Poľsko chce stálu americkú základňu. Ponúka za ňu dve miliardy dolárov
Poľské ministerstvo obrany je ochotné dať USA príspevok vo výške 1,5 až dve miliardy dolárov, ak v krajine trvalo umiestni svojich vojakov z tankovej divízie. Od amerických vojakov pritom Poľsko očakáva vytvorenie protiváhy k rastúcemu ohrozeniu zo strany Ruska. Informáciu priniesol server Onet.pl s odvolaním na dokumenty ministerstva.

 

“Poľsko sa zaväzuje prispieť na pokrytie nákladov a uľahčenie pobytu jednej americkej tankovej jednotky sumou vo výške 1,5 až dve miliardy dolárov,” citoval poľský server z dokumentu. Podľa zverejnených informácií by sa tieto prostriedky dali použiť aj na stavbu a opravu infraštruktúry, ktorá by následne slúžila ako americkým vojakom, tak miestnym obciam.

Dokument údajne obsahuje aj mapy s citlivými údajmi o rozmiestnení budúcich základní. Jeho obsah kritizovali niektorí poľskí politici, ktorým vadí najmä to, že jeho text nebol prekonzultovaný s ministerstvom zahraničia či prezidentskou kanceláriou, píše International Business Times.

“Ten dokument je úplný omyl. O jeho existencii sme sa navyše dozvedeli tesne pred dôležitým rozhodovaním o trvalej prítomnosti amerických jednotiek v Poľsku, “citoval poľský server jedného z vysoko postavených úradníkov, ktorý však nechcel byť menovaný.

Autormi kontroverzného dokumentu sú námestník ministra obrany zodpovedný za medzinárodné záležitosti Tomasz Szatkowski a Dominik Smyrgała, niekdajší šéf kabinetu ministra Antoniho Macierewicza.

Opozičný poslanec a niekdajší minister obrany Tomasz Siemoniak síce s dokumentom v podstate súhlasí, jeho zverejnenie ale považuje za “závažnú diplomatickú chybu”.

“Prítomnosť amerických vojakov zvyšuje našu bezpečnosť, preto by sme mali znášať s tým spojené náklady. Zverejnenie dokumentu ale vytvára dojem, že si Poľsko chce americkú prítomnosť kúpiť a oslabuje našu vyjednávaciu pozíciu, “domnieva sa Siemoniak.

O trvalú prítomnosť amerických jednotiek usiluje poľská vláda už niekoľko rokov. V Poľsku, rovnako ako v Pobaltí, síce v rámci “posilnenia východného krídla” pôsobia vojaci USA a ďalších členských krajín NATO, tí však nie sú v oblasti rozmiestnení nastálo.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies