Predaj nových áut v EÚ sa v marci znížil
PODPORIŤ

Predaj nových osobných áut v EÚ sa v marci prvýkrát v tomto roku znížil. Celkovo bolo zaregistrovaných viac ako 1,79 milióna vozidiel, o 5,3 percenta menej ako v rovnakom mesiaci vlani. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnilo Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA). Za celý prvý štvrťrok predaj stúpol o 0,7 percenta na 4,17 milióna vozidiel. Ak sa vezme do úvahy predaj len za marec, znížil sa predaj áut pre tento mesiac prvýkrát od roku 2014. Minuloročný marcový údaj bol naopak rekordný, informuje Reuters.

V Británii sa marcový predaj znížil o 15,7 percenta a v Taliansku o 5,8 percenta. V oboch krajinách sa predaj znížil aj za celý prvý štvrťrok. V Nemecku marcový predaj klesol o 3,4 percenta, od začiatku roka však rastie. Vo Francúzsku a Španielsku sa predaj v treťom mesiaci zvýšil o viac ako dve percentá. Španielsko zaznamenalo z veľkých európskych trhov najväčší rast predaja za prvý štvrťrok, a to o 10,5 percenta.

Najväčším predajcom áut v EÚ zostala v marci skupina Volkswagen s podielom na európskom trhu 22,6 percenta. Predaj Volkswagenu sa zvýšil o 0,3 percenta na 405.103 vozidiel, z toho predaj českej Škody Auto stúpol o štyri percentá na 73.818 vozidiel. Škoda mala v marci na trhu podiel 4,1 percenta.

Väčšina automobiliek zaznamenala v marci pokles predaja. Nižší bol predaj Renaultu, Fordu, FCA, majiteľa značiek Fiat a Chrysler, BMW, Daimleru, Toyoty či Nissanu. Naopak sa predaj zvýšil skupine PSA, ktorá zahŕňa značky Peugeot a Citroën, a spoločnostiam Hyundai, Kia a Honda.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies