Pokuta za emigráciu nie je riešením problému nedostatku lekárov, tvrdia odborári a lekárska komora

sita

Návrh Smeru-SD je podľa prezidenta Slovenskej lekárskej komory prázdnym predvolebným politickým gestom a je v rozpore s európskymi pravidlami voľného trhu. Vyjadrenia Roberta Fica podľa predsedu LOZ vyznievajú pre štát zahanbujúco.

Pokuta za emigráciu nie je riešením problému nedostatku lekárov, tvrdia Lekárske odborové združenie (LOZ) a Slovenská lekárska komora (SLK). Reagovali tým na predstavenie návrhu strany Smer-SD na stabilizáciu lekárov na Slovensku, podľa ktorého by lekári buď odpracovali 10 rokov na Slovensku, alebo dostanú šek v cene štúdia na preplatenie. Ako uviedol predseda LOZ Peter Visolajský, štúdium slovenského lekára na slovenskej lekárskej fakulte je financované len zo 40 % zo štátneho rozpočtu. Zvyšných 60 % financií potrebných na štúdium slovenských lekárov je z poplatkov zahraničných študentov, ktorí na našich fakultách študujú v anglickom jazyku ako samoplatcovia. “Ak k tomu pripočítame aj eurofondy, ktoré poberajú naše lekárske fakulty, tak štúdium slovenských lekárov na Slovensku z veľkej časti platí zahraničie a v tomto svetle vyjadrenia pána Fica vyznievajú pre náš štát pomerne zahanbujúco,” konštatoval. Výsledkom takéhoto zlého financovania lekárskych fakúlt podľa neho je, že sú nútené prijímať stále viac zahraničných študentov na úkor Slovákov. To v konečnom dôsledku znižuje počty slovenských lekárov. Lepšie financovať lekárske fakulty je podľa Visolajského ďaleko menšia investícia ako lákať Slovákov zo zahraničia späť.

“Čo si máme myslieť, ak predseda najsilnejšej vládnej strany, po dvanástich rokoch riadenia rezortu zdravotníctva, predstaví ako zásadné riešenie problémov zdravotníctva a súčasne ako jedno z troch kľúčových pre budúce volebné obdobie zákaz odchodu mladých lekárov po ukončení štúdia pod hrozbou úhrady finančnej čiastky 55-tisíc eur za štúdium,” konštatoval prezident SLK Marian Kollár. Návrh je podľa neho prázdnym predvolebným politickým gestom a je v rozpore s európskymi pravidlami voľného trhu. Neobstojí podľa neho v skúške ústavnosti a neprinúti ani nemotivuje lekárov ostať na Slovensku.

“Predseda Fico a pravdepodobne ani Smer-SD netušia, v čom je problém nedostatku lekárov, ale i sestier, ako aj problém ich pretrvávajúceho odchodu zo Slovenska. Naopak, predstavuje návrh, ktorý v žiadnom prípade neponúka systémovú zmenu a riešenie,” dodal. Slovenská lekárska komora a Slovenská lekárska spoločnosť spolu s odbornými autoritami slovenského zdravotníctva vo februári predstavia návrh zásadných riešení a východísk z krízovej situácie.

Ako uviedol Visolajský, situácia je taká, že české lekárske fakulty sa predháňajú v tom, aby k nim prišli študovať Slováci “zadarmo”. Česko si totiž vypočítalo, že ak príde na vysokú školu študovať Slovák, Česká republika na tom zarobí, a to aj v takom prípade, že sa študent po škole vráti späť na Slovensko. Pokiaľ zostane po štúdiu v Čechách aj pracovať, je to ďalší bonus pre Českú republiku. Ak by sme teda spoplatnili štúdium na slovenských lekárskych fakultách, znamenalo by to podľa predsedu LOZ len väčší odchod slovenských študentov do Čiech. Slovenskí lekári po skončení štúdia odchádzajú podľa neho aj preto, že na Slovensku paradoxne nenájdu voľné miesto. Situácia je v nemocniciach totiž taká, že nemocnice sú tlačené do dobrých ekonomických výsledkov. To sa podľa neho dá pri súčasnom financovaní nemocníc len šetrením na personále.

“Hoci nemocnica má nedostatok sestier či lekárov, záujemcov o prácu jednoducho nepríjme,” dodal. Druhou vážnou príčinou odchodu mladých lekárov zo Slovenska podľa neho je, že v našich nemocniciach nenachádzajú skúsených kolegov, od ktorých by sa mohli učiť. Návrh strany Smer-SD podľa Visolajského ukazuje mentálne nastavenie kompetentných. “Musíme si uvedomiť, že vyhrážky a nadávky slovenských lekárov na Slovensku neudržia. Je načase začať počúvať lekárov, nie na nich útočiť a pokutovať,” uzavrel.

Návrh strany Smer-SD považuje Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) za likvidačný pre slovenské zdravotníctvo. Podporuje podľa zväzu kolaps slovenského zdravotníctva v oveľa kratšom časovom horizonte, ako by k nemu došlo, ak by sa len plynulo pokračovalo v jeho súčasnom prirodzenom úpadku. “Namiesto toho, aby tento štát konečne začal vytvárať adekvátne a motivujúce podmienky k výkonu zdravotníckeho povolania, a to predovšetkým zatraktívnením práce lekára, sestry a ostatných zdravotníkov, sme nemilo prekvapení návrhom strany, ktorá 12 rokov vedie rezort zdravotníctva,” konštatoval ZAP. Smer-SD podľa zväzu ponúka potencionálnym lekárom, ktorých dnes chýbajú tisíce, len úplne zbytočné sankcie a ultimáta, čo sa prejaví ešte väčším nedostatkom lekárov. Dôsledkom tohto návrhu bude podľa ZAP len prehlbujúca sa a rýchlejšia destabilizácia poskytovania zdravotnej starostlivosti na Slovensku.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies