POLITICO: Čína predstavuje pre EÚ väčšiu hrozbu ako Kremeľ, hovorí štúdia

A Chinese national flag hangs from a barrier in a car park in Beijing on January 18, 2018. China's economy grew a forecast-beating 6.9 percent in 2017, picking up steam for the first time since 2010 despite its battles against a massive debt and polluting factories, official data showed on January 18. / AFP PHOTO / Greg Baker (Photo credit should read GREG BAKER/AFP/Getty Images)

EÚ nie je ochotná brániť sa proti vplyvu Pekingu na európsku politiku, podľa správy Mercator Institute for China Studies a Global Public Policy Institute, dvoch nemeckých think-tankov.

“Zatiaľ čo úsilie Pekingu dostalo oveľa menej pozornosti ako snahy Putinovho Ruska, Európa zanedbáva čoraz väčší vplyv Číny ako vlastnú hrozbu.Pekingské politické ovplyvňujúce úsilie v Európe bude v strednodobom až dlhodobom horizonte oveľa dôslednejšie ako to z Kremľa,” píše Jakob Hanke na POLITICO.EU.

Pekingský rastúci vplyv je pre Európu nebezpečný, správa varuje, pretože “politický model Číny je založený na autoritatívnom režime, ktorý má v úmysle posilniť doma svojho neliberálneho ducha tiež vyvážať – alebo sa aspoň snažiť popularizovať – ​​svoj politický a ekonomický rozvojový model v zahraničí. ”

Strategické investície Číny v malých a okrajových krajinách EÚ, ako napríklad v Grécku a Maďarsku, “nielenže podnietili členské štáty EÚ, aby prekopali európske vyhlásenia a politiky vo vzťahu čínskym záujmom. Tieto investície tiež podporili krajiny východnej a južnej Európy, aby verejne ocenili činy čínskej politiky, “tvrdia autori,  citujúc článok POLITICA.

“Viacerí bývalí nemeckí a francúzski ministri sú v súčasnosti na čínskych výplatných listinách  a používajú svoje medzivládne kontakty v súčasnosti na posilnenie hlasu Číny.”

Autori sa odvolávajú na novú prácovnú pozíciu bývalého britského premiéra Davida Camerona v čínskom investičnom fonde podporovanom štátom a na úlohu bývalého britského premiéra Gordona Browna ako hlavného poradcu fondu Číny-CEE, ktorý investuje do východoeurópskych krajín. Označujú ich  ako nedávne príklady stratégie Číny aby ovplyvnili najvyššie politické kruhy v Británii. Brown “tiež aktívne organizuje konferencie podporujúce Čínsku iniciatívu [Belt and Road Initiative, investičný plán] v jeho alma mater, University of Edinburgh,” píše sa v správe Mercator Institute for China Studies a Global Public Policy Institute.

Podľa autorov Brexit je pre Čínu najdôležitejšou príležitosťou získať základňu v liberálnej krajine, ktorá je ústrednou súčasťou aliancie západných liberálnych demokracií.

“Spojené kráľovstvo sa môže totiž ukázať ako predvoj pre čínske záujmy v Európe, pričom Peking využíva potreby krajiny na obchodnú a finančnú stratégiu po Brexite.”

Čína, končia autori, “nie je len pred európskymi bránami – v súčasnosti je už za nimi dobre zabývaná.”

Súvisiace články

Bezpečnostná únia: Európsky informačný systém registrov trestov príslušníkoch tretích krajín

Peter Králik

Búrka v šerbli alebo strata suverenity Slovenska?

Jana Teleki

Spravodlivosť podľa sudkyne Kresl

Jana Teleki
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy