Pompeo dorazil na Blízky východ, jednať má o Iráne či Sýrii
Nový americký minister zahraničia Mike Pompeo dnes v saudskoarabskom Rijáde začal návštevu Blízkeho východu, ktorá je jeho prvou zahraničnou cestou v úrade šéfa diplomacie. Hlavnou témou jeho návštevy, počas ktorej zavíta ešte do Izraela a Jordánska, by mala byť podľa agentúry Reuters medzinárodná dohoda s Iránom o jeho jadrovom programe. Hovorit bude Pompeo zrejme aj o Sýrii či o izraelsko-palestínskom konflikte.

Dohodu s Iránom uzavreli svetové mocnosti (Rusko, Čína, Nemecko, Británia, Francúzsko, EÚ a USA) v roku 2015 ešte za predchádzajúceho prezidenta Baracka Obamu. Súčasný prezident Donald Trump ju kritizuje a zvažuje za USA jej vypovedanie napriek nesúhlasu ostatných signatárov. Trump by mal rozhodnúť do dvoch týždňov.

Pompeov poradca Brian Hook dnes novinárom v Rijáde povedal, že USA naliehajú na krajiny z celého sveta, aby zaviedli sankcie voči Iránu kvôli jeho jadrovému programu. Obnovenie sankcií by ale dohodu s Iránom zrejme pochovalo.

Šéfa americkej diplomacie v Rijáde privítal saudskoarabský minister zahraničia Ádil Džubajrá, v nedeľu sa má Pompeo stretnúť s tamojším korunným princom Muhammadom bin Salmanom a so saudským kráľom. Okrem Iránu s nimi zrejme bude preberať aj situáciu v Sýrii. Džubajrá nedávno povedal, že Saudská Arábia je tam pripravená poslať vojakov v rámci širšej koalície. Infrormuje The Hill.

Z Rijádu odletí Pompeo v nedeľu do Izraela, kde sa stretne s tamojším premiérom Benjaminom Netanjahuom. Už 14. mája majú Spojené štáty presunúť svoju ambasádu z Tel Avivu do Jeruzalema, čo oznámil Trump vlani v decembri a vyvolal tým búrlivé protesty nielen v moslimskom svete. Slávnostného premiestnenia americkej ambasády, ktoré sa má konať v deň 70. výročia vzniku štátu Izrael, by sa mohol zúčastniť aj Trump. “Možno pôjdem, som na to veľmi pyšný,” povedal podľa denníka The Jerusalem Post americký prezident v piatok novinárom.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies