POLITICO: Čína predstavuje pre EÚ väčšiu hrozbu ako Kremeľ, hovorí štúdia

EÚ nie je ochotná brániť sa proti vplyvu Pekingu na európsku politiku, podľa správy Mercator Institute for China Studies a Global Public Policy Institute, dvoch nemeckých think-tankov.

„Zatiaľ čo úsilie Pekingu dostalo oveľa menej pozornosti ako snahy Putinovho Ruska, Európa zanedbáva čoraz väčší vplyv Číny ako vlastnú hrozbu.Pekingské politické ovplyvňujúce úsilie v Európe bude v strednodobom až dlhodobom horizonte oveľa dôslednejšie ako to z Kremľa,“ píše Jakob Hanke na POLITICO.EU.

Pekingský rastúci vplyv je pre Európu nebezpečný, správa varuje, pretože „politický model Číny je založený na autoritatívnom režime, ktorý má v úmysle posilniť doma svojho neliberálneho ducha tiež vyvážať – alebo sa aspoň snažiť popularizovať – ​​svoj politický a ekonomický rozvojový model v zahraničí. “

Strategické investície Číny v malých a okrajových krajinách EÚ, ako napríklad v Grécku a Maďarsku, „nielenže podnietili členské štáty EÚ, aby prekopali európske vyhlásenia a politiky vo vzťahu čínskym záujmom. Tieto investície tiež podporili krajiny východnej a južnej Európy, aby verejne ocenili činy čínskej politiky, „tvrdia autori,  citujúc článok POLITICA.

„Viacerí bývalí nemeckí a francúzski ministri sú v súčasnosti na čínskych výplatných listinách  a používajú svoje medzivládne kontakty v súčasnosti na posilnenie hlasu Číny.“

Autori sa odvolávajú na novú prácovnú pozíciu bývalého britského premiéra Davida Camerona v čínskom investičnom fonde podporovanom štátom a na úlohu bývalého britského premiéra Gordona Browna ako hlavného poradcu fondu Číny-CEE, ktorý investuje do východoeurópskych krajín. Označujú ich  ako nedávne príklady stratégie Číny aby ovplyvnili najvyššie politické kruhy v Británii. Brown „tiež aktívne organizuje konferencie podporujúce Čínsku iniciatívu [Belt and Road Initiative, investičný plán] v jeho alma mater, University of Edinburgh,“ píše sa v správe Mercator Institute for China Studies a Global Public Policy Institute.

Podľa autorov Brexit je pre Čínu najdôležitejšou príležitosťou získať základňu v liberálnej krajine, ktorá je ústrednou súčasťou aliancie západných liberálnych demokracií.

„Spojené kráľovstvo sa môže totiž ukázať ako predvoj pre čínske záujmy v Európe, pričom Peking využíva potreby krajiny na obchodnú a finančnú stratégiu po Brexite.“

Čína, končia autori, „nie je len pred európskymi bránami – v súčasnosti je už za nimi dobre zabývaná.“
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies