PRÁVE SA DEJE: USA, Veľká Británia a Francúzsko zaútočili na Sýriu. Rusko nebolo vopred informované o útoku

Prezident Spojených štátov Donald Trump vydal rozkaz k útoku na Sýriu. Okrem americkej armády sa ho zúčastňujú aj britská a francúzska. OSN tvrdí, že vo svete začala nová Studená vojna.

V priamom televíznom prenos Trump uviedol, že vydal rozkaz k úderu proti sýrskym skladištím chemického materiálu. Podľa televízie SkyNews sa útoku zúčastňujú aj ďalšie spojenecké armády, konkrétne Veľkej Británie a Francúzska.

Armády všetkých troch štátov útočia raketami a lietadlami na desiatky cieľov po celej krajine. Z Damasku sa ozývajú výbuchy a streľba z protileteckých batérií.

Podľa televízie CNN boli k útoku s najväčšou pravdepodobnosťou použité riadené rakety, ktoré mohli byť odpálené z plavidiel v Stredozemnom mori, ale aj z lietadiel, ktoré sa mohli priblížiť k sýrskemu vzdušnému priestoru, bez toho aby však do neho prenikli.

Chemický útok bol podľa neho „významnú eskaláciou v používaní chemických zbraní týmto veľmi strašným režimom“. Trump zdôraznil, že je pripravený v útokoch pokračovať, kým Sýria neustane v používaní chemických zbraní.

Britská premiérka Theresa Mayová potvrdila, že vydala povolenie britským silám v zahraničí k koordinovaným a cieleným úderom s cieľom obmedziť chemickej kapacity sýrskeho vládnuceho režimu.

Dnes na rokovaní BR OSN povedal generálny tajomník OSN António Guterres, že „Studená vojna sa vrátila pomstychtivo, ale s rozdielmi.“ Dodal, že záruky, ktoré predtým bránili eskalácii, „zrejme už neexistujú“.

Podľa ruských Kommersantov sýrsky prezident Bashar Assad nebol zaradený do zoznamu cieľov útoku, na ktoré Spojené štáty, Británia a Francúzsko vypálili rakety. Ako informuje Tass, americký minister obrany James Mattis na briefingu v Pentagone pre novinárov odpovedal na priamu otázku, či sa západné ozbrojené sily pokúšali zničiť  Assada počas súčasnej operácie, že cieľom boli  výlučne vojenské ciele a „oslabenie schopnosti sýrskeho režimu  vytvoriť chemické zbrane“. „V súčasnosti sa nepokúšame rozšíriť tento zoznam cieľov,“ povedal pán Mattis.

Čítajte tiež:

MIMORIADNA SPRÁVA: Britské a francúzske rakety zasiahli 10 lokalít v Sýrii. Lokality ruskej armády neboli zasiahnuté
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies