Politické zemetrasenie medzi Izraelom a kľúčovými arabskými štátmi sa blíži
V blízkovýchodnej politike dochádza k “tektonickému posunu”, nachádzame v predvečer historickej normalizácie vzťahov medzi Izraelom a niekoľkými kľúčovými arabskými štátmi, a to všetko vďaka Iránu, tvrdí James S. Robbins v komentári pre server National Interest.


Dňa 13. marca sa predstavitelia Saudskej Arábie, Kataru, Bahrajnu, Ománu, Spojených arabských emirátov a ďalších krajín zišli v Bielom dome, aby rokovali o stupňujúcej sa humanitárnej kríze v Gaze, pripomína analytik. Dodáva, že stretnutie zvolal Jared Kushner, hlavný poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa pre otázky Blízkeho východu, pričom nebolo nepodstatné, že sa zúčastnila aj izraelská delegácia, teda išlo o prvé verejne priznané diplomatické rokovanie medzi týmito krajinami a židovským štátom.

“Signály zmien ďalej prichádzajú,” pokračuje Robbins. Poukazuje, že pred týždňom bolo umožnené lietadlu spoločnosti Air India smerujúcemu z Nového Dillí na izraelskej Ben-Gurionovom letisko preletieť saudským a ománskych vzdušným priestorom – išlo o vôbec prvý prípad, keď mohlo linkové lietadlo využiť túto trasy, keďže spomínané arabské krajiny toto skôr nedovoľovali. Uvedená cesta skracuje let o dve hodiny, čo je natoľko významné, že izraelské štátne aerolinky El Al žiadajú vládu o súdne obmedzenie tejto kratšej a lacnejšej trasy, kým ju samy nebudú môcť takisto využívať.

Oveľa podstatnejšie je však správa, že bojové lietadlá Izraela a Spojených arabských emirátov lietali spoločne na vojenskom cvičení Iniochos 2018 v Grécku. Minulý utorok sa potom saudskoarabský korunný princ Mohammed bin Salmán stretol v New Yorku s predstaviteľmi veľkých amerických židovských organizácií.

Strategické zbližovanie izraelských a arabských záujmov nie je novým fenoménom. “Zem k sebe tlačí rastúcu a ohrozujúcu prítomnosť Iránu v regióne, rovnako ako prepad cien energií po roku 2014,” vysvetľuje analytik. Za nóvum označuje otvorené priznanie silnejúcich vzťahov a ich prechod v širšie opatrenia.

Saudskoarabský minister zahraničia Adel al-Džubajr, ktorý spolu s korunným princom Salmanom navštívil minulý týždeň Washington, varuje pred predčasnými a prehnanými očakávaniam, pripúšťa komentátor. Odkazuje na jeho slová, že Saudská Arábia sa drží svojej politiky a Izrael diplomaticky neuzná skôr, než bude zatvorená mierová dohoda s Palestínčanmi, rovnako ako na Džubajrovu kritiku rozhodnutia Trumpovej administratívy presunúť americkú ambasádu z Tel Avivu do Jeruzalema.

Presun americkej ambasády však iba uznáva súčasný stav vecí v regióne, keď sa staré diplomatické paradigma prelomilo a rýchlo sa utvára nové. Palestínska otázka už nie je tak kľúčová ako kedysi a jej miesto zaujali iránsky expanzionismus a jadrový a raketový program, prípadne radikálny extrémizmus, čo zbližuje Izrael s arabskými štátmi.

“Palestínski vodcovia neukázali žiadnu veľkú ochotu prispôsobiť sa novým podmienkam.” Hamas sa svojím zbližovaním s Iránom postavil na zlú stranu mierovej rovnice, čo najlepšie ilustruje skutočnosť, že Saudská Arábia spolu s Izraelom bráni dodávkam iránskych rakiet na území ovládané Hamasom.


Značný podiel na verejnom priznaní novej dynamiky v regióne pripisuje analytik Mohamedovi bin Salmanovi a považuje ju za súčasť jeho vízie progresívnejšej, západnejšie orientovanej, v otázke práv žien liberálnejšej a voči kázaniu islamského radikalizmu nekompromisnej Saudskej Arábie. Princ sa snaží posunúť kráľovstvo na vyšší stupeň rozvinutosti a táto budúcnosť zahŕňa Izrael.

V hre je veľa aj z pohľadu USA, keďže pokus Obamovej administratívy dohodnúť sa s Iránom popudil amerických sunnitských spojencov viac než Trumpov presun ambasády do Jeruzalema, konštatuje komentátor. Tvrdí, že jadrová dohoda s Iránom z roku 2015 je “fatálne chybná”, len povzbudila Teherán k rozširovaniu povstaleckých sietí v regióne a tlačí arabské krajiny k ich vlastným vojenským jadrovým programom, ako prostriedku sebaobrany.

“Takže to, čo bolo prezentované ako nástroj vytvorenia bezjadrovej stability, vyústilo v zosilnenie nestability a potenciálne šírenie jadrových zbraní v regióne.” V rámci nového modelu môžu USA a Izrael poskytnúť jadrové odstrašenie a potláčať iránsky vojenský avanturizmus, zatiaľ čo arabské krajiny sa budú môcť sústrediť na stimuláciu nového ekonomického a spoločenského rozvoja, bojovať s domácim extrémizmom a čeliť Iránom podporovaným povstalcom.

Palestínska otázka bude naďalej prítomná, ale v ústraní, a to kým palestínsky prezident Mahmúd Abbás či jeho nástupca neurobí podstatný krok k mierovej dohode. Dodáva, že sa čoskoro môžeme v Jeruzaleme dočkať tiež saudskoarabskej ambasády.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies