Prečo tisíce ľudí protestovali, keď Bulharsko začalo predsedať EÚ? Jednoducho korupcia!

Podľa EURONEWS tisícky demonštrantov vyrazili do ulíc Sofie vo štvrtok 11. januára po schválení plánov na rozšírenie lyžiarskeho strediska v jednom z bulharských národných parkov.

Kritici tvrdia, že výstavbu 333 kilometrov zjazdových tratí cez Národný park Pirin, ktorý je zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO , je nielen zdrojom korupcie ale aj veľký environmentálny problém. Navyše kombinovaný s povolením komerčnej ťažby dreva.

Priatelia zeme – Európa (FOEE) tvrdia, že vláda schválila plány, ktoré tiež zahŕňajú zavedenie obchodnej ťažby do parku a to 28. decembra minulého roka.

Tisíce ľudí boli už protestovať 4. januára, ale demonštrácia z 11.januára mala úplne inú príchuť. Pokazali totiž dobrý dojem z preberania Predsedníctva v EU zo strany Bulharska a opäť poukázala, teraz aj pred Bruselskou špičkou, že Bulharsko zostáva korupčnou krajinou. Tieto obrázky sa sprostredkovane cez bulharské média akosi do sveta nedostali.

Transparency International tvrdí, že Bulharsko je jednou z najviac skorumpovaných krajín v Európskej únii.

EÚ nalieha na vládu, aby podnikla kroky na zmiernenie administratívnej a politickej korupcie už celé roky.

Sofia – spolu so svojím susedom v juhovýchodnej Európe, Rumunskom – podlieha osobitnému monitorovaniu Bruselu od svojho vstupu do bloku v roku 2007.

Začiatkom tohto mesiaca bulharský prezident Rumen Radev vetoval protikorupčné právne predpisy, ktoré poslanci v decembri hlasovaním vyhlásili za neúčinné.

Opatrenia v zákone, ktoré schválilo národné zhromaždenie pred dvoma týždňami, zahŕňali vytvorenie špeciálnej jednotky určenej na vyšetrovanie osôb, ktoré okupujú vysoké štátne miesta, ako aj prešetrovanie majetku a konfliktu záujmov.

“Domnievam sa, že prijatý zákon nielenže nevytvára primeraný právny základ pre riešenie korupcie, ale dokonca bude ťažké bojovať proti nemu,” uviedol Radev, ktorý vyhral prezidentské voľby v novembri 2016

Kým protesty v Sofii začali ako “zelený” problém za 10 dní sa stali protestami proti korupcii, čo už je výslovne politickým problémom.

Bulharské predsedníctvo tak začína hanbou a keď sa bližšie pozrieme na to ako vážne ho berú reálni európski lídri – napríklad pri stretnutí Macron-Kurz v Paríži, je viac než zrejmé, že nás čaká šesť mesiacov pretrpeného  predsedníctva jednej krajiny.

Súvisiace články

2 miliardy eur na urýchlenie založenia Európskej rady pre inováciu

Peter Králik

NATO prestane komunikovať s Nemeckom, ak Berlín zavedie 5G sieť za pomoci Číny

TASR

Stovka policajtov vycestuje: Slovensko ich pošle do Macedónska aj do Srbska kvôli migrácii

redakčný výber
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy
Počkajte prosím...

Odoberať EuroRešpekt

Chcete byť informovaní o najnovších článkoch EuroRešpektu?