Prezidentka sa má obrátiť na Ústavný súd. Je ohrozené telekomunikačné tajomstvo

sita

Prezidentka Zuzana Čaputová má podať návrh na Ústavný súd SR, aby posúdil ústavnosť zákona o získavaní údajov o občanoch, ktorí sú alebo by potenciálne mohli byť nakazení koronavírusom. Vyhlásil to predseda Smeru-sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico. Vyzval tiež prezidentku, aby požiadala súd o vydanie predbežného opatrenia, ktorým sa pozastaví účinnosť tohto zákona. Ak to hlava štátu neurobí, tak sa na Ústavný súd SR obrátia poslanci Smeru-SD.

Podľa Fica je evidentné, že na základe žiadosti Úradu verejného zdravotníctva SR môže operátor poskytnúť štátu informácie, kde sa občan nachádza, s kým telefonuje, komu a kedy poslal SMS správu a kedy a komu poslal e-mail. „Na čo je toto dobré, pokiaľ ide o boj proti koronavírusu?“ spýtal sa Fico. Ako ďalej uviedol, snaha získavať informácie, ktoré sú predmetom telekomunikačného tajomstva, je v „DNA pravice a tejto koalície“.

Šéf Smeru-SD tvrdí, že zákon prijatý tento týždeň v parlamente, hrubo zasahuje do základných ľudských práv a ide o spôsob, ako „získavať o ľuďoch, ktorí môžu byť pre vládu zaujímaví, nelegálne informácie“.

Podľa Fica sa prijatím zákona stalo, že bežní ľudia sú teraz menej chránení ako zločinci. Zdôvodnil to tým, že nasadenie informačno-technických prostriedkov (ITP) na ľudí podozrivých z trestných činov musí povoliť súd, ale v prípade monitorovania bežných ľudí pre koronavírus súhlas súdu nie je potrebný.

Predseda Smeru preto vyzval na okamžité zriadenie parlamentnej komisie, ktorú predpokladá zákon o ochrane súkromia pred neoprávneným použitím ITP. Zároveň navrhol, aby sa rozšírili právomoci parlamentnej komisie aj na kontrolu žiadosti podávaných Úradom verejného zdravotníctva, pokiaľ ide o identifikáciu osôb nakazených koronavírusom.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies