Prečo by mal Západ uznať pripojenie Krymu k Rusku a sprísniť sankcie voči Iránu, píšu Michael Wolffsohn a Bastian Matteo Scianna
Hlavné medzinárodné krízy – Krym a Ukrajina, Sýria a iránska jadrová dohoda – nemožno oddeliť. Píšu vo svojej analýze na Handelsblatt Michael Wolffsohn a Bastian Matteo Scianna.

“Konečne je na Strednom Východe  všetko ako predtým!” – začínajú svoju analýzu dvaja komentátori na Handelsblatt, konštatovanie, ktoré sa môže zdať cynické, ale nadovšetko presne popisuje realitu.

Katastrofálne zabíjanie v roku 2011, spôsobené arabskými revolúciami má v Sýrii na svedomí 700 000 ľudí, čoskoro skončí a Izrael bude označený za staronového agresora.

Baššár al-Asad nikdy nevyhľadával priamu konfrontáciu s Izraelom. Keď povstanie vypuklo v roku 2011 v Sýrii a postupne sa rozvinulo do občianskej vojny, Irán veľmi skoro poskytol sýrskemu režimu veľkú finančnú a materiálnu pomoc.

To zahŕňalo nielen šiítske milície z Iraku a Hizballáhu z Libanonu, ale aj vojenské poradca a elitnej vojakov z brigády Quds, tajnú zložku Iránskych revolučných gárd. Tieto skupiny mali zásadný význam pre prežitie Asadovho režimu. Na oplátku dodala Saudská Arábia, Katar a Turecko sunnitské povstalecké skupiny, ktoré sa spojili s radikálmi z Islamského štátu.

Stručne povedané, zúrila – a stále zúri proxy vojna, v ktorej sa samozvaní Izraelskí nepriatelia oslabujú. Je zrejmé, že Izrael môže pozitívne prispieť k tomuto oslabeniu. Napriek tomu Jeruzalem nebol v sýrskej vojne ani aktívnym hráčom. Konflikt skôr posilnil Hizballáh v susednom Libanone. Hranica so Sýriou sa tiež stala zdrojom problémov.

Izrael jasne označil “červené línie”, ktoré na rozdiel od amerického prezidenta musel splniť: Tel Aviv je bližšie k Damašku než Washingtonu. Boli jednoznačne pomenované: trvalé zastavenie irackých jednotiek v Sýrii, neprijateľné dodávky rakiet, jedovatého plynu alebo iné dodávky vojenského materiálu do Libanonu. Takže Izrael nebol agresor, ale s cielenými a obmedzenými leteckými údermi chcel zastaviť hrozbu. A to sa aj podarilo.

Iránsky dron nad Izraelom, letecká obrana ruského pôvodu, podobne mobilná riadiace stanice. Izrael reagoval, tak ako predtým, leteckým útokom.

Či už sa vám to páči alebo nie, Rusko je “hore”. Putin, je lepší stratég než väčšina západných politikov – má málo spoločného s nástupom radikálnych islamských síl, ale nezastaví Asadovych vojakov, aby zostrelili izraelské stíhacie lietadlá. Pre Západ je nebezpečné posilnenie pozície Iránu v Bejrúte.

Berlínska zahraničná politika má “obavy” a silne apeluje na ukončenie konfliktu v Sýrii – v neposlednom rade preto, že stovky tisíc Sýrčanov, ktorí teraz majú v Nemecku svoj domov pozývajú svoje ďalších rodinných príslušníkov do Nemecka.

A preto sa musia spojiť štyri medzinárodné krízy posledných rokov: Krym a Ukrajinu, Sýrii a iránsku jadrovú dohodu. Aby sa zabránilo ďalšej vlne utečencov z Blízkeho východu, bude Západ zrejme musieť prijať Putinovu anexiu Kryme a východnej Ukrajinu, aby bolo možné pritvrdiť sankcie proti Teheránu.

Teherán potom zruší jadrovú dohodu. To by nebolo tak pre neho dramatické, pretože ani Teherán ani Jeruzalem nepoužijú jadrové zbrane. Ak majú všetci herci jadrové zbrane, ich použitie je ako kolektívna samovražda. Obe strany to vedia.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies