Poslanci dnes na ustanovujúcej schôdzi zložia sľub a zvolia vedenie snemovne a výborov

Poslanci na dnešnej ustanovujúcej schôdzi zložia ústavou predpísaný sľub a zvolia si tiež vedenie parlamentu a šéfov výborov. Úvod schôdze bude viesť doterajší predseda parlamentu Andrej Danko (SNS), kým snemovňa nezvolí jeho nástupcu. Mal by sa ním stať predseda strany Sme rodina Boris Kollár. Rokovanie sa uskutoční za prísnych bezpečnostných a hygienických opatrení pre šíriaci sa koronavírus. Do budovy sa okrem poslancov, zamestnancov Kancelárie Národnej rady SR (NR SR) a ochranky nedostane nikto.

Na začiatku schôdze budú poslanci skladať sľub. Po prečítaní textu ústavy začnú zákonodarcovia postupne pristupovať k pultu, na ktorom bude položená ústava. Položia na ňu ruku, povedia slovo „sľubujem“ a podajú ruku doterajšiemu predsedovi parlamentu. Následne zložia sľub náhradníci na neuplatňované poslanecké mandáty členov dosluhujúcej vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD).

Nasledovať bude schválenie volebného poriadku a voľba overovateľov. Poslanci zriadia Mandátový a imunitný výbor NR SR, Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií a určia počty členov týchto výborov. Následne zvolia predsedov mandátového a imunitného výboru a výboru pre nezlučiteľnosť funkcií ako aj ďalších členov spomínaných výborov.

Ďalším bodom programu je overenie platnosti voľby poslancov zvolených vo voľbách z 29. februára tohto roka. Nasledovať bude voľba vedenia parlamentu. Najskôr poslanci zvolia predsedu parlamentu, ktorým by mal byť Boris Kollár. Po zvolení si prvý raz sadne na stoličku predsedu a Andrej Danko opustí rokovaciu sálu. Zákonodarcovia následne zvolia podpredsedov parlamentu. Koaličné strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sloboda a Solidarita (SaS) a Za ľudí nominujú svojich kandidátov. Štvrtým podpredsedom by sa za opozíciu mal stať Peter Pellegrini zo Smeru – sociálnej demokracie (Smer-SD). Toho však bude parlament voliť až na nasledujúcej schôdzi, pretože bude ešte vo funkcii premiéra.

Snemovňa tiež rozhodne o zriadení Výboru NR SR pre európske záležitosti a navrhne zriadenie ďalších parlamentných výborov. Následne poslanci zvolia predsedov jednotlivých parlamentných výborov.

Ku koncu schôdze zriadia zvolení zástupcovia kontrolné výbory parlamentu a zvolia ich predsedov a členov. Ide o Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS), Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva a Výbor NR SR na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ.

V rokovacej sále sa stretnú poslanci z celého Slovenska. Ustanovujúca schôdza sa uskutoční za prísnych bezpečnostných a hygienických opatrení pre šíriaci sa koronavírus. Podľa hovorcu parlamentu Tomáša Kostelníka sa každému pri vstupe do budovy NR SR zmeria telesná teplota, dostane otázky o cestovateľskej anamnéze a o tom, či neprejavuje príznaky ochorenia na koronavírus. Poslanci si pred vstupom do rokovacej sály budú musieť vydezinfikovať ruky, navliecť rukavice a nasadiť ochranné rúška.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies