Prenasledovala muža svojej priateľky, klamala pred súdom. Teraz pôjde stalkerka do väzenia
Bývalá strážnička Radka Panošková je prvou ženou v Česku, ktorú priviedlo nebezpečné prenasledovanie zvané stalking do väzenia. Prenasledovala bývalého manžela svojej priateľky a obviňovala ho z násilia. Pred súdom sa na muža snažila zviesť všetku vinu. Vo väzení si teraz odsedí štyri mesiace.

 

Na začiatku zamotaného príbehu trojica ľudí z Českolipska bola nečakaná nevera. Potom nasledovalo veľa emócií, kriku, urážok, vzájomných útokov a napádanie. Hoci súd určil, kto je vinník a kto obeť, celý prípad je oveľa zložitejšia,informuje idnes.cz

Začalo to v januári 2013. Mestská strážnička Radka Panošková sa práve prisťahovala z Prahy do Českej Lípy, aby bola bližšie svojej chorej matke, ktorá žije v neďalekej Stráži pod Ralskem. V kancelárii mestskej polície sa zoznámila s Luciou Dřízhalovou, ktorá sa práve vrátila z materskej dovolenky. Obe ženy sa zblížili, ťažkosť bola v tom, že Dřízhalová bola vydatá. “Jej manželstvo skrachovalo,” spomína Panošková.

“Jej manžel chlastal, prichádzal domov namol, bil ju aj jej dospelé deti, ktoré mala z prvého manželstva. Lucka ho mala plné zuby. Dali sme sa dokopy, no. Ja viem variť, piecť, zbúcham skriňu, vyhovovalo nám to po všetkých stránkach, “hovorí Panošková a pozrie na kalendár:” Pred pár dňami, 28. januára, sme mali päťročné výročie. “

Manžel Jindřich Dřízhal začal mať podozrenie, keď sa jeho manželka vo februári vrátila z mestského plesu o štvrť na sedem ráno a nedokázala vysvetliť, kde bola tak dlho a s kým. “Udrel som na ňu a ona priznala, že je s ňou,” spomína dnes šesťdesiattriročný Dřízhal. Jeho bývalá manželka je o šestnásť rokov mladšia.

Panošková tvrdí, že muž svoju manželku aj jej syna často bil. A predkladá lekárske správy priloženej k trestným oznámeniam. Lenže na nich stojí len neurčité tvrdenie, že údajne napadnutého syna alebo ženu niečo bolí, podľa lekárov však boli obaja bez zjavných zranení.

Avšak policajti Dřízhala na desať dní vykázali z domu a zakázali mu sa k manželke približovať. “Lenže to nešlo, autobusová zastávka je hneď pred domom a okolo domu vedie jediná cesta. Nech som išiel kamkoľvek, musel som ísť okolo. Ale to nikoho nezaujímalo, “hovorí Dřízhal. Desaťdňový zákaz sa predĺžil na mesiac, pokračuje idnes.cz

V tej dobe žil u svojej bývalej ženy a v jeho byte v Dobranove u České Lípy žila s jeho manželkou Panošková. Dřízhal tvrdí, že Panošková mu denne posielala esemesky, v ktorých mu vyhrážala: “Už ti zvoní umieráčik, prasa!” Alebo “… zabijem ťa! Holými rukami. “V iných sa mu posmievala:” Ako sa ti zaspáva, keď vieš, že si to tvoja bývalá užíva s mladou svalnatou športovkyňou? “

Panošková pripúšťa, že správy skutočne odchádzali z jej mobilu, trvá však na tom, že ich nepísala. “Posielali ich kolegovia, ktorí mi kradli mobil v kancelárii mestskej polície,” tvrdí.

Spory neustali ani po tom, kedy sa Panošková s manželkou Dřízhala odsťahovali do paneláku v Českej Lípe. Stalkerka muža skoro pripravila o prácu smetiara, keď si na neho sťažovala, že jej každý deň blokuje výjazd od paneláku. “Šéf mi hovoril, že mi už chcel dať výpoveď,” rozpráva Dřízhal. Vždy sa zistilo podľa GPS, že v tom čase bol inde alebo vôbec nemal službu.

Nasledovali súdne spory o byt, o dnes sedemročnú dcérku, ktorú teraz majú v striedavej starostlivosti. A hlavne došlo k súdnemu procesu, pri ktorom bola Panošková obžalovaná zo “stalkingu”.

Súd ju uznal vinnou a dal jej dvadsaťmesačnej trest odložený na skúšobnú dobu dvoch a pol roka. Zároveň priznal Dřízhal odškodnenie stotisíc korún za psychické útrapy spôsobené esemeskami a prenasledovaním. “Rok som bol na psychiatrii, denne som spal len dve hodiny, jedol jednu žemľu za deň,” líči Dřízhal.


Vyriešte
si to sami

Jeho manželka sa vtedy vraj držala stranou. “Hovorila, nech ju s tým neotravuje, že si to máme vybaviť sami,” dodáva.

Odškodnenie dodnes nedostal a poslal na Panoškovou exekútorov. “Nemám peniaze, prišla som o prácu i dobrú povesť,” povedala Panošková. Po nútenom odchode od mestskej polície kvôli právoplatnému verdiktu krátko pracovala v samoobsluhe, teraz je v invalidnom dôchodku.

Panošková pripúšťa, že išlo o stalking. “Ale z jeho strany,” tvrdí. “Sledoval ma autom, jazdil okolo, vysmieval sa nám, pľul na nás, hádzal kamene. Na parkovisku mi prepichoval gumy, od kamarátov z mestskej polície vedel, kde nie sú kamery, aby ho zachytili. Prerezával mi brzdové hadičky, poškrabal auto, vyhrážal, že ma zabije, “tvrdí žena. Žiadne nahrávky, záznamy, esemesky ani iné dôkazy nemá. Len argument: “Ja predsa nemám dôvod sa mu mstiť, veď to, čo som chcela, teda Lucku, som mala. Ale on nevstrebal, že od neho mladá žena odišla, a ešte s inou ženou, “hovorí. Jej obvinenia Dřízhal pochopiteľne odmieta.

Odsúdením za stalking to neskončilo. Panošková sa od roku 2013 snažila presvedčiť políciu, že sa Dřízhal snaží najať ľudí, ktorí jej majú ublížiť. Nakoniec došlo k súdu, v ktorom Dřízhalovi hrozilo až desať rokov vo väzenia. Všetko však dopadlo inak.

Panošková k súdu priviedla svedka, ktorý mal jej verziu potvrdiť. Lenže ten všetko poprel. Vraj zo strachu, myslí si Panošková. Svedkove slová na kuse papiera, ktoré mali hovoriť v jej prospech, sa ukázali byť podvrhom. Súd ju pred pár dňami odsúdil za krivé obvinenie, a pretože už bola v podmienke, dostala štyri mesiace “natvrdo”, uzatvára idnes.cz

Aj to dáva Panošková za vinu Dřízhalovi. “On nám robí zo života peklo. Nedá nám pokoj, “hovorí a akoby odkazuje Dřízhalovi: “Nechaj nás žiť. Tá baba sa už k tebe nevráti! “Podobne hovorí aj Dřízhal:  “Ona mi snáď nedá pokoj. Tá by mala byť zavretá v klietke na psychiatrii.”

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies