Preukázanie výskytu baktérie Listeria Monocytogenes, je podľa spoločnosti Mecom vydieranie

Výsledkom policajnej akcia HYENA, pri ktorej boli zadržaní Pavol Forisch a Stanislav Žiaran je obvinenie z vydierania spločnosti Mecom. Menovaní páni sa majú vydierania dopúšťať tým, že si uplatňujú vyplatenie nevysporiadaných pohľadávok od firmy Mecom Humenné. Celý finančný problém vznikol tým, že firme Mekom Ukrajina, sídliacej na Ukrajine, boli spoločnosťou Mecom Humenné dodané výrobky, ktoré obsahovali nebezpečnú baktériu Listeria Monocytogenes a bola porušená dohoda o exkluzívnom zastúpení na území Ukrajiny.

Aj keď má ukrajinská firma v názve Mekom, nejedná sa o dcérsku spoločnosť slovenského subjektu. Mekom Ukrajina mala so spoločnosťou Mecom Group Humenné obchodnú dohodu, ktorá bola o. i. porušená hlavne niekoľkými dodávkami výrobkov, ktoré obsahovali baktériu Listéria Monocytogenes. Na Ukrajine je percentuálna tolerancia na výskyt tejto baktérie v potravinových výrobkoch nulová“ – vysvetlil mi Stanislav Žiaran, ktorého som požiadal o stanovisko.

Čo je vlastne Listéria Monocytogenes…?

Na webe Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky je vcelku dôkladne popísaná baktéria Listéria Monocytogenes, možnosť jej výskytu a pôsobenie na ľudský organizmus. Aby mal však čitateľ istú predstavu, vyberám krátky úryvok z informácií, ktoré sú na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR k dispozícií:

Výskyt ochorenia závisí od vnímavosti jedinca a veľkosti infekčnej dávky. Citlivejšie sú niektoré skupiny populácie, napr. ľudia s oslabeným imunitným systémom, diabetici, ľudia chorí na nádorové ochorenie, tehotné ženy, malé deti, ale ochorieť môžu aj zdraví ľudia. Čas po konzumácii kontaminovanej potraviny, kedy sa ochorenie prejaví u človeka, môže byť rôzne dlhý. Najčastejšie od 3 do 30 dní. Ochorenie môže prebiehať podobne ako ľahké chrípkové ochorenie s prejavmi pretrvávajúcej horúčky, bolesťami svalov, nevoľnosťou, poruchami tráviacimi – zvracanie, hnačka. V najťažších prípadoch môže dôjsť k meningoecefalitíte (zápal mozgových blán) až k smrti. U tehotných žien je nebezpečenstvo  predčasných pôrodov a potratov, najčastejšie v 2./3. trimestri tehotenstva.“

Celý popis baktérie Listéria Monocytogenes a ochorenia (Listeriózu), ktoré spôsobuje, nájdete tu:

Následky na ľudský organizmus sú alarmujúce. Napriek tomu nie je na Slovensku nulová tolerancia.

Pavol Forisch a Stanislav Žiaran dávali na vlastné náklady robiť niekoľko testov na prítomnosť baktérie Listéria Monocytogenes, vo výrobkoch spoločnosti Mecom Humenné. V súvislosti s týmito skutočnosťami mi poskytol p. Žiaran niekoľko informácií.

Ak porovnáme pôsobenie na ľudský organizmus, akým sa prejavuje „sestra“ Listérie Salmonela zistíme, že nákaza Listériou má niekoľkonásobne väčšie a alarmujúcejšie následky. Ak na salmonelózu zomrie iba zhruba 0,2 % nakazených, pri listérii je toto číslo až 30%. Nehovoriac o tom, že 80% nakazených tehotných žien bohužiaľ potratí. Skrátka je to mimoriadne nebezpečná a smrteľná baktéria, ktorá si ročne na Slovensku vyžiada stovky obetí na ľudských životoch a množstvo nešťastných rodín, ktoré prídu o svojich členov alebo ešte nenarodené deti. Práve z týchto dôvodov je táto baktéria považovaná za mimoriadne nebezpečnú a v mnohých krajinách je nulová tolerancia k jej výskytu v potravinách. Ale nie u nás. U nás prekvapivo existuje určitá tolerancia k tomuto smrteľnému nebezpečenstvu, to znamená že v obchode môžete bežne kúpiť nejaký salám alebo slaninu , ktorá listériu obsahuje.“

Nakoľko sme mali podozrenie že výrobky Mecom alebo Schneider (značka výrobkov Mecom v Českej republike) budú obsahovať túto baktériu, nechali sme na jeseň 2017 otestovať v laboratóriu tesne za hranicami slovenska niekoľko výrobkov tejto penta značky. Už čiastkové výsledky tohto akreditovaného laboratória ukazovali, že výskyt tejto baktérie v rokoch 2013 až 2015 vo výrobkoch Mecom neboli vôbec náhoda. Od miestnej regionálnej veterinárnej správy, ktorá v tomto období vykonávala pravidelné kontroly v penta závode sme si vyžiadali výsledky kontrol. S veľkým zdesením sme zistili, že za toto krátke obdobie troch rokov sa táto smrteľná baktérie našla v ich výrobkoch až 15 krát !!! Len pripomínam že od roku 2016 si vykonávala firma Mecom vo svojom závode kontrolu sama a listéria sa viac už nenašla.“

Upozornili kompetentných…

V roku 2017 dali Žiaran a spol. opäť robiť testy v laboratóriu na území Českej republiky. Znovu sa potvrdila prítomnosť baktérie Listéria Monocytogenes. Ako mi povedal Stanislav Žiaran, keď sa dali robiť testy inde, znovu sa niečo našlo.

Už po obdržaní čiastkových výsledkov, sme informovali výrobcu, t.j. Mecom Group, že ich výrobky obsahujú nebezpečnú baktériu Listériu Monocytogenes. Mecom je jedna z najpredávanejších značiek na Slovensku, jej výrobky sa dodávajú do škôl, nemocníc, sietí potravín ale napríklad aj do Národnej rady Slovenskej republiky. Súdny človek by čakal, že okamžite prerušia výrobu a zjednajú nápravu. Ale oni (Mecom) nás úplne odignorovali. A namiesto toho, aby stiahli výrobky z predaja, tie výrobky sa objavili v letákoch v rámci rôznych akcií. Obvinili nás, že ich vydierame.“

Na základe laboratórnych testov sme kontaktovali aj vedenie Štátnej potravinovej a veterinárnej správy. Výsledky testov boli spochybnené priamo šéfom ŠPVS SR pánom Bírešom, ktorý vyjadril podozrenie, že sme manipulovali so vzorkami predtým, ako išli na testy. Takže opäť, namiesto toho, aby sa okamžite konalo v prospech zdravia a života ľudí, tak sa obviňovalo a táralo o tom, že sme sa akýmsi čarovným spôsobom dostali cez vákuové balenie do výrobku, aby sme ho umelo nakazili. Nakoľko je však známe, že pán Bíreš v minulosti pôsobil v predstavenstve spoločnosti FAJNE, patriacej pod skupinu Penta, môžeme si tak trochu domyslieť, prečo sa zdráhal zakročiť ráznejšie proti výrobcovi nakazených výrobkov.“ – popisuje situáciu p. Žiaran

Na moju otázku koho ešte o vzniknutej situácii informovali mi Stanislav Žiaran vymenoval vcelku slušný zoznam jednotlivcov a inštitúcií. Oslovili listom (aj s kópiami výsledkov laboratórnych testov) riaditeľov všetkých regionálnych potravinových a veterinárnych správ, médiá, ministerku pôdohospodárstva aj orgány EÚ. Nakoľko výrobca deklaruje vývoz svojich výrobkov do 12 krajín EÚ, Ukrajiny a Ruska. Oslovení boli dokonca aj premiér SR, predseda NR SR, ako aj Prezident SR Andrej Kiska .

 

Výrobky sa predávali ešte 50 dní po oznámení výsledkov výrobcovi…

Po vyjadreniach výrobcu Mecom a šéfa Štátnej potravinovej a veterinárnej správy o vydieraní a manipulovaní so vzorkami, sa samotný majiteľ českého laboratória rozhodol vybrať 6 vzoriek výrobkov z produkcie spoločnosti Mecom Group a osobne ich dodal na testovanie do Štátneho veterinárneho ústavu v Jihlave, ktorý je mimochodom aj národným centrom pre Listériu Monocytogenes v Českej republike. Je to teda najvyšší orgán pre zisťovanie a posúdenie či potraviny listériu obsahujú alebo nie. Výsledkom testu bolo zistenie, že všetkých 6 vzoriek bolo pozitívnych na výskyt Listérie Monocytogenes.

Reportáž TV Markíza a pozitívne testy v ČR sa už nemohli ignorovať…

Po tom, ako TV Markíza odvysielala reportáž a výsledky testov v Štátnom veterinárnom ústave Jihlava boli pozitívne sa už musela spustiť lavína a miestna regionálna potravinová a veterinárna správa vykonala v mäsokombináte Mecom Humenné kontrolu, ktorá preukázala výskyt Listérie Monocytogenes v troch výrobkoch. O pozitívnych testoch v ČR sa písalo v roku 2018 aj v denníku SME .

Čo dodať na záver…?

Informácie, ktoré sú v tomto článku popísané sa stali a ľudia, ktorí ich majú zdokumentovné a poukázali na porušovanie zákona či nedodržanie obchodných dohôd, týkajúce sa exkluzívneho zastúpenia firmy Mekom Ukrajina na ukrajinskom území, sú obvinení z vydierania. Neviem dokedy bude spravodlivosť na Slovensku fungovať spôsobom, ktorý pripomína hon na čarodejnice a tí, ktorí tu fungujú iba z pozície sily môžu beztrestne porušovať zákon a pravidlá. Nezostáva nič iné, iba na tieto skutočnosti upozorňovať a zverejňovať ich. Pretože vplyv určitých skupín, ktorý je v súčasnosti a po prevalení toľkej špiny už absolútne nepochopiteľný, stále umožňuje ovplyvňovať verejnú mienku a byť v pozícii silnejšieho psa. Je na každom z nás či im to budeme stále tolerovať a aký názor si na to všetko urobíme.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies