POLITICO: Čína predstavuje pre EÚ väčšiu hrozbu ako Kremeľ, hovorí štúdia

A Chinese national flag hangs from a barrier in a car park in Beijing on January 18, 2018. China's economy grew a forecast-beating 6.9 percent in 2017, picking up steam for the first time since 2010 despite its battles against a massive debt and polluting factories, official data showed on January 18. / AFP PHOTO / Greg Baker (Photo credit should read GREG BAKER/AFP/Getty Images)

EÚ nie je ochotná brániť sa proti vplyvu Pekingu na európsku politiku, podľa správy Mercator Institute for China Studies a Global Public Policy Institute, dvoch nemeckých think-tankov.

“Zatiaľ čo úsilie Pekingu dostalo oveľa menej pozornosti ako snahy Putinovho Ruska, Európa zanedbáva čoraz väčší vplyv Číny ako vlastnú hrozbu.Pekingské politické ovplyvňujúce úsilie v Európe bude v strednodobom až dlhodobom horizonte oveľa dôslednejšie ako to z Kremľa,” píše Jakob Hanke na POLITICO.EU.

Pekingský rastúci vplyv je pre Európu nebezpečný, správa varuje, pretože “politický model Číny je založený na autoritatívnom režime, ktorý má v úmysle posilniť doma svojho neliberálneho ducha tiež vyvážať – alebo sa aspoň snažiť popularizovať – ​​svoj politický a ekonomický rozvojový model v zahraničí. ”

Strategické investície Číny v malých a okrajových krajinách EÚ, ako napríklad v Grécku a Maďarsku, “nielenže podnietili členské štáty EÚ, aby prekopali európske vyhlásenia a politiky vo vzťahu čínskym záujmom. Tieto investície tiež podporili krajiny východnej a južnej Európy, aby verejne ocenili činy čínskej politiky, “tvrdia autori,  citujúc článok POLITICA.

“Viacerí bývalí nemeckí a francúzski ministri sú v súčasnosti na čínskych výplatných listinách  a používajú svoje medzivládne kontakty v súčasnosti na posilnenie hlasu Číny.”

Autori sa odvolávajú na novú prácovnú pozíciu bývalého britského premiéra Davida Camerona v čínskom investičnom fonde podporovanom štátom a na úlohu bývalého britského premiéra Gordona Browna ako hlavného poradcu fondu Číny-CEE, ktorý investuje do východoeurópskych krajín. Označujú ich  ako nedávne príklady stratégie Číny aby ovplyvnili najvyššie politické kruhy v Británii. Brown “tiež aktívne organizuje konferencie podporujúce Čínsku iniciatívu [Belt and Road Initiative, investičný plán] v jeho alma mater, University of Edinburgh,” píše sa v správe Mercator Institute for China Studies a Global Public Policy Institute.

Podľa autorov Brexit je pre Čínu najdôležitejšou príležitosťou získať základňu v liberálnej krajine, ktorá je ústrednou súčasťou aliancie západných liberálnych demokracií.

“Spojené kráľovstvo sa môže totiž ukázať ako predvoj pre čínske záujmy v Európe, pričom Peking využíva potreby krajiny na obchodnú a finančnú stratégiu po Brexite.”

Čína, končia autori, “nie je len pred európskymi bránami – v súčasnosti je už za nimi dobre zabývaná.”

Súvisiace články

Spravodlivosť podľa sudkyne Kresl

Jana Teleki

Aneta Leitmanová: Brexit môže byť odložený maximálne do júla inak Británia musí vykonať eurovoľby

Aneta Leitmanová

Ján Baránek: Môj zásadný príspevok k prezidentským voľbám alebo osvietená rukoväť pre voliča

Ján Baránek
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy
Počkajte prosím...

Odoberať EuroRešpekt

Chcete byť informovaní o najnovších článkoch EuroRešpektu?