Poslanci europarlamentu odmietli kontrolu svojich výdavkov. Kam ide 50 000 eur ročne sa nik nedozvie
Poslanci európskeho parlamentu pondelok odmietli dlho očakávané návrhy na sprísnenie pravidiel o tom, ako volení predstavitelia využívajú takzvaný príspevok na všeobecné výdavky (GEA), kontroverznú dodatočnú platbu, ktorú môžu poslanci EP využiť na úhradu kancelárskych a iných výdavkov. Informuje portál Politico.

Počas neskorého zasadnutia za zatvorenými dverami v pondelok riadiaci orgán europarlamentu hlasoval o skromných návrhoch, aby sa zaviedla určitá zodpovednosť za spôsob, akým môžu zákonodarcovia používať peniaze. V súčasnosti poslanci Európskeho parlamentu nemusia uchovávať žiadne záznamy a ani informovať svojich voličov o tom, na čo sa vynakladá hotovosť, ktorú majú k dispozícii.

Návrhy, ktoré zablokovalo 15-členné predsedníctvo EP, vrátane predsedu Parlamentu Antonia Tajaniho, by vyžadovali, aby poslanci EP uchovávali svoje potvrdenia o použití hotovosti, či ich overil externý audítor alebo dokonca zverejnil tieto informácie. Odmietli aj navrhovaný plán na to, aby poslanci splatili resp. vrátili všetky nevyužité prostriedky  na “najneskôr” konci svojho funkčného obdobia .

“Je tragicky krátkozraké, že poslanci EP vedený [stredopravou Európskou ľudovou stranou] hlasovali proti väčšej transparentnosti a zodpovednosti za to, ako minú približne 40 miliónov eur ročne,” povedala Heidi Hautala, viceprezidentka Zelenej frakcie v europarlamente. 

“Skutočnosť, že niektorí členovia predsedníctva práve hlasovali za zachovanie status quo, ukazuje, že niektoré politické skupiny nepočúvajú obavy každodenných ľudí o tom, ako sa vynakladajú peniaze daňových poplatníkov.”

Náklady na platby vo výške 4 416 EUR mesačne dostávajú poslanci EP ako paušálnu sumu popri ich pravidelnej mesačnej mzde pred zdanením vo výške 8 611 EUR. Od nich sa nevyžaduje, aby poskytovali akýkoľvek dôkaz o tom, ako sa peniaze vynakladajú – najmä vo svojom domácom volebnom obvode.

Plán reformy kontroverzného príspevku pre poslancov Európskeho parlamentu bol v rokovaní a pripomienkovaní už niekoľko mesiacov a pracovná skupina poslancov EP ho predložila predsedníctvu včera. 

V roku 2017 členovia zvýšili tlak na administratívu tým, že prijali sériu správ, ktoré požadujú väčšiu transparentnosť. To viedlo sekretariát EP  k vytvoreniu ad-hoc pracovnej skupiny, ktorá by sa zaoberala revidovaním zoznamu výdavkov zahrnutých v GEA.

Vyšetrovanie konzorcia investigatívnych  novinárov s názvom “The MEPs Project”  v roku 2017 ukázalo,   že systém je veľmi zneužívaný , vrátane vyplácania platieb národným politickým stranám alebo prevody na osobné účty poslancov EP. 

V mnohých prípadoch nebolo možné zistiť, na čo konkrétne vynaložili peniaze poslanci europarlamentu.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies