatrení hroziť pokuta až do výšky 5 000 eur, oproti súčasnej výške 1 650 eur. Parlament totiž v stredu v skrátenom konaní definitívne schválil novelu zákona o elektronických komunikáciách, ktorá zároveň zavádza nový priestupok nedodržania nariadenej izolácie či karanténnych opatrení z krajiny, ktorá nie je označená ako epidemiologicky bezpečná. Novela teraz poputuje na podpis prezidentke.

Vládou schválený materiál pritom umožňuje Úradu verejného zdravotníctva SR žiadať od operátorov telefónne čísla majiteľov mobilných telefónov, ktorí prichádzajú na Slovensko z epidemiologicky menej bezpečných krajín. Operátori majú pre tento účel dostať právo na nevyhnutný čas spracúvať lokalizačné údaje užívateľov aj bez ich súhlasu. Tí majú zároveň prostredníctvom SMS správ informovať svojich zákazníkov v zahraničí o epidemiologickej situácii a ich povinnostiach v súvislosti s pandémiou po príchode späť na Slovensko.

Minister dopravy Andrej Doležal, ktorý návrh predkladal, pri jeho obhajobe opakoval, že Úrad verejného zdravotníctva SR nebude dostávať na základe tejto legislatívy žiadne osobné údaje. Hovorí, že od operátorov dostane iba zoznam telefónnych čísel účastníkov, ktorí navštívili rizikovejšie krajiny. Tento zoznam dodatočne porovná so zoznamom telefónnych čísel účastníkov, ktorí sa po návrate na Slovensko podľa pokynov nahlásia regionálnym úradom verejného zdravotníctva a identifikuje tak osoby, ktoré si po návrate do krajiny svoju nahlasovaciu povinnosť nesplnia. „V žiadnom prípade sa nejedná o osobné údaje, Úrad verejného zdravotníctva SR dostane len zoznam telefónnych čísel, ktoré sa nachádzali v červenej krajine a za isté časové obdobie prišli na Slovensko,“ povedal ešte v pondelok po schválení návrhu novely vládou. Ako dodal, čísla majú byť po spracovaní zmazané a navyše má úrad raz ročne predkladať správu o nakladaní s týmito údajmi ústavnoprávnemu parlamentnému výboru.

Ministerstvo dopravy pritom predložený návrh novely zákona o elektronických komunikáciách odôvodňuje hlavným rizikom šírenia nákazy nového koronavírusu, ktorým je okrem komunitného šírenia import ochorenia zo zahraničia. „Predmetom návrhu zákona je úprava, ktorá umožní rýchlu a efektívnu identifikáciu potenciálnych nositeľov nákazy a kontrolu dodržiavania opatrení nariadených na zamedzenie šírenia nákazy formou poskytnutia relevantných dát orgánom vykonávajúcim monitoring vývoja epidemiologickej situácie a kontrolu dodržiavania nariadených opatrení,“ uvádza sa v materiáli s tým, že takáto úprava má umožniť adresnejšie smerovanie opatrení bez potreby plošného uzatvárania hraníc.

Novela pritom stanovuje povinnosť operátorov na základe žiadosti Úradu verejného zdravotníctva SR poskytovať telefónne čísla účastníkov, aby mohol prijať zodpovedajúce opatrenia pred šírením koronavírusu. Týkať by sa mali osôb, ktoré sa majú prihlásiť podľa príslušného opatrenia pri príchode z tzv. „červenej krajiny“. Poskytnúť by ich mali v pracovné dni najneskôr do 24 hodín od podania písomnej žiadosti úradom. Operátori zároveň pre tento účel dostávajú právomoc na obmedzený čas spracúvať lokalizačné údaje užívateľov mobilných zariadení, a to aj bez ich súhlasu. Podmienkou je prijatie zodpovedajúcich technických a organizačných opatrení na ochranu súkromia a osobných údajov.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies