Polícia identifikovala kľúčových podozrivých z útoku na Sergeja Skripala
Britským vyšetrovacím orgánom sa podarilo identifikovať dve osoby, ktoré mali otráviť nervovou látkou novičok Júliu a Sergeja Skripalovcov. To sa malo stať 4. marca 2018. Veľká Británia z útoku opäť viní Rusko, pretože práve tam tieto osoby potom ušli.

Osoby, ktoré s “vysokou pravdepodobnosťou” mali otráviť Skripalových, boli identifikované z kamier, ktoré sa v Salisbury nachádzajú, píše The Telegraph, ktorý má policajnú správu k dispozícii. Neznáme osoby potom boli porovnané s osobami cestujúcimi do Ruska.

Podľa správy však “osoby záujmu” už Britániu opustili a mali by sa nachádzať na “výsostnom území Ruska”. Polícia ich preto nemôže vypočuť. Britskí spravodajcovia tiež zachytili správu smerujúce do Moskvy, ktorá znela “balík bol doručený”.

Podľa policajnej vyšetrovacej verzie, neznáme osoby mali na Sergeja Skripala a jeho dcéru Júliu zaútočiť bojovou látkou Novičok. Bojová látka podobná Novičoku potom bola, podľa vyšetrovateľov, zachytená na deviatich miestach v meste Salisbury.

Veľká Británia z útoku obvinila Rusko. Európska únia a NATO v reakcii na útok vyhostila niekoľko desiatok ruských diplomatov. Sripalovci útok prežili a darí sa im, podľa slov Britov, dobre. Julia už bola prepustená z nemocnice do domáceho liečenia.

Novičok je považovaný za mimoriadne toxickú látku. Niekoľko vedcov vrátane ruských uviedlo, že kontakt s ňou nie je možné prežiť bez trvalých následkov. Podľa informácií BBC bolo k útoku použité len veľmi malé množstvo novičoku v podobe kvapaliny.

V Salisbury teraz začala rozsiahla dekontaminácia, ktorá sa bude týkať deviatich miest. Podieľať sa na nej bude 200 vojakov, potrvá niekoľko mesiacov a bude stáť milióny libier.

K dekontaminácii budú použité žieraviny. Čistenie sa týka napríklad Skripalových domu, ambulancie a niektorých častí mesta, napríklad reštaurácie a krčmy, kde Skripalovci osudného dňa pobývali. Odstránená bude aj tráva z postihnutej oblasti, ktorá bude spolu s ďalšími vecami spálená.

“Niet pochýb o tom, čo bolo (pri útoku) použité a nezostáva iné alternatívne vysvetlenie toho, kto je zodpovedný,” reagoval už skôr britský minister zahraničia Boris Johnson. Iba Rusko podľa neho malo prostriedky a motív, aby spáchalo útok na Skripalových. Johnson tiež uviedol, že správa OPCW potvrdila, že látkou, ktorá bola použitá pri útoku, bol novičok. Vo verejnej časti táto informácia nie je.

Ruské úrady v reakcii na správu OPCW poukázali hlavne na skutočnosť, že dokument nemenuje štát, z ktorého látka pochádza. Ruské ministerstvo priemyslu a obchodu agentúre Interfax oznámilo, že pôvodcu látky ani nie je možné jednoznačne určiť. “Žiadne jednoznačné markery schopné priamo dokázať výrobcu látky neexistujú,” povedal agentúre námestník ministra Georgij Kalamanov.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Marija Zakharova Britániu vyzvala, aby dokázala, že Skripala a jeho dcéru nedržia ako rukojemníka. Zakharova povedala, že britské úrady Skripalových držia v izolácii a nikto iný ich už viac ako mesiac nevidel. Zakharová podotkla, že v podobnom prípade z roku 2006, kedy bol v Londýne otrávený bývalý agent KGB Alexander Litvinenko, bola zverejnená aspoň jeho fotografiea.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies