Poľská plynárenská spoločnosť PGNiG podpísala dohodu s firmami z USA. S Gazpromom končí v roku 2022
Poľská národná plynárenská spoločnosť PGNiG podpísala novú dlhodobú dohodu s americkými spoločnosťami – krok, ktorý urobí  Poľsko definitívne zbaví závislosti na ruskom plyne. Informuje portál thefirstnews.com.

Podľa spoločnosti PGNiG,  spoločnosť podpísala dohody s firmami Port Arthur LNG a Global LNG, v ktorých každá  dodá 20 miliónov ton tekutého plynu do Poľska po dobu 20 rokov počnúc rokom 2022. 

Dohoda je ďalším krokom v poľskej stratégii, ktorá sa takmer úplne vymaní z ruského zásobovania plynom po spore medzi oboma krajinami okolo cien plynu. Poľsko tvrdí, že Rusku platilo nadmerné ceny za plyn, ktorý dodáva pobaltským krajinám, a spor dosiahol medzinárodnú arbitráž. Dohoda medzi PGNiG a ruskou štátnou plynárenskou spoločnosťou Gazprom má byť ukončená v roku 2022 a PGNiG nemá v úmysle predĺžiť zmluvu.

“Na základe dohody budú strany rokovať o ustanoveniach záväznej 20-ročnej zmluvy na nákup 2 miliónov ton LNG ročne, čo zodpovedá celkovému objemu približne 2,7 miliardy m3 zemného plynu. Obchodovanie spoločnosti na medzinárodných trhoch sa bude realizovať na základe voľnej kapacity. PGNiG sa domnieva, že dohodnuté podmienky dohody vrátane konkurenčnej ceny LNG sú uspokojivé v kontexte globálneho obchodovania s LNG, ” uvádza tlačová správa.  

Dve americké spoločnosti sú považované za hlavných dodávateľov plynu a v súčasnosti sa podieľajú na výstavbe terminálov na skvapalňovanie plynu na pobreží Mexického zálivu. Dohoda má nadobudnúť platnosť v roku 2022 po dokončení terminálov na skvapalňovanie plynu.

Šéf PGNiG Piotr Woźniak povedal, že nová dohoda pomôže poľskej plynárenskej spoločnosti spoliehať sa na mnohé zdroje skvapalneného plynu a urobila by PGNiG hlavným centrom globálneho trhu s plynom.

 “Toto je stratégia spoločnosti. Nahradiť dodávky plynu z Ruska. Nákup skvapalneného zemného plynu v USA neumožní len ďalšiu diverzifikáciu nášho dovozného portfólia po roku 2022, ale tiež nám umožní rozvíjať naše obchodné kompetencie a umožní prítomnosť PGNiG ako globálneho hráča na trhu s LNG, “povedal Wozniak.

Ako súčasť testovacieho pokusu o vyradenie ruského plynu, PGNiG už podpísal v novembri 2017 dohodu s britskou plynárenskou spoločnosťou Centrica LNG o deviatich dodávkach plynu v rokoch 2018 až 2022. 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies