Prezidentka Čaputová nepožiada o odstúpenie Slovenska od Istanbulského dohovoru

sita

Predsedu vlády Petra Pellegriniho požiadala, aby sa obrátil na Ústavný súd SR

Prezidentka Zuzana Čaputová nepožiada o odstúpenie Slovenska od Istanbulského dohovoru. Povedala to po stretnutí troch najvyšších ústavných činiteľov v dnešnom vyhlásení v Prezidentskom paláci. Predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD) požiadala, aby sa obrátil na Ústavný súd SR. Účastníkov zajtrajších demonštrácií, ktoré sú namierené proti dohovoru, vyzvala k pokoju.

„K ratifikácii Istanbulského dohovoru by mohlo dôjsť iba vtedy, ak by bol predložený do Národnej rady SR, a to sa doteraz nestalo,“ vysvetlila svoj právny názor prezidentka. Zdôraznila tiež, že dohovor na Slovensku neplatí a súčasný stav je od roku 2011. „Nie je žiaden naliehavý dôvod riešiť ho tri týždne pred voľbami,“ povedala. Ak by bol dohovor prijatý alebo neprijatý v súlade s ústavou, prezidentka by to rešpektovala. Predsedu vlády Petra Pellegriniho preto požiadala, aby sa obrátil na Ústavný súd SR.

„Čo ale rešpektovať nemôžem a nebudem, je prekrúcanie faktov a vyvolávanie nenávisti k nositeľom iného názoru,“ povedala prezidentka s tým, že na Slovensku je stále veľká časť spoločnosti, ktorá sa chce postaviť násiliu páchanému na ženách. Tiež vyzvala organizátorov protestov, aby vyjadrili svoj názor pokojne a nekonfrontačne. „Buďme si vedomí následkov, ktoré nenávistná rétorika a vyvolávanie úplne zbytočných vášni v spoločnosti spôsobuje,“ dodala.

Andrej Danko v utorok 4. februára požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú o zvolanie stretnutia troch najvyšších ústavných činiteľov k téme Istanbulského dohovoru. Podľa neho totiž hrozil ďalší stret ľudí z koalície PS/Spolu a kotlebovcov na zhromaždení, ktoré organizuje Slovenský dohovor za rodinu. Stretnutie je naplánované na utorok 11. februára o 12:00 na Námestí slobody v Bratislave.

Samotný Istanbulský dohovor však do parlamentu predložený nebol, NR SR len prijala uznesie, v ktorom vyzýva vládu, aby sa Slovensko nestalo jeho zmluvnou stranou. Za toto uznesenie hlasovalo 93 poslancov. Čaputová si aj z tohto dôvodu zatiaľ nechala vypracovať právnu analýzu, pretože postup NR SR podľa nej nebol štandardný.

PELLEGRINI: Navrhuje, aby vláda stiahla svoj podpis spod Istanbulského dohovoru

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies