Pri druhom útoku na Sýriu bude musieť Trump udrieť silnejšie
Vzhľadom na to, že Spojené štáty začali prípravu na mohutný úder na Sýriu, prudko sa vyostrila celková situácia v oblasti, ktorá hrozí stretom s ruskou armádou.

Ak sa americký prezident Donald Trump rozhodne použiť silu v Sýrii ako reakciu na “chemický útok” v meste Duma, potom vraj bude Washington nútený vykonať silnejší úder ako pred rokom, vyhlásil expert Strediska pre novú americkú bezpečnosť Nicholas Heras.

Minuloročné americké raketové útoky na leteckú základňu Šajrat nedosiahli svoj cieľ: sýrska armáda pokračovala v letoch z letiska niekoľko hodín po útoku. Navyše, podľa Herasa, “chemické zbrane” Damašku zostali vraj nedotknuté a vládne sily ich aj naďalej používali, informuje portál Foreign Policy.


“Aby bolo možné Assadovi spôsobiť značné škody a poskytnúť dostatočný signál pre prezentáciu Trumpa, Spojené štáty budú musieť zaútočiť na viac cieľov, aby boli ohrozené vojenské spôsobilosti sýrskej armády,” napísal Heras.

Predtým Washington Examiner citoval zdroj v Pentagone, že americký torpédoborce USS Donald Cook opustil v pondelok prístav na Cypre a zamieril k Sýrii. Loď je vybavená 60 raketami Tomahawk. Podľa médií zamieril k Sýrii ďalší americký torpédoborec USS Porter. CNN hlásila, že sa americký torpédoborec USS Donald Cook dostal na vzdialenosť 100 kilometrov od ruskej základne v Tartuse.

Americký prezident Donald Trump medzitým zrušil kvôli situácii okolo Sýrie svoju návštevu Latinskej Ameriky. Je tiež možné, že sa do úderu proti Sýrii zapojí aj Francúzsko a Veľká Británia.

Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzja pritom varoval Spojené štáty pred “ťažkými následkami” prípadného útoku na Sýriu.

“Príslušnými médiami sme už americkú stranu upozornili, že silné akcie pod falošnými zámienkami proti Sýrii, kde sa ruskí vojaci nachádzajú na žiadosť legitímnej vlády tejto krajiny, môžu viesť k najťažším následkom,” uviedol Nebenzja.

V januári 2016 oznámila Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) úplné odstránenie chemického arzenálu Sýrie.

Damašok opakovane potvrdil, že nemá chemické zbrane a odsudzuje ich použitie.

V polovici marca ruský generálny štáb informoval o bojovníkmi pripravovanej provokácii s inscenovaným použitím chemických zbraní vo východnej Ghúte. Ruská armáda vyjadrila názor, že táto americká provokácia bude potom použitá ako zámienka pre úder na Sýriu.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies