POLITICO: Merkelová a Macron sa v piatok zaviazali posunúť európsku reformu

French President Emmanuel Macron (R) meets with German chancellor Angela Merkel (L) at Elysee palace in Paris on January 19, 2018. / AFP PHOTO / POOL / Christophe Petit Tesson (Photo credit should read CHRISTOPHE PETIT TESSON/AFP/Getty Images)

Emmanuel Macron a Angela Merkelová sa v piatok zaviazali, že urýchlia úsilie o reformu Európy, keď pripravia spoločné vyhlásenie, ktoré vytvorí základ novej francúzsko-nemeckej zmluvy. Informuje POLITICO.EU.

Dokument bude zverejnený 55 rokov po prvej Elyséskej zmluve podpísanej prezidentom Charlesom de Gaulleom a kanclérom Konradom Adenauerom, ktorá je medzníkom povojnového zmierenia a spolupráce medzi oboma krajinami.

Vo veľkom  európskom prejave v septembri požiadal Macron o “revíziu” zmluvy, aby otvoril to, čo nazval francúzskym “novým partnerstvom” s Nemeckom.

Pred pracovnou večerou v Paríži francúzsky prezident a nemecká kancelárka vyhlásili, že ich nová dohoda bude uverejnená v pondelok.

Po večeri včera obaja lídri navštívili na koncert diel Debussyho, ktoré dirigoval Daniel Barenboim , ktorého osobnosť a biografia podľa Merkelovej symbolizuje  súčasnú Európy.

Napriek tomu, že jej konzervatívna strana CDU sa po všeobecných voľbách v septembri  zdĺhavo pokúša vytvoriť vládu s SPD, Merkelová sa zdala byť pripravená prevziať zodpovednosť za podstatné európske otázky, ktoré boli jadrom dvojstranných rozhovorov.

“Problémy, ktoré vyžadujú našu okamžitú pozornosť, sú mnohé,” povedal Macron.

Aj keď povedal, že sa nechce zasahovať do nemeckej politiky, Macron sa domnieva, že predbežná dohoda podpísaná minulý týždeň medzi dvoma hlavnými nemeckými stranami odhaľuje “skutočnú ambíciu európskeho projektu”.

Na otázku o rozdieloch medzi  krajinami o reformovaní Európy a Eurozóny Macron povedal, že “myšlienky vo fáze nápadov by nemali byť o hľadaní rozdielov, ale o nachádzaní toho, čo nás spája. Takto sme vždy budovali Európu. “

“Zdieľame myšlienku, že chceme viac suverénnu, zjednotenejšiu a demokratickejšiu Európu,” dodal.

Vlády oboch krajín sa zdajú byť presvedčené, že v najbližších mesiacoch bude ešte stále čas dosiahnuť dostatočný pokrok v tom, čo bolo kľúčovou súčasťou veľkých európskych návrhov francúzskeho prezidenta.

Ministri financií krajín Bruno Le Maire a Peter Altmaier vo štvrtok povedali, že tímy odborníkov na oboch stranách budú usilovne pracovať na návrhoch spoločných reforiem na dokončenie bankovej únie eurozóny, urýchliť vytvorenie združenia kapitálových trhov a harmonizovať dane z príjmov právnických osôb, to všetko do júna.

Merkelová a Macron sa plánujú taktiež zúčastniť sa na Svetovom ekonomickom fóre v Davose vo Švajčiarsku v budúci týždňa v stredu.

Súvisiace články

Bezpečnostná únia: Európsky informačný systém registrov trestov príslušníkoch tretích krajín

Peter Králik

2 miliardy eur na urýchlenie založenia Európskej rady pre inováciu

Peter Králik

NATO prestane komunikovať s Nemeckom, ak Berlín zavedie 5G sieť za pomoci Číny

TASR
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy