Poslanci schválili novú Bezpečnostnú stratégiu SR – budeme podporovať zahraničné ozbrojené sily

Slovensko rozvinie kapacity poskytovania podpory zahraničným ozbrojeným silám v súlade s medzinárodnými záväzkami a Ústavou SR.

Parlament dnes 77 hlasmi zo 122 prítomných poslancov schválil novú Bezpečnostnú stratégiu SR, v ktorej sa uvádza, že SR skvalitní riadenie obrany štátu, zvýši pripravenosť ozbrojených síl na obranu a na plnenie medzinárodných záväzkov. Zlepší aj pripravenosť ďalších prvkov a kapacít systému obrany štátu na plnenie úloh v čase vojny či vojnového stavu. Plnenie týchto úloh, vrátane úloh ústavných orgánov, bude pravidelne precvičovať. Plénum zároveň týmto hlasovaním zrušilo bezpečnostnú stratégiu schválenú uznesením Národnej rady SR (NR SR) z 27. septembra 2005.

Slovensko zároveň rozvinie kapacity poskytovania podpory zahraničným ozbrojeným silám v súlade s medzinárodnými záväzkami a Ústavou SR. Zvýši tiež svoju pripravenosť na obranu štátu v kybernetickom priestore. Ozbrojené sily SR budú podľa schváleného materiálu pripravené aj na plnenie úloh podpory mieru, bezpečnosti a stability mimo územia Slovenska a na plnenie úloh pri mimoriadnej udalosti a nevojenskej krízovej situácii na jej území.

Pri klasifikácii svojich bezpečnostných záujmov SR rozlišuje životne dôležité a strategické bezpečnostné záujmy. Bezpečnostná stratégia vytvára rámec na ich koordinované, systematické a efektívne presadzovanie. Medzi životne dôležité bezpečnostné záujmy SR patrí zachovanie jej nezávislosti, zvrchovanosti, územnej celistvosti a nedotknuteľnosti hraníc, právneho štátu a demokratického ústavného zriadenia, ako aj ochrana života a zdravia, základných práv a slobôd jej obyvateľov.

Medzi strategické bezpečnostné záujmy SR patrí okrem iného ochrana demokratických hodnôt, základných ľudských práv a slobôd a princípov právneho štátu a medzinárodného práva vo svete. Tiež odolnosť štátu a spoločnosti voči bezpečnostným hrozbám; dôvera občanov v demokratický štát a nezávislé verejné inštitúcie a súdržnosť spoločnosti či bezpečnosť a stabilita v euroatlantickom priestore a jeho susedstve.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies