Predseda Labouristickej strany Jeremy Corbyn sa koncom 80. rokov najmenej trikrát stretol s príslušníkom československej ŠTB
PODPORIŤ

Terajší predseda britskej Labouristickej strany Jeremy Corbyn sa na konci 80. rokov najmenej trikrát stretol s príslušníkom československej Štátnej bezpečnosti (ŠtB). S odkazom na zväzky tajnej polície, ktorý údajne dostal z archívu v Prahe,  informuje pravicový bulvárny denník The Sun.

Hovorca labouristov potvrdil, že sa súčasný líder parlamentnej opozície Corbyn v 80. rokoch niekoľkokrát stretol s československým diplomatom, ale podľa hovorcu netušil, že sa jedná o agenta ŠtB.

Podľa bulvárneho denníka The Sun, ktorý článok s titulkom “Corbyn a špión Komunizmu” zverejnil dokonca na titulnej stránke svojho tlačeného vydania, že sa vtedajší labouristický poslanec Corbyn stretol s agentom československej tajnej služby najmenej trikrát. K dvom stretnutiam údajne došlo priamo na pôde britského parlamentu.

Prvá schôdzka sa odohrala v roku 1986. Zástupca československej tajnej polície, ktorým bol podľa The Sun “plukovník Ján Dymic”, vo zväzku uvádza, že Corbyn “prejavil záujem o ďalšie stretnutie”. V správe je správanie ľavicového poslanca popísané ako “zdržanlivé a zdvorilé, príležitostne výbušné (keď hovorí na tému obrany ľudských práv)”. Dokument spomína napríklad aj to, že “vlastní psa a ryby”. Corbyn je vo zväzku pridelené krycie meno COB.

Zväzok podľa bulváru The Sun britského politika opisuje ako muža, ktorý má negatívny vzťah “k Spojeným štátom aj súčasnej politike konzervatívnej vlády”, ktorú v tom čase viedla Margaret Thatcherová. Jeho postoj k východnému bloku je podľa pravicového denníka vo zväzkoch ŠtB označovaný za “pozitívny” a hovorí sa aj o jeho údajnej podpore “sovietskej mierovej iniciatívy”.

Poslanca Corbyna československá tajná služba údajne vyhľadala, pretože sa domnievala, že má dobré informácie o “osobách, ktoré sú v kontakte s protikomunistickými službami”.K druhej schôdzke príslušníka ŠtB a Corbyna údajne došlo v roku 1987 v poslancov volebnom obvode a zúčastnil sa jej aj nemenovaný člen Ústredného výboru Komunistickej strany Československa (KSČ). Na jednom z ďalších stretnutí údajne Corbyn s československým diplomatom hovoril o možnom zvýšení bezpečnostných opatrení v súvislosti s vyšetrovaním východonemeckého agenta britskou tajnou službou MI5. Po stretnutí z októbra 1987 záznamy v Corbynovom zväzku končia.

V úryvku zo zápisu o októbrovej schôdzke, ktorý The Sun zverejnil, sa okrem iného píše, že poznatky zo stretnutia “s cieľom upevnenia vzájomného poznania a prehĺbenia dôvery … nebolo možné zužitkovať dostatočné informácie, (lebo) boli iba všeobecného charakteru”.

Hovorca Labouristickej strany na otázku britského denníka potvrdil, že sa Corbyn v 80. rokoch stretol s československým diplomatom, bez toho však, aby tušil, že hovorí s agentom ŠtB.

“Tvrdenie, že bol (Corbyn) agentom či informátorom ktorejkoľvek tajnej služby, je úplne nepravdivé a ide o smiešne ohováranie,” uviedol. Podľa neho sa terajší predseda labouristov rovnako ako ostatní vtedajší poslanci bežne stretával so zahraničnými diplomatmi.

Hovorca najsilnejšej opozičnej strany tiež odmietol, že by Corbyn údajnému diplomatovi z Československa alebo ktorémukoľvek inému pracovníkovi cudzej ambasády “poskytol akékoľvek dôverné informácie”. “Počas studenej vojny pracovníci tajných služieb, ako je známe, tvrdili nadriadeným, že regrutovali ľudí, s ktorými sa ťažko stretli,” upozornil hovorca labouristov.

Ľavicový denník The Guardian upozornil, že titulná stránka dnešného vydania The Sun je ďalším zo série obvinení, ktorá tento bulvár zverejnil na adresu Jeremyho Corbyn od doby, kedy sa stal predsedom labouristov. Ich frekvencia sa zvýšila počas minuloročnej kampane pred parlamentnými voľbami, poznamenal The Guardian.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies