Pred dnešným stretnutím Emmanuela Macrona a Theresy May. Británia prechádza na stratégiu bilateralizmu
Pre Veľkú Britániu je návšteva francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona tento týždeň príležitosťou vyskúšať nový diplomatický prístup. Infromuje Politico.

Podľa britských diplomatov má Británia v úmysle využiť summit, ako napríklad stretnutie v hlavnej vojenskej akadémii britskej armády Sandhurst v Berkshire, juhozápadne od Londýna, aby si zachovala svoj vplyv na kontinent po opustení formálnej diplomatickej infraštruktúry EÚ.

Britská stratégia má obnoviť dlhodobo zanedbávané dvojstranné vzťahy s cieľom udržať vplyv v Európe.

Problémom pre Spojené kráľovstvo je, že pokiaľ ide o krajiny EÚ, bilaterálne vzťahy nemôžu ísť ako doposiaľ. Členstvo v bloku stanovuje obmedzenia na to, aké dohody môžu národné vlády dosiahnuť s krajinami mimo EÚ, najmä v kľúčových oblastiach, ako je ekonomika a obchod.

Keďže sa však obe strany pripravujú na stretnutie, kontrasty sú nepríjemné. Pre  Macrona je summit ďalšou príležitosťou prezentovať rastúci vplyv Francúzska na európskej scéne, keď sa pokúša zmeniť svoju krajinu ako základnú silu kontinentu po Brexite – s hospodárskym a politickým vplyvom a súperením s Nemeckom o schopnosť projektovať vojenskú v Európe aj  mimo  nej.

Pre britskú premiérku Terezu Mayovú , ktorá bola oslabená minuloročným neúspešným volebným gambitom a britskou stratou vplyvu v Bruseli, je dnes výzva zostať relevantnou v zahraničnej politiky vo vzťahu k Európe ale aj k bezpečnostným otázkam.

S prichádzajúcim summitom na každej strane bude dôležitým ukazovateľom to, ako dve zostávajúce vojenské mocnosti Európy vidia, ako sa ich vzťah rozvíja po Brexite, a ako úspešne – ak vôbec – budú vo vzájomných dohodách Spojené kráľovstvo chce zostať aktérom v európskych záležitostiach po roku 2019.

Vojenská zmluva medzi Veľkou Britániou a Poľskom podpísaná vo Varšave v decembri bola prvým znakom tejto novej stratégie bilateralizmu.

Jeden vládny britský predstaviteľ, informovaný o stratégii, povedal, že dnešný summit bude presahovať obranu a bude sa venovať celému radu ďalších otázok, od spolupráce v oblasti bezpečnosti až po kybernetické hrozby, hospodárske väzby a klimatické problémy.

Emmaunuel Macron svoju stratégiu už naznačil 16. januára vo svojom prejave na severe Francúzska. Informovali sme o tom v článku „Macronova tvrdá rana európskej jednote pri rozhovoroch o Brexite. Francúzsko bude uprednostňovať záujmy svojho severného regiónu„.  Aj jeho prístup naznačuje bilateralizmus na úkor spoločného postupu krajín EÚ.

Podľa vládnych úradníkov v tejto veci sa očakávajú oznámenia o spolupráci v oblasti obrany a bezpečnosti, rozšírenie rozsahu francúzsko-britských kombinovaných expedičných síl, nové iniciatívy na Calais a väčšie kultúrne výmeny.

Konzervatívny predseda výboru zahraničných vecí Tom Tugendhat uviedol, že dvojstranné vzťahy s Francúzskom musia ísť za oblasti, ktoré boli lemované členstvom Veľkej Británie v EÚ. Tugendhat chce hovoriť s Francúzskom „nielen o vojenskej aliancii, ktorá je pre nás oboch dôležitá, ale aj o hospodárskych a sociálnych väzbách,“ .

„Tieto bilaterálne vzťahy s našimi susedmi v EÚ znamenajú viac investovať do našich veľvyslanectiev v Európe, aby sme zabezpečili, že v Európe nestratíme vplyv,“ povedal Tugendhat. 

„Globálna Británia „, termín, ktorý začínajú britskí úradníci čoraz viac používať viac ako slogan,  „znamená  viac peňazí na diplomaciu na formovanie sveta a zabezpečenie toho, aby sme aj naďalej pomáhali písať pravidlá, ktoré budú potvrdením, že prosperujeme a ostatní s nami rastú. „ – uzavrel Tugendhat.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies