PRÁVE TERAZ: Tillerson končí na poste ministra zahraničných vecí USA, nahradí ho Pompeo

Americký prezident Donald Trump dnes na twitteri oznámil veľkú zmenu vo svojej vláde. Rex Tillerson končí v čele americkej diplomacie, nahradí ho doterajší šéf CIA Mike Pompeo. Hlavné americkú výzvednú službu povedie ako prvá žena v histórii Gina Haspelová, doterajšie Pompeova zástupkyňa.

„Mike Pompeo, riaditeľ CIA, sa stane naším novým ministrom zahraničia. Bude robiť fantastickú prácu! Ďakujem Rex Tillersonovi za jeho služby! “ Napísal na twitteri šéf Bieleho Domu.

Trump svoje rozhodnutie, ktoré musí ešte potvrdiť Senát, novinárom zdôvodnil odlišnými názormi Tillerson na rôzne veci, vrátane dohody s Iránom.

Americká televízia NBC dnes s odvolaním sa na dva anonymné zdroje uviedla, že personálne šéf Bieleho domu John Kelly hovoril telefonicky s Tillerson v piatok. Podľa NBC Tillerson povedal, že sa ho Trump chystá požiadať, aby „odstúpil“.

Vysoký úradník z ministerstva zahraničia dnes agentúre AP povedal, že Trump svoje rozhodnutie Tillerson nevysvetlil. Tillerson vraj nechcel z úradu odísť, pretože sa domnieva, že zatiaľ urobil dobrú prácu, najmä čo sa týka národnej bezpečnosti.

Pompea na poste šéfa CIA nahradí Gina Haspelová, ktorá sa tak stane prvou ženou, ktorá CIA povedie. „Gratulujem všetkým!“ Dodal Trump.

„Som hrdý na to, že volám riaditeľa Ústrednej spravodajskej služby Mike Pompea naším novým ministrom zahraničia,“ cituje Trumpove vyhlásenie server Bloomberg.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies