Poľsko prekročilo „červenú čiaru“, tvrdí predsedníčka zahraničného výboru Verchovnej rady Ukrajiny A. Gopková. Pripomenula Jaworzno

Poľský Senát (horná komora parlamentu) prijal zákon o trestnej zodpovednosti za presadzovanie ideológie ukrajinských nacionalistov, za popieranie masakru Volyni a za tvrdenia o spolupráci Poliakov s nacistami počas druhej svetovej vojny.

 

V Politizácii histórie poľskí politici prekračujú“ červenú líniu „v dobrých susedských vzťahoch s Ukrajinou, Litvou, Nemeckom a poškodzujú ich záujmy, čo ďalej zvyšuje napätie na linke Varšava-Tel Aviv, Varšava, Brusel,“ napísala poslankyňa na Facebooku.

Podľa nej majú Ukrajinci tiež čo pripomínať Poliakom ohľadom dejín, ale Kyjev im všetko „odpustil a požiadal o odpustenie“.  A pripomenula Jaworzno.

Po vypuknutí druhej svetovej vojny sa vďaka silne rozvinutému priemyslu Jaworzno začlenilo do mašinérie Tretej ríše. Prielom pre mesto nastal  v roku 1943, kedy sa v susedstve baňa Dachs vytvoril koncentračný tábor Neu-Dachs, ktorý bol pobočkou Auschwitzu. V roku 1945 bol tábor prevzatý komunistami, až do roku 1949 bol zriadený Centrálny pracovný tábor, potom v roku 1951 bola v jeho priestoroch zriadená centrálna väznica pre mladých politických väzňov a aj mnohých nacionalisticky orientovaných Ukrajincov. História tábora Jaworzno skončila po 13 rokoch v roku 1956, a preto bol najdlhším fungujúcim táborom v Poľsku.

„Poľská republika skĺzava od lokomotívy a demokracie vzoru v regióne strednej a východnej Európy do šovinistickej politiky diktátu historickej pravdy, selektívne si vyberá citlivé stránky histórie,“ zdôraznila poslankyňa.

V posledných rokoch sa vo vzťahoch medzi Kyjevom a Varšavou vystupňovalo napätie, a to predovšetkým v kontexte diskusie o udalostiach, ktoré sa vzťahujú k problematike historickej pamäti.

 
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies