Prečo prvý terminál skvapalneného plynu v Nemecku bude oslobodením od Ruska
Spolková vláda presadzuje výstavbu prvého terminálu pre tekutý zemný plyn. Projekt by mohol otupiť jedno z najtvrdších obvinení Trumpa voči Nemecku.

Francúzsko má štyri, Taliansko tri, Španielsko sedem, Veľká Británia šesť, Holandsko, Grécko, Portugalsko, Belgicko, Poľsko a Litva po jednom, len Nemecko stále nemá terminál na skvapalnený zemný plyn (LNG). To sa môže čoskoro zmeniť. V Šlezvicku-Holštajnsku v prístavnom meste Brunsbüttel, ktoré leží pri ústí kanála Kiel na Labe, by sa terminál na LNG mohol čoskoro stať realitou.

“Spolková vláda má veľký záujem na vybudovanie terminálu LNG v Nemecku,” uviedol Norbert Brackmann, koordinátor spolkovéí vlády pre námorný priemysel a člen CDU.

Aj vláda Šlezvicka-Holštajnska podporuje projekt. “Vláda bola potešená, že investor si zvolil mesto Brunsbüttel pre stavbu terminálu,” povedal Thilo Rohlfs, štátny tajomník ministerstva hospodárstva v Kieli.

 

Silné politické argumenty hovoria v prospech projektu. Terminál LNG by bol oslobodením pre spolkovú vládu, pretože by to mohlo vyvrátiť tvrdenie prezidenta USA Donalda Trumpa, že Nemecko je stále viac závislé na ruskom plyne a zákazu plynu z USA.

S týmto tvrdením Trump práve v posledných týždňoch bojoval proti plynovodu Nord Stream-2. Rozšírenie existujúceho plynovodu cez Baltické more z Ruska do Nemecka je tŕňom v oku Donalda Trumpa.

Trumpové tvrdenia o energetickej závislosti na Rusku sú len čiastočným dôvodom, hlavným dôvodom je “America First”, čo presadzuje americký prezident predovšetkým v ekonomickej oblasti. Preto chce, aby sa do Nemecka dovážal americký skvapalnený zemný plyn.

Takým “predskokanom” je Poľsko, ktoré terminál na LNG má a dostalo tam aj dodávku amerického plynu. Poľsko je tiež jedným z najsilnejších kritikov Nord Stream- 2.

Spojené štáty sa v posledných rokoch stali veľkým vývozcom zemného plynu. Rozhodujúce pre plynový boom v USA je kontroverzná výroba plynu frakováním z bridlice. Zemný plyn z USA je teraz skvapaľňovaním na svetových trhoch. Američania vítajú každého nového zákazníka.

Spolkový minister hospodárstva a energetiky Peter Altmaier (CDU) nedávno opakovane uistil, že sa neuzatvára pred dodávkami LNG z USA. Táto téma ale tiež hrá úlohu v obchodnom spore medzi Európou a Spojenými štátmi. Pri rokovaniach Američania presadzujú ľahší prístup na európsky trh s plynom. Zameriavajú sa najmä na Nemecko, ktoré je jednou z krajín, ktorá má prístup k moru, ale nemá terminál na LNG.

Spolková vláda sa postavila proti názoru, že LNG z USA nie je vítaný: “Ak sa LNG z USA dostane do Nemecka za konkurenčné ceny, tak nie je žiadny problém,” hovorí Norbert Brackmann.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies