Poslanec za ĽSNS Milan Mazurek aj dnes bude čeliť od 9 h pojednávaniu. Polícia znemožnila zábranami verejnosti prístup k súdu v Banskej Bystrici
Poslanec za Kotlebovu ĽSNS Milan Mazurek aj dnes bude čeliť od 9 h súdu. Polícia znemožnila zábranami verejnosti prístup k súdu

V pondelok sa  postavil pred samosudcu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) poslanec  za Kotlebovu ĽSNS Milan Mazurek, pracovisko Banská Bystrica, aby čelil obžalobe z prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia v jednočinnom súbehu s prečinom podnecovania, hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu.

“Som nevinný v plnom rozsahu,” vyhlásil na súde poslanec NR SR Milan Mazurek. Odmietol vypovedať a tiež reagovať na akékoľvek otázky pred súdom. On ako aj jeho obhajoba považuje žalobu za nedôvodnú, podľa nich je založená na špekuláciách, skutok nenapĺňa žiadne znaky trestného činu, navyše všetky dôkazy vraj boli vykonané v rozpore s trestným poriadkom.
Počas celodenného procesu postupne vypovedali štyria svedkovia, okrem moderátora rádia i bývalý priateľ obžalovaného ešte z detstva. Ten konštatoval, že v časoch, keď končili základnú školu a začínali strednú, sa mal Milan Mazurek vyjadrovať, že “cigáni vyberajú odpadkové koše, robia bordel a sú špiny”. Holokaust údajne popieral a v súvislosti s Hitlerom mal pochybovať o tom, či je všetko pravda o ňom, čo sa hovorí. Obžalovaný uviedol, že je to lož.

Milan Mazurek sa obhajoval časťou svojho vystúpenia v rozprave v NR SR, a to ešte v časoch pred rozhlasovým vysielaním, z ktorého má jasne vyplývať, že neútočí na rasu. Pozná “množstvo slušných cigánov” na východe Slovenska, žije s touto menšinou od narodenia a nemá s ňou žiadne problémy. Jeho slová sa vraj týkali “asociálov, ktorí si ako spôsob obživy zvolili parazitovanie na sociálnom systéme”.

Dnešný deň začína v Banskej Bystrici osadením zábran, ktoré majú verejnosti znemožniť prístup k súdu. Tie už od rána rozložili pred Banskobystrickým súdom príslušníci Policajného zboru.

Výsluchom znalca pokračovalo v utorok na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici hlavné pojednávanie s poslancom Národnej rady za Kotlebovu stranu Milanom Mazurek. zo Spišskej Belej.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na neho obžalobu pre prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia v súbehu s prečinom podnecovania, hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, etnickej skupine, farbu pleti či pôvod rodu.

Kotlebov poslanec parlamentu Milan Mazurek, ktorého súdia za jeho výroky na adresu Rómov, v utorok počas procesu zaskočil otázkami znalca Maxa Steuera aj špeciálneho prokurátora.

Najprv sa znalca pýtal na etnickú príslušnosť a vierovyznanie a neskôr vzniesol námietku zaujatosti s konštatovaním „mám za to, že znalec je Žid“.

Súd s Mazurekom sa odročuje na 16 a 18.4.2018.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies