Prečo tisíce ľudí protestovali, keď Bulharsko začalo predsedať EÚ? Jednoducho korupcia!
Podľa EURONEWS tisícky demonštrantov vyrazili do ulíc Sofie vo štvrtok 11. januára po schválení plánov na rozšírenie lyžiarskeho strediska v jednom z bulharských národných parkov.

Kritici tvrdia, že výstavbu 333 kilometrov zjazdových tratí cez Národný park Pirin, ktorý je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO , je nielen zdrojom korupcie ale aj veľký environmentálny problém. Navyše kombinovaný s povolením komerčnej ťažby dreva.

Priatelia zeme – Európa (FOEE) tvrdia, že vláda schválila plány, ktoré tiež zahŕňajú zavedenie obchodnej ťažby do parku a to 28. decembra minulého roka.

Tisíce ľudí boli už protestovať 4. januára, ale demonštrácia z 11.januára mala úplne inú príchuť. Pokazali totiž dobrý dojem z preberania Predsedníctva v EU zo strany Bulharska a opäť poukázala, teraz aj pred Bruselskou špičkou, že Bulharsko zostáva korupčnou krajinou. Tieto obrázky sa sprostredkovane cez bulharské média akosi do sveta nedostali.

Transparency International tvrdí, že Bulharsko je jednou z najviac skorumpovaných krajín v Európskej únii.

EÚ nalieha na vládu, aby podnikla kroky na zmiernenie administratívnej a politickej korupcie už celé roky.

Sofia – spolu so svojím susedom v juhovýchodnej Európe, Rumunskom – podlieha osobitnému monitorovaniu Bruselu od svojho vstupu do bloku v roku 2007.

Začiatkom tohto mesiaca bulharský prezident Rumen Radev vetoval protikorupčné právne predpisy, ktoré poslanci v decembri hlasovaním vyhlásili za neúčinné.

Opatrenia v zákone, ktoré schválilo národné zhromaždenie pred dvoma týždňami, zahŕňali vytvorenie špeciálnej jednotky určenej na vyšetrovanie osôb, ktoré okupujú vysoké štátne miesta, ako aj prešetrovanie majetku a konfliktu záujmov.

“Domnievam sa, že prijatý zákon nielenže nevytvára primeraný právny základ pre riešenie korupcie, ale dokonca bude ťažké bojovať proti nemu,” uviedol Radev, ktorý vyhral prezidentské voľby v novembri 2016

Kým protesty v Sofii začali ako “zelený” problém za 10 dní sa stali protestami proti korupcii, čo už je výslovne politickým problémom.

Bulharské predsedníctvo tak začína hanbou a keď sa bližšie pozrieme na to ako vážne ho berú reálni európski lídri – napríklad pri stretnutí Macron-Kurz v Paríži, je viac než zrejmé, že nás čaká šesť mesiacov pretrpeného  predsedníctva jednej krajiny.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies