Povinnú predškolskú dochádzku by mali mať všetky deti na Slovensku a nie iba rómske, tvrdí Ábel Ravasz

Na začiatok by mohla byť jednoročná, postupne by sa mohla rozšíriť a do škôlok by časom mohli deti chodiť povinne už od troch rokov. Informuje hlavne.sk.

Takto by si to predstavoval vládny rómsky splnomocnenec Ábel Ravasz (Most-Híd), podľa ktorého by to pomohlo rómskym deťom. Zdôrazňuje potrebu prijať okamžité kroky v prospech rómskych detí. „Nemôžeme si dovoliť ďalšiu stratenú generáciu,“ vyhlásil.

Poukázal, že s ministerkou školstva Martinou Lubyovou (nom. SNS) hovoril o viacerých krokoch. Najmä o povinnej predškolskej dochádzke, o finančnej pomoci chudobným deťom a tiež o diagnostike aj rómskych detí na úrovni základných škôl. „Aby sa rómske deti nedostávali do špeciálnych škôl len preto, že nevedia po slovensky,“ vysvetlil na tlačovej konferencii v Bratislave.

V súvislosti s povinnou predškolskou dochádzkou uviedol, že ju treba zaviesť pre všetky deti. „Keď dáme škôlku len istej skupine, vznikne napätie, etnický konflikt. Keď ju dáme celoplošne, dávame aj starostom povinnosť vytvoriť kapacity v škôlkach,“povedal s tým, že to funguje aj v okolitých krajinách. Podľa Ravasza by bolo treba asi 10.000 nových miest v škôlkach.

Poukazuje, že v škôlkach by mohli vzniknúť aj pracovné miesta, napríklad v kuchyni. Dodal, že postupne, ak by sa jednoročná povinná predškolská dochádzka osvedčila, mohla by sa rozšíriť a do škôlok by povinne chodili už trojročné deti.

Súvisiace články

MIMORIADNA SPRÁVA: Ficov Bašternákov byt sa mení na štátny. Ladislav Bašternák do konca týždňa nastúpi do väzenia

Aneta Leitmanová

Dôchodkový vek na Slovensku sa bude zverejňovať päť rokov dopredu

redakčný výber

Prekvapením v Piešťanoch je kandidatúra bývalého diplomata Stanislava Polonského za Národnú koalíciu

Roman Suchý
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy